(http://pik.bg)
Д-р Красимир Гълъбов: Системата кара децата да нямат настояще, а и бъдеще
Диабетът е заболяване, което със съвременните начини на лечение, използвани в Европа и по света, е направено така, че децата да бъдат абсолютно равностойни по качество на живот. А в България правим така, че те просто да оцеляват. Това каза за БГНЕС д-р Красимир Гълъбов. Той е лекар по дентална медицина, който заедно с редица свои колеги, български творци и хора от бизнеса участват в националната благотворителна кампания на Денислава Ангелова, Баронеса Плевенска, за дарение на инсулинови помпи и консумативи за тях на нуждаещи се деца.
„Диабетът е едно ендемично заболяване, което съществува в целия свят. За огромно наше съжаление България е на шесто място по болни от диабет. Това е един бич на съвременното общество. Но когато става въпрос за децата, това е нито наследствено, нито заразно заболяване - по някакъв начин за всеки идва момент, в който разбира, че детето му е болно от диабет. Това е заболяване, което кара децата да бъдат вечно засегнати”, обясни д-р Гълъбов.
Заради сериозността на заболяването той каза, че наричат родителите на децата с диабет „вечно будните родители”. „Защото при децата нещата са толкова драматични, толкова динамични, че родителите буквално дебнат детето да не получи хипогликимичен шок. Това е едно от най-тежките усложнения, за съжаление е възможно по всяко време, защото детският организъм е много по-благоразположен към една такава криза, отколкото диабетът при възрастните. Затова наричаме родителите будни, защото те остават на пост, за да не се случи това с децата им. Като добавим и непрекъснатото усещане, и писаците, и болките на децата им от убожданията, аз направих един паралел колко жестоко е това хронично заболяване спрямо децата и семействата им”, коментира лекарят.
Според него децата с диабет у нас просто оцеляват. Защо? Защото начинът на лечение ги поставя в такава ситуация. „Поставя се инсулин с писалки, но детето трябва да бъде убождано по 15 – 20 пъти на ден”, каза той и сподели за разговорите с майки на болни деца - от една страна болката, непоносимостта, стреса и риска, който се носи от самото заболяване, защото и ние като лекари знаем, че това не е най-ефективният начин да успеем да създадем нормата на инсулина в организма, за да може детето да се развива нормално. Но това е реалността. Затова сме съпричастни към тази кампания и затова толкова много хора започват да ни оказват помощ – защото това е истината. При срещата с майките и с болните деца разбираш истината”, смята д-р Гълъбов.
Другият „феномен” е, че системата кара децата да нямат настояще. Ние много често казваме, че това са деца, които нямат и бъдеще. Но те нямат и настояще, защото това са 60 деца в София и над 100 в страната, които нямат възможността да имат иновативно лечение. Тук идва и въпросът за каузата, зад която д-р Гълъбов и много други хора стоят. Това са инсулиновите помпи и лечението с тях. Цената на една инсулинова помпа варива от 4 до 10 хиляди лева – цена, която е по силите едва на единици. Консумативите за инсулиновите помпи на месец също са в широк диапазон и доста скъпи – от 100 до 500 лева. „Едно младо семейство, което има дете с диабет и не може да си позволи инсулинова помпа е обречено. Затова казваме и сега като нямаш настояще, нямаш и бъдеще”, заяви д-р Гълъбов и добави, че България е единствената членка на Европейския съюз, която и не разполага, и не реимбурсира, и не осигурява съвременно лечение на деца с диабет чрез инсулинови помпи.
От националната благотворителна кампания вече са договорили закупуването на инсулинови помпи на цена от 6 хиляди лева и консумативи за тях за 1500 лева на година. Каузата обаче не се свежда само до събиране на средства и закупуване на апаратчетата за децата. Като медиатор д-р Гълъбов е привлякъл психолози, които да участват на благотворителни начала, защото не всички родители издържат на напрежението. Освен психологът Димитър Попов в кампанията участва и Ани Жукивская. Бизнесът също е съпричастен – производителят на вино Иван Иванов е осигурил 3000 бутилки лимитирано вино, продажбата от което директно отива по сметката на Сдружението за инсулиновите помпи. И творците не остават безучастни - певицата Марияна Попова е дарила всички средства от продажбите на новия си албум „Писмо до теб”, с които са били закупени 4 инсулинови помпи. „Ендокринолозите в цялата страна също са съпричастни, в крайна сметка те лекуват тези деца и не са виновни, че държавата не прави нищо”, допълни той. „Това е смисълът на тази кампания – всеки да направи по нещо. Участие и съпричастност е смисълът на истинската благотворителност”, категоричен е д-р Гълъбов.
„Диабетът е заболяване, което в съвременния начин на лечение, с генно-модифицираните инсулини, които се използват в Европа, в съвременния свят е направено така, че децата са абсолютно равностойни по качество на живот. А ние в момента правим така, че те просто оцеляват”, посочи още д-р Гълъбов и обясни: „288 пъти в денонощието електронният апарат прави така, че изследва нивото на глюкозата в кръвта. Без наличието на такъв апарат родителят измерва кръвната захар на своето дете чрез глюкомер и посредством убождане. Убождането може да бъде направено 3, 5, 10, 20 пъти в денонощието. Инсулинът се поставя също чрез убождане с писалка. С нея обаче се поставя една доза. Инсулиновата помпа прави абсолютно точно дозиране и прави живота на децата качествен”. На въпроса защо се получава така, д-р Гълъбов деликатно обяснява ситуацията: „За всички е ясно, че ние сме винаги в една перманентна финансова криза”. Защо обаче се получава един омагьосан кръг, който остава непреодолим за Здравната каса? „Когато децата се лекуват по начина, по който се лекуват в момента, на тях им се налага 2 или 3 пъти в годината да влизат в болница. Защо? Защото родителите, макар и много прецизни и внимателни, макар и да отделят ежедневното си време за тях, те не могат да контролират нивото на инсулина и се налага то да бъде коригирано в болнично лечение. Това отделя средства. Нека да погледнем от този ъгъл – 120 деца, ако влязат три пъти в годината в болницата, те ще използват необходимата пътека, която е осигурена. Но тези средства могат да бъдат спестени на Здравната каса, ако се подходи радикално. Другият въпрос, който ни кара да гледаме отвъд хоризонта е какво даваме на тези деца? Не може да приемем и не приемаме по никакъв начин досегашния начин на лечение. От това, което се прави се превръща бъдещето на едно дете в инвалид. Това дете рано или късно ще получи тези тежки усложнения, които са познати и характерни за диабета и това дете отново ще бъде на тежестта на Здравната каса. Получава се един омагьосан кръг”, заяви д-р Гълъбов.
Според него това ще се случва докато не проумее ръководството на Здравната каса, че трябва да се инвестира в децата. „Децата са бъдещето на България, а не трябва да изчакваме системата бавно да се задъхва и да се самоунищожава и самоблокира”, каза той. Съществува обаче и друг проблем. „Ние осъзнаваме, че сега и да намерим и да купим необходимите помпи за децата, догодина по естествен начин ще се появят други болни деца. Осъзнаваме, че след като говорим за деца до 18 години, това е един алгоритъм, който ще натовари бюджета на държавата. Но това са децата на тази държава! Те имат право на бъдеще и това заболяване може да бъде контролирано. И ако оставим по този начин да се движат нещата, по течението, касата във времето ще бъде източена с повече пари, държавата ще има повече болни и най-важното – заедно с тези болни има и по един родител. Ето защо, ние казваме така: „добре, държавата в момента не намира начини и средства. Борим се, ясно е, че рано или късно ще стигнем до консенсус. Аз имам обещание, че от догодина в пакета на НЗОК ще бъдат включени поне консумативите за инсулиновите помпи. Това е малко, но пак е една крачка напред”, съобщи лекарят.
Той има и друга идея, чрез която освен децата, ще бъдат подпомогнати и тези които се грижат за тях. „Нека да отворим вратата и към социалното министерство. Ще поставя въпроса за социалните асистенти, ето един уникален начин как да бъде помогнато на родителите. Те така и така са при децата, те не могат да отидат на друго място – затова ще апелирам към социалното министерство те да бъдат включени към програмата за социални асистенти”, обясни д-р Гълъбов. Вярно, че в момента се извършват тежки реформи или се прави опит за такива, но това е нещото, което трябва да бъде включено в Здравната каса, каза още д-р Красимир Гълъбов.
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2015/10/06