09/10/15 14:16
(http://pik.bg)

Официално откриха Водния цикъл на Кърджали

Официално откриха Водния цикъл на Кърджали

Министърът на околната среда и водите Ивелина Василева се включи в церемонията по официалния старт на Водния цикъл на Кърджали днес, строителите продължават поредните аварийни ремонт.

Тя изтъкна важността и значението на мегаобекта на стойност близо 70 млн. лева, който обслужва 50 000 домакинства. На това акцентираха и кметът Хасан Азис, областният управител и останалите оратори. Емблематичният за Кърджали тандем – енорийският свещеник от храма „Св.Георги Победоносец“ Петър Гарена и районният мюфтия Бейхан Мехмед не пропуснаха да отбележат присъствие край новата пречиствателна станция. Отец Петър в характерния си стил приветства мегаобекта така:

„На популярния за региона майчин език ще ви поздравя с „Колай гелсин“, което в превод означава „Лека работа и да помага Бог“. Да помага Бог на хората, които показаха, че в мир и единомислие местната и централната власти могат да работят заедно и с ЕС. Благодарение на кмет, областен управител и държава е налице този хубав проект“. Той се обърна персонално към екоминистъра с уточнението, че вдясно от пречиствателната станция се намира крепостта Вишеград, която някога е отбранявала Кърджали от чужди нашественици.

„Днес обаче врагът е вътре в нас, в крепостите от мръсотии и боклуци, които голямата цивилизация произвежда. И тази крепостна стена, която днес вие откривате, е също толкова наложителна за оцеляването на хубавата ни страна и природа, колкото навремето крепостите и бойците, опазвали свидното ни отечество. Казвам това и с известна тъга, защото сте поставили малко напред изграждането на тези станции, но сте изоставили друго – пречистването на, както казва един наш приятел, човешкия материал. Не му цитирам името, обаче пък хубаво го е казал.

Отпадъците започват от нашите морал, отношение и виждане на земята, на която живеем. И с районния мюфтия сме длъжни да работим с нашия човешки материал за моралните устои“, посочи свещеникът. Мюфтията отправи приветствие на български език, публично посъветван от попа за това. Минути по-късно за традиционното рязане на лентата духовниците се подредиха до светските представители на властта.

Водният цикъл на Кърджали бе официално открит във времето, когато фирмата изпълнител „Калистратов груп“ за пореден път извършва аварийна подмяна на тръби от главния водопровод. Последната бе към края на август, когато отново заради спукани заварки изригна 7-метров гейзер и остави хиляди домакинства без вода за денонощия. По скъпо-струващия проект, финансиран от програма „Околна среда“, освен пречиствателната станция за отпадни води, са изградени и над 14 км водопроводна мрежа, 2 км от тях са реконструирани, положени са над 23 км канализационни тръби, 17 от които са ново строителство. Срокът за приключване на проекта е до 31 януари 2016 г. с цялостно документално оформяне.

След приемането на Акт 16 Общинският съвет в Кърджали трябва да реши кой ще стопанисва и управлява съоръжението, най-вероятно това ще бъде операторът ВиК. Кърджали обаче е изправен пред нов екологичен проблем, свързан със забавеното строителство на Регионалното депо за твърди битови отпадъци. Окупираните с боклуци частни земи извадиха жителите на съседния квартал и селищата на протести няколко пъти, но камионите продължават да се разтоварват по същите терени, а депото все още не е готово.

В отговор на въпрос министър Василева заяви, че миналата година са били заделени средства в размер на 6 млн.лева, за да се ускори изграждането на първата клетка от депото, но е необходимо дофинансиране от 1,7 млн.лева. „След среща неотдавна кметът на Кърджали Хасан Азис пое ангажимента да представи проекта пред сдружението на общините за управление на битовите отпадъци „За чисти Родопи“, идеята е да се използват отчисленията, събирани от таксата за боклука за дофинансирането, както и да внесе предложение пред ПУДООС за останалата част от средствата и така да се приключи.

Най-важното е да се изгради първата клетка на депото, има идеи да се въведат различни технологии за предварителна преработка на отпадъците с цел намаляване на количествата, които отиват на депо“, посочи екоминистърът. В бюджета обаче няма налични средства, затова ще се търсят варианти общините да участват със съфинансиране, допълни тя.

Според информацията от изпълнителите оставащите дейности могат да се приключат в рамките на три месеца. Кметът Хасан Азис заяви, че община Кърджали кандидатства за европейско финансиране с общ проект с общини от района на гръцкия град Драма за осигуряване на допълнителни компостери, от които 1 000 са предоставени на 8-те общини от Сдружението за управление на отпадъците. Според него целта е именно да се намалят количествата боклук, отиващи за депониране.

По същия проект е осигурено финансиране за кантара, за допълнителното външно елизграждане, това са средства, които трябваше или да бъдат поискани от МОСВ, или общините да се справят с намирането им, уточни кметът Азис. През следващата седмица УС на сдружението на 8-те „За чисти Родопи“ трябва да вземе решение за искане МОСВ да отпусне необходимите допълнителни средства за довършването на проекта.

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване