(http://pik.bg)
Танев и Илчев откриха учебната година в СУ с критика за финансирането му
Министърът на образованието Тодор Танев се включи в откриването на новата 128-ма академична година на Софийския университет “Св. Климент Охридски“. Акцент в словата и на ректора на университета проф. Иван Илчев, и на министър Танев бе факта, че през последните години се отделя все по-малко средства за висше образование.
Ректорът направи и сравнение с някои от американските и британски университети, които имат с 15-30 пъти по-големи бюджети, а са с многократно по-малко студенти. Въпреки липсата на средства обаче проф. Илчев се похвали, че прави модернизация на аудиториите. Освен това, той подчерта, че в СУ работят и едни от най-добрите преподаватели.
Проф. Илчев посочи също, че висшето образование е атакувано недобронамерено, изкарвайки строителството на стадиони като нещо по-важно от парите, които могат да се дадат на университетите и висшето образование в страната. Той също така смята, че е правилно бюджетът на полицията и този на университета да си сменят местата.
Ректорът на СУ обяви, че застава твърдо зад промените в Закона за висшето образование, които да определят степента на финансиране на университета според неговия рейтинг.
“Подценяването на висшето образование беше траен процес у нас доскоро”, заяви просветният министър проф. Тодор Танев. Според него се е провалил този модел, в който на студентите се гледа като на търговска стока. “Въздушното пространство може и да се охранява от НАТО, но децата си ги учим ние”, посочи Танев и допълни “този университет ще остане да живее и ние ще му помогнем”.
Министърът на образованието заяви, че ще направи всичко възможно да се увеличат парите за Софийския университет.
Проф. Илчев отбеляза, че четвърт милион българи са получили образованието си в СУ, а студентите от университета получават половината от стипендиите по програма “Еврика”.
Той се обърна към първокурсниците от препълнената аула на университета и ги посъветва да се научат да бъдат гъвкави, за да бъдат успешни на пазара на труда, защото никога няма гаранции за нищо сигурно.
Първокурсничката Цветелина Неделчева се е насочила към специалността “История и философия”, макар че иска да стане журналист - историческа журналистика “искам да пиша за историята на България за политиката и управлението - какво е било преди и какво е сега”.
Друг първокурсник Габриел Смъртов от Варна е избрал специалността “Международни икономически отношения”. Избрал е университета, защото смята, че това е най-доброто учебно заведение в България. След завършването си Габриел вижда реализацията си отново в България, за да подпомогне развитието на страната, независимо, че специалността му е насочена по-скоро към работа в чужбина.
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2015/10/01