10/11/15 23:48

България с трета поредна героична победа на Евроволей 2015

България победи Холандия с 3:2 (29:27, 20:25, 28:26, 23:25, 17:15) в третия си мач от финалния кръг на Европейското първенство по волейбол в София в зала "Арена Армеец". След изключително труден и изпълнен с обрати мач, продължил три часа, възпитаниците на Пламен Константинов показаха характер и вдигнаха на крака всички хора по трибуните. Това е трета поредна победа за родните волейболисти след успехите над Германия и Чехия и по този начин те заемат категорично първото място в групата.  Първият гейм започна оспорвано - точка за точка. При първата техническа пауза българите, облечени изцяло в червен екип, водеха с 8:7. Холандия използва своите шансове и поведе с две точки при 17:15. След флот сервис на Николай Пенчев и добра игра на мрежата на Владо Николов, българия обърна и поведе с 20:19. "Лалетата" отново излязоха напред за 22:21. Повтовен обрат за българите за 23:22, след което атака на Тодор Алексиев за 24:23 и геймбол. Националите ни не се възползваха от него, а след това и от още една възможност, но останаха концетрирани и спечелиха частта с точка на Николай Пенчев - 29:27. Във втория гейм  България продължи концентрирано при сервисите, повеждайки със 7:5. Теодор Тодоров с впечатляваща блокада, последвана от още един блок и 8:5 при техническото прекъсване. След него един от основните лидери и либеро на тима Теодор Салпаров получи контузия в бедрото. Треньорът на "трикольорите" Пламен Константинов реши да пусне в игра второто либеро Владислав Иванов, но смяната му доведе до скандал на терена.  Според правилата беше изискано от Иванов да е облечен с жълта жилетка, като второ либеро. Това доведе до "словесна престрелка" между двата щаба, но след няколко минутно забавяне мачът все пак продължи. Първи гейм - 29:27 сервисът бе магическата отвара за „лъвовете“, а точката бе дело на Ники Пенчев, който затвори гейма с 29:27. Втори гейм - 20:25 България първа поведе с 2 точки във втория гейм за 7:5 след пореден коварен флот сервис на Пенчев, след който Теодор Тодоров блокира холандската атака. Нов български блок пък значеше 8:5 при първото техническо прекъсване. Ники Пенчев с успешна блокада върна аванса от 3 точки при 14:11, в втората техническа пауза дойде при 16:13. Проблем с бедрото на либерото Теодор Салпаров доведе до страхотен скандал в "Арена Армеец". Пламен Константинов поиска да пусне в игра второто либеро на отбора Владислав Иванов, но смяната се забави заради проблем с екипировката на Иванов. Претенциите бяха, че той трябва да е с жълта жилетка, която да обозначава, че именно той е второто либеро. Цялата ситуация доведе и до лют спор между двамата старши треньори, а след няколко минути мачът все пак продължи. В последствие стана ясно, че в тимовия лист Андрей Жеков е бил записан като второ либеро, заради което бе и претенцията на „лалетата“. В крайна сметка се наложи Жеков да бъде „отписан“ от състава за мача, а като второ либеро да бъде записан Влади Иванов. Лошата новина обаче бе, че това неочаквано прекъсване повлия на концентрацията в българското поле. Холандците се възползваха и след 6 поредни точки вече те водеха с 3 - 19:16. Ас на Ван Дайк направи резултата 22:18, "лалетата" бяха укрилени от случващото се и след 25:20 изравниха резултата в геймовете. Трети гейм - 28:26 Влади Иванов облече резервния си екип за старта на третия гейм, но концентрацията на българските волейболисти сякаш продължи да бъде някъде другаде. Много непривични грешки доведоха до ранен пасив от 2:6 преди Владо Николов да размаже лицето на Гайс Йорна с мощна атака за 3:6. Нови две холандски точки обаче значеха 3:8 при първото техническо прекъсване. Пламен Константинов пусна в игра третия ни разпределител Любомир Агонцев, който дебютира на Евроволей, а флот сервисите на Ники Пенчев отново затрудниха холандците и ни позволиха да намалим до 6:8. Втората пауза обаче дойде при солиден аванс за съперника – 16:12. Ново завъртане и сервис на Ники Пенчев бяха нужни, за да успеем да намалим пасива си. Посрещачът отново затрудни холандците, а в последствие Владо Николов атакува успешно за 20:22. Упражнението бе повторено като този път българската атака завърши Миро Градинаров. Следващото разиграване пък завърши с удар в аут на холандците и 22:22. Страхотната серия продължи след отлична игра в защита, която бе достатъчна България да излезе напред в най-важния момент за 23:22. Макар и с нови трудности, „лалетата“ спряха серията при 23:23. Първият геймбол бе за съперника след аут на Владо Николов, който се реваншира в следващото разиграване, а Виктор Йосифов с блок направи 25:24. Холандците спасиха два последователни геймбола за нашия отбор, а Миро Градинаров донесе трети след успешна атака. Именно той застана на началния удар и най-сетне силният му сервис подейства – ас и 28:26 за България в този инфарктен гейм. Четвърти гейм - 23:25 Владо Николов бе хванат на блокада и Холандия поведе с 6:4 в началото на четвъртия гейм, а авансът на „оранжевите“ се увеличи до 10:6. Успешна блокада на Теодор Тодоров намали пасива ни до 10:12, а добра защита за 12:13 накара Вермулен да поиска прекъсване. Флот сервисът на Ники Пенчев този път доведе и до директна точка от начален удар, след която резултатът бе изравнен за 14:14. Две поредни точки за Холандия обаче дадоха нова преднина на съперника ни при второто техническо прекъсване. При 14:17 Пламен Константинов се видя принуден да вземе таймаут, а явно това бе добро решение, защото неговите момчета взеха следващите две точки за 16:18. Холандския обаче отговори със същото, а само блокът на Йосифов ги спря за трета поредна точка. В игра се върна Георги Братоев на мястото на Любо Агонцев, а мощният сервис на Владо Николов, последвал от още една точка след блокада изравни статуквото за 19:19. Диагоналът ни бе хванат на блок за 19:21, но нашите отново успяха да изравнят за 23:23 след флот сервис на Агонцев, затруднил холандците да организират добра атака, а в последствие Владо Николов завърши точката. Холандия първа стигна до геймбол, а атаката на Николов бе спасена и „лалетата“ успяха да организират успешна атака, с която да спечелят гейма за 25:23 и така да вкарат мача в тайбрек. Пети гейм Холандия поведе с 2:0 в началото на тайбрека, но докосване на мрежата значеше 2:2 и сервис на Ники Пенчев. Изненада след това нямаше, холандците не успяха да посрещнат неговия флот и България вече водеше с 3:2. Две поредни точки за „лалетата“ обаче им дадоха нов аванс за 4:3. Резултатът се запази точка за точка до 9:9, когато на сцената за кой ли път излезе флот сервисът на Ники Пенчев. След него холандската атака попадна в мрежата и така България поведе с 10:9. Тодор Алексиев бе хванат на блокада и Холандия отново бе с точка напред – 12:11. Състави: България: Георги Братоев, Владимир Николов, Виктор Йосифов, Теодор Тодоров, Тодор Алексиев, Николай Пенчев и либеро Теодор Салпаров (Мирослав Градинаров, Владислав Иванов, Станислав Петков, Любомир Агонцев) Холандия: Нимир Абдел-Азиз, Яспер Дифенбах, Йероен Раувердинк, Дик Коой, Йоханес Бьонте и либеро Гайс Йорна (Роберт Андринга, Яник ван Харскамп, Нийлс Клапвайк, Томас Коелвайн)