09/21/15 10:18
(http://www.klassa.bg/)

Мръсният живот на "Брикел"

  
124 млн. лв.
 
Местният фолклор в град Гълъбово гласи, че всеки път когато ТЕЦ "Брикел" започне да бълва черен дим, работниците на близкостоящата централа "Ей И Ес Марица-изток 1" се евакуират. Причината е, че ТЕЦ-ът, чиято собственост се свързва с Христо Ковачки, работи без основната си екологична инсталация - сероочистката.

Дали това наистина е така няма как да се провери - от Ей И Ес отказаха коментар за работата на съседа си, а от старозагорската Регионална инспекция по околната среда и водите (РИОСВ) отговориха само, че са разрешили изграждането на такава инсталация за три от шестте котли на ТЕЦ-а.

На практика централата продължава да работи въпреки обществената тайна за проблемите при нейната експлоатация. В това може да се убеди и всеки, който е виждал сградата й. На фона на ТЕЦ "Ей И Ес Марица-изток 1" (двете са в непосредствено съседство) "Брикел" изглежда като един от многото изоставени заводи от времето на соца. По-интересна обаче е разликата в цвета на дима, който излиза от комините на двете централи. Всеки би могъл да направи разлика между черно и бяло, т.е. между мръсното и чистото.

Това обаче започва да се променя, и то не само заради поредното обгазяване на Гълъбово миналата седмица. Експертите на Изпълнителната агенция по околна среда (ИАОС) в началото на септември отказаха да издадат ново комплексно разрешително на централата с доста категорични заключения. Мотивите на агенцията са, че "Брикел" не гарантира експлоатацията на инсталацията в съответствие със закона и има доказателства за системно неизпълнение на действащото екоразрешително. Изпълнителният диркеор на джеството Владимир Костов, коментира, че част от тези заключения са спорни и решението за отказ ще бъде обжалвано.

Желанията на "Брикел"

"Брикел" трябваше да спре работа в края на 2010 г. тъй като освен комплексното разрешително, което изтече в края на 2006 г., централата беше изразходила и допълнително позволените й 20 хил. работни часа без сероочистващи инсталации (СОИ). Местната екоинспекция дори издаде заповед за принудителна административна мярка за спирането на блоковете на централата, която беше потвърдена и от съда. Това обаче предизвика протести от страна на работниците. В крайна сметка два от блоковете продължиха да работят с оправданието, че Гълъбово няма друга алтернатива за отопление.

Впоследствие новата СОИ, която позволява работа на три от шестте блока на централата, беше изградена и през 2011 г. централата получи ново комплексно разрешително за работа на три от шестте блока, всеки с мощност от 170 мегавата.

През пролетта на тази година от "Брикел" подават заявление за издаването на ново комплексно разрешително. Това се прави при промяна на условията на работа, като в случая намеренията на "Брикел" са да увеличи топлинната си мощност от 510 (при работа на три блока) на 850 мегавата (за работа на пет блока). Това включва и увеличение на производството на водород.

По думите на Костов в момента дружеството изгражда нова сероочистваща инсталаци, с която четири от блоковете ще могат да работят едновременно. По думите му тя ще е готова в началото на следващата година, което обяснява и искането на ново комплесно разрешително.

По този начин на практика "Брикел" ще може да произвежда повече електроенергия, която е основният източник на печалба за дружеството - брикетното производство е само оправдание централата да се води заводска когенерация и да получава преференциална цена. Това се вижда и от финансовия очет за 2014 г., споед който приходите от продажба на електроенергия са три пъти повече (66 млн. лв.) от тези от брикети. Дружеството в Гълъбово заедно с ТЕЦ "Бобов дол", която също се свързва с Ковачки, е и сред редовните доставчиците на студен резерв за Електроенергийния системен оператор.
Хванати в нарушения

Мотивите за отказ за ново комплексно разрешително в решението на ИАОС обаче са напълно категорични. Така например от екоагенцията са установили, че при нормална работа на инсталацията отпадните газове се отвеждат през комин 2, без да преминават през СОИ. Използването на този комин по принцип е позволено само в случай на аварийни ситуации или пускови режими.

Оказва се, че ТЕЦ-ът използва и други методи, за да избегне пречистването на димните си газове. Например при измерването на дебита на отпадъчните газове в комина, който има сероочистка, се оказва, че той стои непроменен, въпреки че димни газове са преминавали и през другия комин. Тоест или системата за измерване не работи, или "Брикел" е работел с по-голяма мощност от позволената. От ИАОС констатират и продължителна работа на котлите в режим на пускане и спиране, т.е. извън нормална експлоатация. Дребният детайл в случая е, че при този режим може са се използва коминът без СОИ.

Това не е нещо непознато за стила на Ковачки. През миналата година ТЕЦ "Бобов дол" пусна без позволение и втория си блок и дори сключи договори за изкупуване на електроенергията от него. Така от април до август централата работи с два блока, но само с една сероочистваща инсталация, за което няма право.

"Брикел" обаче има и други нарушения. Според изпълнителната агенция в централата не е изграден пункт за мониторинг на серен диоксид, азотни окиси и фини прахови частици, които са най-големите замърсители на въздуха. Това е трябвало да бъде направено още през 2011 г. когато централата получи новото си комплексно разрешително.

Работата на "Брикел" е създала условие за по-голямо замърсяване на въздуха и поради честите спирания и пускания на котлите това е водило до чести аварии. От началото на 2015 г. до 18 август регистрираните аварии на енергийните котли са общо 36. "Това създава условия за нарушаване качеството на атмосферния въздух, тъй като емисиите през периодите на пускане и спиране са с повишени концентрации в сравнение с тези при нормална експлоатация", пише още в решението.

"Брикел" е хванат в нарушение и заради липсата на ново депо за неопасни производствени отпадъци, тъй като старото вече е запълнено, а договорът с "Мини Марица-изток" за обезвреждане на тези отпадъци не е в сила. Това е и причината за замърсяването на въздуха в началото на август, за което също има започнато административно-наказателно производство.

През юли "Брикел" замърси и водите на язовир "Розов кладенец" при заустването на отпадните си води, за което също е бил съставен акт и е наложена санкция. От отговорите на РИОСВ обаче не става ясно на каква стойност е санкцията, а е посочено само, че тя може да бъде между 10 и 100 хил. лв.

Въпреки всички констатирани нарушения, които по недвусмислен начин показват, че централата замърсява над допустимото и не е изпълнила условията по вече издаденото комплексно разрешително, тя продължава да работи безпроблемно. От РИОСВ - Стара Загора, която отговаря за контрола по спазването на екоизискванията, обясниха за "Капитал", че при извършени проверки през различни периоди на денонощието са констатирани общо 9 нарушения. От отговорите обаче не става ясно за какъв период става въпрос. Административно-наказателните производства, които са образуваниq пък са седем, а наказателни постановления са пет на обща стойност 135 хил. лв.

През годините от РИОСВ са показвали воля и за по-сериозни наказания на "Брикел". През 2010 г. местната екоинспекция беше глобила ТЕЦ-а със 100 хил. лв. за неспазване на условията по екоразрешителното, коeто обаче впоследствие беше намалено от съда на 30 хил. лв.
Въпрос на разположение?

От РИОСВ - Стара Загора, отказват да посочат кой е основният виновник за постоянните замърсявания на Гълъбово. Последното беше преди седмица. Тогава автоматичната измервателна станция, която е разположена в центъра на града, отчете превишение на допустимите прагове за серен диоксид с над четири пъти. Като причинител за замърсяването от РИОСВ – Стара Загора, посочиха четирите централи, които се намират в комплекса "Марица-изток". Две от тях обаче се намират на съществено разстояние от Гълъбово. Съответно ТЕЦ "Марица-изток 2" е на 25 км по права линия, а ТЕЦ "КонтурГлобал Марица-изток 3" - на 11 км. В тях освен това са вложени сериозни инвестиции за покриване на еконормите. Дори да се приеме, че метеорологичните фактори като скорост и посока на вятъра също са определящи при оценка на източника на замърсяване, това означава, че в селата Полски Градец и Ковачево, които се намират между ТЕЦ "Марица-изток 2" и Гълъбово, също би трябвало да има превишаване на замърсяването.

Много по-вероятно е замърсяването да е дошло от по-близко стоящите централи. Точно до "Брикел" се намира "Ей И Ес Марица-изток 1", която  обаче се счита за едно от най-модерните съоръжения в цяла Югоизточна Европа и е трудно да се предположи, че именно тя е отговорна за замърсяването.

Подобно затваряне на очите вече се случи веднъж през 2011 г., когато централата беше оставена да работи по "социални причини". Тогава Бойко Борисов "задължи" Ковачки да не уволнява работници. Няколко месеца по-късно идваха местни избори, така както и сега. От ГЕРБ имат още едно основание да не различават бяло от черно - Българския демократичен център, изпълнен с бивши служители на Христо Ковачки, е неофициален коалиционен партньор на управляващите.

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване