(http://radiomilena.com/)
Техническите паспорти за сградите се отлагат за 2022 г.
Поредно удължаване на срока за изготвяне на задължителни технически паспорти на сгради предложи регионалното министерство. Новата дата е краят на 2022 г., пише в предложение за промяна на наредбата от 2006 г. за техническите паспорти на строежите.
Сроковете се променяха през 2012 и 2014 година. В момента разпоредбите предвиждат сградите първа, втора и трета категория да се паспортизират до 31 декември 2015 г., четвърта категория – до 31 декември 2017 г., а пета категория – до 31 декември 2019 г.
Техническият паспорт е документ, който съдържа информация за техническите параметри на сградите, извършените основни ремонти и преустройства. Той се прави, за да се установи устойчивостта на сградите при земетресения, като се проверява потъването на сградите, пропуквания, наводняване на мазетата с подпочвени води и т.н. Технически паспорти се правят на всички строежи, а не само на сградите.
Документът е залегнал в европейска директива и е задължителен за сградите държавна, общинска и частна собственост, получили разрешение за строеж от 2007 г. насам. Обследването на сградите и изготвянето на паспорта обаче не е евтино и е от порядъка на неколкокостотин до няколко хиляди лева в зависимост от застроената площ. Държавата и общините се оправдават с липса на средства, а жилищните кооперации не могат да се организират и да си поделят средствата. Бизнесът негодува, защото разходите на едно производство ще са в пъти по-големи от парите, които трябва да платят гражданите, посочва Каmитал Daily.
Техническият паспорт би трябвало да е задължителен за всяка сделка с имот така, както е и енергийният според Закона за енергийната ефективност (енергийният на практика е част от техническия). На практика обаче никой не спазва тази разпоредба и тя съществува единствено на хартия. В наредбата не са предвидени санкции за липса на технически паспорт и тя за момента е по-скоро безполезна. Ако бъдат въведени глоби или задължение сградите да имат технически паспорти, за да се извършват имотни сделки, ситуацията може да се промени.
„През последните месеци в Министерството на регионалното развитие и благоустройството постъпиха отново писма от ведомства, организации и граждани с предложения за удължаване на сроковете за съставяне на технически паспорти на съществуващи строежи. Основните мотиви за това са свързани с неосигурени финансови средства. Опитът на експерти от министерството също посочва, че все още броят на съставените технически паспорти е незадоволителен”, се посочва в мотивите на МРРБ към предложението за отлагане на срока.
Министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова намекна още преди няколко месеца, че сроковете за паспортизацията ще бъдат удължени, за да се види колко сгради са одобрени за обновяване по новата национална програма за саниране, цитира Кросс. Всички сгради, включени в програмата, ще преминат през обследване и ще получат технически и енергиен паспорт, платени с пари от програмата.
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2015/09/14