09/25/15 22:32
(http://www.klassa.bg/)

Парализиран мъж проходи без помощта на протези

  Мъж, останал парализиран от кръста надолу заради увреждане на гръбначния стълб е проходил отново, след като учени са пренасочили сигнали от мозъка към електроди в колената му, пише The Guardian. 26-годишният американец е използвал инвалидна количка в продължение на пет години след инцидент. Лекарите изтъкват, че той е първият парализиран от кръста надолу човек заради нараняване на гръбначния стълб, който ходи без роботизирани протези. 
Мъжът е извървял 3.5 метра с помощта на шапка с електроди, която улавя мозъчни вълни и ги изпраща безжично към компютър. Компютърът от своя страна ги преобразува в подтик за извършване на движение и изпраща команди към микроконтролер, закачен на кръста и към нерви, които карат мускулите да движат краката. 
Пациентът е преминал през интензивно обучение, за да генерира разпознаваеми сигнали за ходене в мозъка си и за да се научи как да използва устройствато, така че да поставя краката си един пред друг. Наред с това са били необходими физически упражения, които да възстановят тонуса на мускулите. Мъжът се е научил да произвежда нужните мозъчни сигнали, като е движил аватар във виртуална среда, носейки шапката с електроди, която следи мозъчните вълни. След това пациентът се е упражнявал да ходи, издигнат на 5 сантиметра над земята, за да не трябва да поддържа собствената си тежест. 
Нараняванията на гръбначния стълб увреждат нервите, които пренасят сигнали от мозъка към крайниците. Експерименталната технология, разработена от екип от Калифорнийския университет в САЩ доказва потенциала на компютъризираните системи, които са в състояние да разчитат мозъчни сигнали и да ги изпращат към здрави нерви, контролиращи мускулите за ходене. 

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване