09/03/15 11:16
(http://pik.bg)

Има ли драми в кабинета заради Реформаторите? Задават ли се предсрочни избори? Вижте отговорите на вицепремиера Меглена Кунева пред ПИК и "Ретро"!

Има ли драми в кабинета заради Реформаторите? Задават ли се предсрочни избори? Вижте отговорите на вицепремиера Меглена Кунева пред ПИК и "Ретро"!

Меглена Кунева е вицепремиер по координация на европейските политики и институционалните въпроси.

Тя е национален координатор на дейностите по противодействие на корупцията. Завършила е Юридическия факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски” и е доктор на юридическите науки. Специализира през 1995 г. и през 1999 – 2000 г. „Международни отношения и международно екологично право” в университета Джорджтаун, Вашингтон, САЩ, а през 1996 г. – екологично право в Оксфорд, Великобритания.

Кунева е първият български еврокомисар и първият комисар с ресор „Защита правата на потребителите” в Европейската комисия. Комисар на годината на ЕС за 2008 г. Председател е на "Движение България на гражданите" от Реформаторския блок.

ИНТЕРВЮ НА СИМО РУСЕВ

- Госпожо Кунева, тенденциозно ли бе отложен вашият закон „Антикорупция” в края на парламентарния сезон, или това бе процедурна възможност за дооглеждане, изчистване на текстове и осигуряване на политическа подкрепаза гласуването му тази седмица?

- Не уважавам отлагането като подход и не уважавам нагласата "ние ще сме против, защото е предложено от вас". Законът беше оставен накрая, в последния ден на парламента, в последните два часа законодателно време, което беше много груба грешка. Нямаме нито един приет закон в областта на антикорупцията. Процесът се следи внимателно от комисията. Беше лош сигнал „претупването“ му и послужи като знак. Не искам да атакувам никого, нито да поставям някого в неловко положение, но държа на мнението си, че беше реакция по Фройд - на подсъзнанието, което означава: проектозаконът се гледа "между
другото“, „ако остане време" и е „последна грижа“. Сега е в дневния ред на пленарното заседание за тази седмица и се надявам да компенсираме тези знаци с положителни.

- Каква е философията на закона и с какво той би улеснил работата на прокуратура, съд, БОРКОР в набора от нормативни актове, с които те работят?

- Със закона ще се декларират много повече обстоятелства, повече лица ще бъдат задължени, като обхватът им е добре балансиран. Сред новите обстоятелства за деклариране по закон са оставащите за погасяване кредити, защото ако твърде бързо изплащаш заема си, може да е знак за незаконно забогатяване, нетрудови доходи, ползваните чужди вещи, имоти под
наем, пътувания и обучения над 5 хиляди лева. Хората имат право да знаят какъв е стандартът на живот на тези, които ги управляват, и да очакват, че ако има злоупотреби, ще има и санкции. Със закона се създава Националното бюро за предотвратяване на корупцията. То ще събере в себе си Комисията за конфликт на интереси, БОРКОР и една от структурите на Сметната палата, която сега обработва имуществените декларации. Важно е законът да запази строгостта си, за да даде необходимите резултати, а начело на Националното бюро да бъде избран независим професионалист.

- Притеснена ли сте от бежанския поток, който се насочва към Западна Европа през Балканите, и адекватни ли са мерките, които взима държавата ни срещу евентуални рискове, в това число и терористични?

- България е остров на стабилност в Югоизточна Европа. В контекста на бежанската криза в съседните държави влизането ни в Шенген е допълнителен инструмент за стабилност. Връщам се от посещение във Финландия, където обсъдихме бежанските въпроси с вицепремиера и външен министър Тимо Сойни. Многократно вече подчертавахме, че България е технически готова за Шенген, за което има еднозначна оценка на европейските институции. Правителството натрупа много аргументи в тази посока и очакваме положително развитие през есента.

- Имаме ли разбиране и реална помощ от европейските ни партньори, за да се справим с миграцията, или сме територия, оставена на волята на съдбата?

- Категорично не е волята на съдбата. Усилията на мнозинството и кабинета са целенасочени. Ситуацията с бежанците в ЕС е безпрецедентна. Това е огромно предизвикателство за цяла Европа. Страните на първа линия поемат най-голяма тежест и затова трябва солидарност. Все по-ясно става, че за тази криза трябва единен европейски отговор. ЕС прави видими усилия за решаване на проблема, част от които е и България. Германия призова за помощ към страните, които са под бежански натиск и за страните, които първи приемат бежанци, за общ стандарт за осигуряване на убежище. Българските институции работят в добра координация, което се вижда и от действията на съответните министерства и службите за сигурност. Работи се активно с чуждите служби и с тези на страните в региона.

- Лидерът на ДСБ Радан Кънев намекна още преди визитата си в САЩ, че е възможен коалиционен разрив, напускане на кабинета „Борисов” и предсрочни избори. Свързвате ли това с неговото обучение в Щатите и с някакви амбиции, пък били те и премиерски?

- Реформаторският блок има сериозен принос за стабилността на управлението. В страните около нас текат динамични процеси, на фона на които виждате, че България е стабилна и изпълнява програмата си за управление. РБ е важен фактор в този процес на стабилност. Насочили сме усилия към главните реформи – промените в Конституцията, съдебната реформа, антикорупционния закон, здравната реформа, образованието, икономическите показатели, противодействие на контрабандата. България дава положителни знаци – това е факт, останалото са спекулации.

- Самата вие призовахте за ред и хигиена на отношенията в Реформаторския блок, а пък Кънев казва, че „блокът не може да върши работа в това насипно състояние”. Означава ли това конфронтация и напрежение, каква е перспективата?

- ДБГ е силен фактор в Реформаторския блок и работи усилено за консолидацията на РБ. Найден Зеленогорски, като съпредседател на Парламентарната група и шеф на щаба на РБ, обяви, че в около 95 % от общините в страната РБ ще се яви с единни кандидати. Усилено се подготвят местните избори. РБ изпълнява учредителното си споразумение за явяване заедно на пълен цикъл избори. Това са третите избори, в които РБ ще бъде силен политически фактор, след европейските и парламентарните,
на които постигнахме успех. Така че, единството е факт и дава резултати. След изборите процесите по консолидация ще продължат.

- Каква съдебна реформа направихте апропо с подкрепата на ДПС?

- Парламентарната група на РБ работи много убедително през изминалата сесия. Съдебната реформа е приоритет за нас, както и приемането на промените в Конституцията. РБ целенасочено работи по законите, касаещи съдебната система – Закона за съдебната власт, за електронното правосъдие, измененията в Наказателния кодекс, касаещи изборните измами и купуването на гласове. Акцент за РБ са и законите за лечебните заведения, и за предучилищното и училищно образование, защото са изключително важни. Мнозинството в парламента постига резултати в полза на страната и РБ има подчертан принос за това.

- Бламирането на президента Плевнелиев за референдума означава ли, че той вече не е желан и от своите на „Дондуков” 2?

- Не бих се ангажирала с подобна теза. Референдум ще има и той ще бъде какъвто Народното събрание реши – за електронното гласуване. При всичките ми посещения извън страната не пропускам възможност да се видя със сънародниците ни в чужбина. Имаме голяма диаспора и хората приветстват искрено възможността да се гласува електронно – референдумът им дава шанс да се чуе и техният глас. В срещите ми в страната хората също одобряват да има референдум. В ДБГ например от самото ни основаване говорим за въвеждането на машинно и електронно гласуване, както и считаме, че референдумите са важен инструмент на демокрацията, който България трябва да започне да използва по-активно.

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване