(http://pik.bg)
Синдикалисти подкрепят протеста срещу ТТIP
Конфедерацията на труда „Подкрепа“ споделя опасенията на гражданското общество в България, което почти две години настоява за повече прозрачност при провеждането на преговорите по търговските договори TTIP и CETA. Това заявяват от синдиката в становище, изпратено до Министерския съвет, народните ни представители и българските евродепутати. В него се настоява информацията да бъде публикувана, да бъдат изготвени анализи, каквито към момента липсват, и да започне честен и открит разговор с българските граждани какви опасности, а може би и възможности, откриват пред нас споразуменията.
В отговор българските управляващи ни уведомиха, че предстои изготвянето на широкообхватен анализ за ефектите от споразумението, който ще бъде изготвен с участието на гражданското общество. Покана за участие в такава работна група КТ „Подкрепа“ до момента не е получавала, съобщават от там. Междувременно преговорите по TTIP напредват, а текстът на СЕТА вече е приключен. Затова КТ „Подкрепа“ очаква отговори сега! Не можем да се съгласим с отказа да бъде изследван ефектът от споразуменията върху безработицата. Отказваме да приемем тезата, че търговските трибунали за съдене на държави са нещо нормално, след като вече има подписани договори с такива клаузи.
Напомняме, че дори в момента България е подсъдима по няколко търговски дела и рискува да загуби над 1,5 млрд. лева, което би било пагубно за крехкия ни държавен бюджет. Заплахите срещу нас да бъдат заведени искове пред търговски арбитражи и сега са пречка пред разплитането на възела в енергетиката, който има опасност да доведе до колапс енергийната система на страната. КТ „Подкрепа“ настоява българското правителство да се противопостави на споразумения, които включват ISDS клауза. Преговарящите да се откажат от идеята за регулаторно сътрудничество, което позволява на неизбрани от никого експерти да ограничават законодателните инициативи на демократичните правителства, е другото искане.
Синдикалистите настояват правата на работниците, колективните трудови договори или другите защити на работниците и служителите, на околната среда и на потребителите в никакъв случай не трябва да бъдат интерпретирани като „нетарифни пречки”. Националната ни позиция не се различава от тази на Европейската конфедерация на профсъюзите, чийто член сме. В свое становище по темата европейските синдикати подчертават, че не приемат човешкия живот да се третира като част от счетоводния баланс, подобно на суровините и материалите, заявяват от „Подкрепа”. Те подчертават, че са съпричастни към гражданското недоволство, тъй като това е демократичният начин за заявяване на мнение и отстояване на позиция, и подкрепя протеста, който ще се проведе на 10 октомври 2015 г.
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2015/10/09