09/04/15 21:57
(http://www.klassa.bg/)

Едно назначение и малко морал

 Ще се наложи ли ДПС отново да спасява управлението? Това попита лидерът на Движението Лютви Местан в първия ден след ваканцията на Народното събрание, а шефът на ГЕРБ в парламента Цветан Цветанов оповести, че предстоят съдбовни месеци, в които ще стане ясно кой подкрепя реформите и кой ги бламира. В същото време постигнатият преди парламентарната ваканция „исторически компромис“ за промени в конституцията, които трябва да поставят началото на съдебната реформа, сериозно се пропука заради отказа на АБВ да подкрепят текстове, под които бяха положили собствените си подписи.

За да допълни картината, съпредседателят на РБ Радан Кънев заговори отново за морал. Дума, която Реформаторите позабравиха, откакто влязоха във властта. Нищо, че именно благодарение на нея се озоваха в парламента, а оттам и в управлението.

Въпросът и отговорът за морала

"Трябва да отговорим на въпроса може ли българската политическа класа да съчетае политиката на преговорите с повишаване на моралното ниво на българския политически живот, за да съхраним доверието, което големите компромиси рушат, особено в твърдите ядра на нашите партии", заяви Кънев. Разбира се, припомнянето на позабравената дума идва на фона на приближаващите местни избори.

Отговорът, който лидерът на ДСБ търсеше в сряда, дойде още в същия ден: на свое оперативно заседание правителството е обсъдило изпращането на бившия шеф на ДАНС Владимир Писанчев като консул в Солун.

Владимир Писанчев

Писанчев оглавяваше ДАНС до март, когато оваканти поста си заедно с тогавашния главен секретар на МВР Светлозар Лазаров. За оставките на двамата настояваше основно бившият вътрешен министър Веселин Вучков, който напусна правителството именно защото не искаше да се съгласи с оставането на двамата на постовете им. Оттеглянето на Вучков послужи като катализатор на процеса и в крайна сметка Борисов „взе главите им“. По неофициална информация, тиражирана от медиите, дипломатическото назначение на Писанчев в Солун е едно от условията, заради които той се е съгласил да освободи безпроблемно председателския си пост в ДАНС.

Тук е важно да припомниим, че Писанчев наследи службата в ДАНС от неуспешния неин председател за около едно денонощие Делян Пеевски. И още нещо трябва да се помни: Писанчев се смяташе за приближен на скандалния депутат от ДПС.

Дали изпращането му в чужбина в заслужен „отпуск“ от държавните дела отговаря достатъчно ясно на въпроса за морала, поставен от Радан Кънев? Впрочем, обсъждането на подобно назначение от правителството индиректно отговаря и на въпроса, поставен от Лютви Местан - да, ДПС ще трябва да спасява правителството. А както е известно, откупите за подобна подкрепа се изплащат в аванс.

От какво зависи стабилността на кабинета?

Междувременно сюрреалистичният образ на предизборния морал, към който Реформаторите отново посегнаха, бе допълнен от поредица изказания на ДПС и ГЕРБ, които обвързаха резултатите от местните избори със стабилността на правителството.

От думите на лидера на ДПС стана ясно, че Движението ще използва очакваните добри резултати от местния вот като аргумент да се позиционира в управлението. "България се нуждае от нова формула на властта и местните избори ще го потвърдят", каза той, без да конкретизира възможната формула.

Местан: "България се нуждае от управление на развитието и от нова формула на властта. Местните избори ще потвърдят категорично тази наша теза."

В контекста на поставения от него въпрос за поредно спасяване на управлението от ДПС, думите му са абсолютно еднозначни. И не, Движението няма да влезе официално във властващата коалиция. То ще дозира „спасенията“ си внимателно и целесъобразно, като така ще напомня за себе си, и ще отстъпва от управленската линия точно толкова, колкото е необходимо на ГЕРБ, за да може да твърди, че не колаборира с Движението.

Премиерът пък направи в свое изказване уж джентълменски реверанс към РБ. "В една коалиция няма малки и големи, защото никой от нас не е самодостатъчен", заяви благородно Борисов и каза, че общият брой кметове и общински съветници на ГЕРБ и РБ трябва да се тълкува като потвърждение за това, че сегашното управление на държавата е безалтернативно. Ако пък резултатът е лош - тоест, ако ГЕРБ и РБ нямат мнозинство на достатъчно места в страната, това би означавало лоша оценка за работата на правителството.

С оглед на очаквания изборен крах това изказване може и да е успокоило Реформаторите, но радостта им определено е прибързана. Събитията до момента неведнъж са показвали, че нищо не пречи на Борисов да променя мнението си на 180 градуса, без това да му носи негативи.

В този смисъл, ако Реформаторите по някаква причина (извън речите и декларативните думи) станат неудобни на ДПС, Борисов може и да ги замени с друг партньор. Естествено, това няма да е самото Движение, а онова плаващо мнозинство в парламента, за което висши партийци от ГЕРБ говориха още в началото на този мандат.

Как началото показа края

Ако оставим политическите послания настрана и се вгледаме в действията на различните формации, ще забележим печална картина. Опозиция в лицето на БСП изцяло липсва. Лидерът на левицата Михаил Миков се зарадва, че реформите се бавели, което бе почти единственото му политическо иказване. В същото време все по-видими стават противоречията в местните организации на социалистите, а това подсказва какъв ще бъде изходът от вота за тази партия. Патриотите пък привиждат в бежанската вълна основен коз за предизборната си кампания, а АБВ (с поредното си бламиране на съдебната реформа) се разкриват като удобен инструмент за рекет.

В очакване на местния вот

Напълно предвидимо, местните избори ще бъдат основният сблъсък в новия политически сезон. А очакваната развръзка ще е разпределението на силите между ГЕРБ и ДПС. Именно „парцелирането“ на държавата ще оконтури и големината на „порциите“ (по Ахмед Доган), които формациите ще си раздадат, а разказът за морал и реформи ще се превърне в изхабен декор. Печалният развой на събитията стана ясен още от първия ден на така наречения „нов политически сезон“ - с предстоящото назначаване на Писанчев на дипломатически пост в Гърция и с отлагането на съдебната реформа за след изборите.

И двете събития се случиха пред погледа на депутата Делян Пеевски, който за една нощ от притежател на Опел „Омега“ се превърна в едър бизнесмен. И двете събития бяха подминати разсеяно в политическите коментари, точно както беше подмината и метаморфозата на Пеевски. А това може да се интерпретира като точна предизборна прогноза.

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване