(http://pik.bg)
Кирил Йорданов: Ще говоря директно с Борисов, ако стана кмет, за да регулираме местното самоуправление
„Беновска пита“ – авторско публицистично предаване на Илиана Беновска по "Канал 3" и “Радио К 2“
Ще отговаря: Кирил Йорданов, кандидат за кмет на Варна от МК „Кирил Йорданов – кметът на Варна“
Местните избори и местната власт
„На балотаж ли ще се явите или ще спечелите от първия път?“, пита Илиана Беновска. „Прогнозите са за балотаж .“, отговори Йорданов и допълни, че претендентът срещу, който ще се изправи на балотаж за кметското място на Варна „би трябвало да е фаворитът в тази надпревара, по дефиниция това трябва да е действащият кмет, г-н Иван Портних.“ „Вие, разбирате ли се с г-н Портних, той пое Вашия мандат след като Вие подадохте оставка?“, пита водещата. „Г-н Портних беше председател на бюджетната комисия, когато бях кмет. Имам впечатления от него като личност, като стил, маниер на работа, но сегашни взаимоотношения липсват.“, отговори Кирил Йорданов.
Относно прилагането на законите „лоши или добри“ и пораждането на съмнения в действията на управляващите, което се мултиплицира в местната власт, Кирил Йорданов коментира, че съдебната власт тази, която прилага законите. „Местната власт има друг ангажимент – да спазва законите.“ Той изрази „много дълбок резерв“ относно „пакета нормативни актове, които регулират местното самоуправление“. „С много министър-председатели през годините съм говорил, че всяка политическа сила идвайки на власт, формирайки правителство, трябва да го прави с ясната програма какво да промени в местното самоуправление, за да бъде то истинско местно управление; за финансовата и административна децентрализация; за радикална промяна на закона за местно самоуправление, местната администрация; закона за административно-териториалното устройство на Република България; да се перфекционира материята свързана с местните допитвания, за да могат те час по-бързо да влязат в действие и това ще реши от само себе си много от въпросите, които Вие повдигнахте.“, заяви Йорданов.
„Вашият основен опонент, настоящият кмет от ГЕРБ, Иван Портних, представлява доминиращата в управляващата коалиция партия – ГЕРБ. Ако Вие станете отново, за пети път кмет, не е ли по-разумно, тъй като, Вие, не кандидатствате от политическа партия, която има представителство в парламента, не е ли по-логично да се обърнете към Портних, който е представител на управляващата партия, за да направите заедно съответните предложения, интервенции чрез парламента да се променят някои от нормите?“, пита Беновска.
„Опитът ми показва, че е по-удачно да се обърна към лидера на партията, защото поне създалото се впечатление, моето лично такова е, че в тази партия основополагащо е мнението на действащия министър-председател, разбира се, не подценявам професионализма на хората, с които той работи.“, заяви Йорданов. Той допълни, че се познава с премиера Борисов от „много добре от много години“ , но контактът с него е прекъснал преди време. Йорданов обясни, че „по никакъв начин не е ставало дума за моята кандидатура с премиера за тези избори и никога не е било предмет на коментар помежду ни предшестващ, съпътстващ, предполагам, че и последващ.“
„Ако станете кмет с какво бихте се обърнал към настоящия премиер и лидер на ГЕРБ с какви предложения, три поне кажете?“, пита Беновска. Йорданов коментира, че е говорил преди с премиера Борисов за определени законодателни предложения и конструктивни теми и „ще е необходимо едно бързо опресняване“. Относно взаимодействието между местна и централна власт Йорданов заяви, че не е нужно опресняване, защото „премиерът Борисов твърди, че работи еднакво добре с представителите на всички политически сили.“
„Усетихте ли партийна избирателност, когато се налагаше Варна да бъде обезпечена с финансиране по европрограмите и дофинансиране, което държавата трябва да осигури?“, пита Беновска. Йорданов коментира, че „има такова нещо“, когато се направи преглед на „поведението на отделните партии, когато са имали възможност да формират правителство“.
Той допълни, че има разделение на „Южна България и Северна България“ и „ако на кантара се сложат средствата инвестирани в Северна България и тези в Южна България ще има един рязък дисбаланс, това е в регионалното развитие безусловно“. „Южна България е един доста специфичен регион с голяма част етническо население. Това ли намеквате, че приоритетното финансиране е към регионите на ДПС, така ли?“, пита водещата. „По-скоро, последните ми впечатление за последните няколко години, като инвестиционен процес, а по отношение на делението на България на Южна и Северна позлвам познанията по география, които са ми останали.“
„Вие спазвахте ли законите по времето на Вашите мандати като кмет?“, пита Беновска. Йорданов обясни, че е потомствен съдия и допълни, че „първо, като дух на възпитание в семейството и второ, като част от професионалния ми път, нямам никакво съмнение, че това е първата ми мисъл, когато се окажа, в която и да е житейска ситуация, да не говорим управленска, естествено.“
Обвиненията за злоупотреби
„Защо за Вас се носят толкова слухове, че сте забогатял неправомерно, че сте осигурявал проекти на свои хора срещу комисионни? Богат ли сте?“, пита водещата. Йорданов отрече тези твърдения и заяви, че „действително, по наследство и по реституция, притежавам имоти, които са станали притежание на моето семейство 19 век.“.
„За тези две години и половина бях проверен от всички възможни инстанции, които съществуват – прокуратура, полиция, данъчни, държавен финансов контрол – абсолютно всичко, всеки мой ден във властта, всяка една сделка, която, примерно съм подписвал, всяко едно мое действие беше предмет на задълбочен анализ и проверка.“, допълни Йорданов. „Ако приемем, че Николай Бареков беше основният рупор на тези твърдения, в рамките на съдебния процес той призна, че е осъществил от обективна и субективна страна състава на клеветата. Наклеветил е мен, съпругата ми, семейството ми, поднесе извиненията си за това извършено от него престъпление и призна за моралните щети, които е извършил.“, каза още той.
Пламен Горанов
Относно съмнението, че Кирил Йорданов си е подал оставка кмет на Варна, след реакция на обществото срещу негово корумпирано поведение и трагичния случай със самозапалването на Пламен Горанов преди две години и половина. „Тези две години и половина, които минаха от този процес - обстоятелства, свидетелски показания, развитието на много процеси показа, че точното име на това което се случи февруари месец в град Варна, си беше един чист преврат, който за съжаление струваше живота на един млад човек.:, коментира Кирил Йорданов и допълни, че прокуратурата си е свършила работата до частта, в която каза -
„Младият човек Пламен Горанов не е имал за цел да се запалва, поради което вече не говорим за осъзнат акт, а за инцидент“ и допълни, че някой го е подвел и това е история, която се е състояла „между трима души“. Според Йорданов производството трябва да продължи „това казват очевидците, близките хора на Пламен Горанов“. „Аз никога не бих застанал нито срещу Вас, нито срещу моите съграждани да ги гледам в очите“, каза Йорданов, ако не е имал това морално основание, което черпи от извършените проверки на действията му и от „инсценировката, която се изигра, която струваше живота на млад човек“.
Какво е направил Кирил Йорданов за Варна?
„Изредете поне пет важни неща за Варна, които да бъдат емблематични, които вие сте свършил през вашите мандати?“, пита Беновска. Кирил Йорданов говори за това, че „Варна до края на 2010 г. беше еталонът за развитие в страната и беше водещ град“ , като за доказателство даде числата на безработицата по това време и числото на миграционния поток от вътрешността на страната; „три пъти спечелихме наградата за най-добър град за живеене“ ; „предприе се социална политика, възстанови се училищното здравеопазване, много спортни обекти се изградиха, ремонтираха се културни обекти, направиха се пробиви във инфраструктурата на града“.
Йорданов отчете като най-важното, което гражданите на Варна трябва да знаят е, че „всичко онова, което в момента променя облика на града с шестгодишен съзнателен труд беше спечелено като средства от европейските фондове.
И тук с тези средства, подписани от мен договори, спечелени с печеливши проекти от екипа ръководен от мен, коректно беше да се каже, че и преасфалтираните булеварди, и пречиствателните станции, и пешеходният ринг с фонтаните, всичко това нещо беше спечелено като средства“ от работата на Йорданов и неговия екип. Йорданов допълни, че „трябва да се предприемат данъчни облекчения за хората, които изпитват в момента финансови затруднения, трябва да падне данъкът върху МПС, данъкът върху сградите, таксите смет. Трябва да се промени общият устройствен план на града, трябва да се ускорят процесите, защото датите за това по новия програмен период на европейските средства изтече на 2 октомври.“
Наводненията във Варна
„Наводненията във Варна, как ще ги решите?“, пита Беновска. „Комисията, която изследваше събитията каза, трите причини са“ - незаконното строителство, незаконната сеч, деретата. Той заяви, че незаконното строителство „дойде в общините 2012-2013г. т.е. в момента, в който аз вече съм бил извън властта, не бягам от отговорност, казвам какво е било състоянието тогава“. Относно незаконната сеч той коментира, че „контролът е в ръцете на държавата“, за деретата каза, че „основно бяха изчистени без 2011 г. това че през 2013 г , когато започнаха тези събития нямаше обществена поръчка и избран изпълнител да почисти регулярно деретата, чия е отговорността сама можете да си отговорите“.
„Слънчев ден“
„Каква вина имате Вие, за случилото се с хотела в „Слънчев ден“ на Георги Гергов, когато загинаха няколко души?“, пита Беновска. Йорданов категорично отрече да има връзка с тази трагедия, „колкото и отговорността на тук присъстващите в студиото, толкова и моята към момента на това събитие“. Това каза Кирил Йорданов в разговор с Илиана Беновска за авторското публицистично предаване „Беновска пита“ по "Канал 3"и “ Радио К2“.
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2015/10/11