(http://pik.bg)
Вода удави Пловдив, пак виновници няма (снимки)
71 литра дъжд на квадратен метър е паднал снощи в Пловдив, съобщиха от Института по метрология и хидрология към БАН, предадеTrafficNews.bg. В продължение на няколко часа снощи градът беше буквално под вода. Голяма част от булевардите се оказаха непроходими, а всички подлези бяха залети и 12 часа по-късно продължават да ги отводняват. Десетки магазини и мазета са наводнени. В пожарната в Пловдив са постъпили 350 сигнала, но екипите отводняват първо обществените сгради и елементи от инфраструктурата и след това поемат частните обекти.
В отводняването са се включили всички налични екипи, като освен това са изгасени 5 пожара, причинени от мълнии в близките села Драгомир , Стрелци, както и в град Съединение.
Обстановката постепенно се нормализира, но все още има наводнени сгради.
Продължава отводняването на сградата на Техническия университет.
По думите на управителя на "Чистота" Иван Стоянов, дъждът е бил толкова силен, че водата се е връщала от шахтите нагоре с много кал, предаде "Фокус".
„Водата е извирала като гейзер от шахтите на около 2-3 метра”, каза Стоянов.
Цялото предприятие и пожарната са мобилизирани и все още чистят калта по улиците. След това всичко ще бъде измито.
Този път нямаше ураганен вятър и няма паднали дървета и изпочупени клони, но дъждът е бил двойно по-силен от този преди две седмици. „До края на деня улиците и подлезите трябва да бъдат почистени”, каза още Иван Стоянов.
По-голямата част от щетите както и при предишното наводнение ще останат за сметка на гражданите. Това е втората критична ситуация в града в рамките на месец . За съжаление и в двата случаи някои от институциите си вършат работата, а други само прехвърлят отговорността.
Още снощи, телефон 112 не отговаряше в най-критичните моменти от миналата нощ. Объркани , гражданите обикаляха по булевардите, търсейки изход и попадаха във воден капан. Днес сутринта по част от булевардите все още имаше изоставени коли, чиито двигатели са загаснали в дъжда.
Само пороят ли обаче е виновен?
Действително дъждът, който се изля снощи беше проливен. Шахтите стандартно поемат до 25 л/кв. м. А снощи се е излял 71 л/кв.м. Проблемът е, че дори и след като дъждът сря, някои от улиците не можеха да се отекат с часове. Което на практика означава, че системата от дъждоприемни шахти не работи добре.
От "Сиенит" са категорични, че периодично почистват шахтите. Дали обаче на практика това е така? В договорът е заложено, че повечето шахти се чистят 4 пъти в година, а тези по булевардите- веднъж месечно или 12 пъти в годината.
Интересно тогава как в някои шахти /например в ЖР"Тракия"/ са успели да поникнат растения, чиито листа се показват на решетката, което означава че са с височина поне 60-70 сантиметра.
"Действително в града има няколко критични зони, където колкото и да се чисти, винаги при силен дъжд се наводняват- това са Коматевския надлез, колелото на Скобелева майка, Голямоконарско шосе и още няколко точки" коментира експерт.
"Преди 8 години получихме шахтите в много лошо състояние- бяха задръстени, запушени от пясък и мръсотии, в някои имаше огромни коренища. Положихме много труд да ги вкараме в ред. След това ги поддържахме по график. Когато имаше силен дъжд, сформирахме аварийни групи и щаб. Помагахме при изпомпването на водата, а от двете страни на наводнените участъци слагахме дежурни, които да връщат автомоблите. Имали сме случаи , когато шофьори на своя глава са се опитвали да минават и са закъсвали в локвите. След това ние сме ги вадили. Затова сега сърцето ми се къса, като гледам как нещата отново са оставени на самотек, коментира специалист, ат фирмата, поддържала шахтите преди "Сиенит".
Дружеството, наето да поддържа щахтите, отговоря за тях до тръбата. Ако проблемът е в самата канализация, тогава мерките трябва да се вземат от водното дружество. Ако разбира се, не си направят оглушки. Факт е, че много от постоянните проблеми се появяват на булеварди, които са ремонтирани сравнително скоро. Причината е повреден при ремонта или строеж водопровод. Такива са случаите например на бул. "Никола Вапцаров" пред басейн "Нептун" и на бул. "Освобождение" в ЖР"Тракия" пред "Гербера".
Но как да очакваме адекватна реакция от ВиК като при всеки порой улица "Орловец", където е централата на водното дружество остава под 50 сантиметра вода. Улицата се превръща в пълноводна река, а дворовете на фирмите които се намират там- в басейни. При всеки пореден дъжд дружествата понасят сериозни щети. А от шахтите след всеки дъжд излизат сериозни количества листа и кал.
Сумата, която фирма "Сиенит" прибира за поддръжка на шахтите действително е сериозна- близо милион лева за година. Резултатите обаче категоричено не се харесват на пловдивчани, които при всеки по-силен дъжд се озовават до колене във вода. От фирмата всеки път се оправдават със силата на дъжда и твърдят, че са си почистили дъждарките. Което обаче звучи доста абсурно на фона на залетите улици.
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2015/09/12