09/24/15 07:07
(http://www.klassa.bg/)

Изобретиха метод за производство на чипове, които са 1000 пъти по-бързи от съществуващите

 Нов метод би могъл да доведе до проектиране и производство на компютърни чипове, които са 1000 пъти по-бързи от съществуващите в момента, посочват изследователи, цитирани от Live Science. Новият метод се базира на въглеродни нанотръбички и позволява изграждане на чипове в три измерения. 3D дизайнът дава възможност на едно и също малко пространство да се интегрират памет, която складира данни, и процесори, които обработват данни, обяснява Макс Шълейкър от Станфордския университет в Калифорния - един от изобретателите на чипа. Скъсяването на разстоянието между двата компонента може драматично да намали времето, за което компютрите вършат работата си, обяснява Шълейкър. 
Напредъкът по отношение на компютърната бързина през последните 50 години се дължи в голяма степен на създаването на все по-малки силициеви транзистори, които да извършват логическите операции в изчислителните машини. Според закон, формулиран от Гордън Мур през 1965 година, броят на транзисторите върху силициевите чипове ще се удвоява на всеки две години. Доказвайки правотата на Мур, чиповете стават все по-малки, като най-тънките устройства са с размер едва 7 нанометра. За сравнение, средната широчина на човешки косъм е около 100 хиляди нанометра. 
Процесът на намаляване на размера на чиповете обаче ще стигне до момент на нарушаване на функционалността им. По тази причина вероятно законът на Мур ще изчерпи валидността си в рамките на следващите десет години, смятат експерти. След това намаляването на размера на транзисторите не би водило до по-бързи компютри. 
Главната пречка при разработването на по-бързи компютри, не е толкова скоростта на процесора, колкото паметта, посочва Шълейкър. При анализа на голям обем от данни компютърът трябва да транспортира информация чрез електрически сигнал през относително дългите жички между паметта и процесора. Скоростта на този процес се забавя от електрическото съпротивление. Разрешаването на този “транспортен” проблем е сложна задача. Памета и процесорът не могат да се поставят в една и съща силициева „вафла“. Базираните на силиций вафли се нагряват до 1000 градуса по Целзий, а много от металните елементи се разтопяват при такава температура. 
За да се справят с този проблем, Шълейкър и съветниците му от Станфорд Субхасиш Митра и Филип Уонг са решили да използват различен материал - въглеродни нанотръбички, които се обработват при ниски температури. Въглеродните нанотръбички имат електрически свойства, подобни на тези на силициевите транзистори. 
Преодолявайки редица ограничения на въглеродните тръбички, изследователите са създали система за подреждане на пластове от памет и транзистори, свързани с миниатюрни жички. Новата конструкция намалява времето за пренос на данни между паметта и транзисторите и получената в резултат архитектура е в състояние да развие 1000 пъти по-бърза скорост от възможната в момента. Използвайки системата, екипът е създал различни видове сензори, а следващата крачка е разработването на по-големи и по-сложни устройства. 
 

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване