09/20/15 11:56

България постигна най-доброто си класиране на Световното по футбол за бездомни

/КРОСС/ България завърши на девето място в крайното класиране на Световното първенство по футбол за бездомни хора в Амстердам и спечели купата на Армията на спасението, която е втора по значимост в състезанието. Националите триумфираха във втората осмица на мондиала след успех с 6:4 над състава на Ирландия, който ги надигра с 8:6 три дни по-рано в груповата фаза на турнира.Деветото място в шампионата е най- доброто постижение за българския отбор през последните четири години, в които той е част от атрактивното състезание Homeless World Cup.Тази година в Световното първенство взеха участие общо 47 мъжки отбора. Средната възраст на състезателите в българския тим е 19 години - най-ниска от всички участници в турнира.При дебюта си на световното през 2012 г. в Мексико сити съставът на България зае 14-та позиция, година по-късно в Познан (Полша) беше на 17-то място, а миналата година в Чили завърши дванадесети.До 2014 г. всички играчи в българския отбор са живели в институции или в бежански лагери. Тази година в тима бяха селектирани петима младежи от столичния квартал „Факултета" - Цветан Янков, Петър Иванов, Ангел Симеонов, Янко Янков и Имрам Хан, две момчета от домове за деца лишени от родителска грижа - Дончо Пачев (Стара Загора) и Стефан Златев (с. Доганово), и Александър Спасов от Варна, който също е израснал в институции. За втора поредна година национален селекционер на тима е Младен Христов.