10/12/15 15:03
(http://www.dnevnik.bg/)

Борисов: САЩ да вземат пример от Владислав Горанов


Премиерът Бойко Борисов призова САЩ да се поучат от финансовия министър Владислав Горанов, да вземат пример от отношението на Европейския съюз към страната ни и да свалят визите за българския бизнес, като посочи, че американският бизнес е добре дошъл тук, "дори когато не е много за толериране". Министър-председателят направи изказването по време на дискусионната кръгла маса "Регионални предизвикателства в светлината на геостратегическите процеси", организирана от Американската търговска камара в България, която отбелязва 20 години от основаването й.

"Може би отношението на ЕС към България трябва да е пример за отношение на САЩ към страната ни", каза Борисов, цитиран от агенция "Фокус", и изтъкна, че страната е в първата осмица по усвояване на европейски средства. "Това са над 94%, които усвояваме, въпреки че два пъти ни спираха европейските фондове", заяви Борисов.

САЩ да се поучат от Горанов

"Данъците са ни най-ниските в Европа и такива ще останат", заяви министър-председателят. "От малкото страни сме, които не се изкушават да вдигат ДДС, което дава абсолютно прогнозируема бизнес, финансова и икономическа среда в нашата страна. Дългът ни е нисък, бюджетът е около 2% дефицит", изтъкна той.

В словото си премиерът заяви, че САЩ може да се поучат от финансовия министър Владислав Горанов и изтъкна финансовата дисциплина в страната. "Ако ние направим такъв дълг като вашия, днешното мероприятие няма да го има", обърна се той към представителите на американския бизнес.

По-лоялен партньор ли е Гърция

Премиерът призова да се даде възможност България да прави бизнес в САЩ без визи. Полагаме доста усилия да подпомагаме българския бизнес, но когато трябва да се прави бизнес в САЩ, българите минават през дълга процедура, докато нашите съседи гърците имат облекчен режим, заяви той, цитиран от БТА.

"Гърците имат тази привилегия, България не. Дали са по-лоялни партньори в ЕС или НАТО", попита премиерът, цитиран от "Фокус". Той допълни, че му се иска на следващия рожден ден на Американската търговска камара "да се поздравим с един такъв напредък в българско-американски отношения".

Американският бизнес е толериран и когато не е много за толериране

"Говорим за американския бизнес в България - добре дошли сте, полагаме огромни усилия, толерираме го, дори когато не е много за толериране, заяви премиерът и допълни: "Дори ме е срам да чета договорите за изграждане на девет американски ТЕЦ-а, а ние продължаваме да ги толерираме."

Премиерът коментира и проекта за изграждане на седми блок на АЕЦ "Козлодуй" от американската компания "Уестингхаус". "Надявам се "Уестингхаус" да дойде и да строи в България, но при условия, с които се строи в Европа - с ясен план колко ще струва централата, колко ще струва енергията и кой ще го финансира", каза той. Борисов поиска Американската търговска камара да реагира.

"Няма да идват при мен с меморандумче, което не се знае след 10 години какво ще бъде. Тук и Американската търговска камара има своята вина. Когато чувате за такива неща, реагирайте веднага, подкрепете или не правителството. Не ви се меся", каза Борисов.

"Когато има проблем с руски проекти, ние съдействаме незабавно и затова сме в съдилищата за АЕЦ "Белене" и вероятно ще ни съдят и за "Южен поток", и за "Бургас - Александруполис", мотивира се Борисов. Той допълни, че въпросът не е само до бизнес проект, а става дума и за морал, защото, "когато народът чуе САЩ, знае, че всичко е наред".

"Говоря с вас така, защото сме партньори и приятели, не и само когато обядваме, а и когато има проблем. Ако знаете нещо, ми помогнете, ние сме едно - ние сме приятели", каза той, цитиран от БТА. "Спираме руски самолети, спираме и три руски проекта, и това ако не са ви партньорите, кои са", попита Борисов.

Преди премиерът да говори на дискусионната кръгла маса посланикът на САЩ в България Родерик Мур каза, че американският бизнес вижда положителната промяна в България, но ситуацията може да се подобри, когато се засили върховенството на закона и намалее корупцията.  "Има десетки милиони долари, които Америка отправя към България всяка година. С подписването на Трансатлантическото споразумение ще говорим за милиарди долари", заяви Мур. Той посочи, че хиляди българи в момента работят за американски компании.

Българският министър на външните работи Даниел Митов заяви, че хората трябва да бъдат убедени, че търговското споразумение между САЩ и ЕС е полезно за всички страни.  "Трябва да убедим гражданите че то е полезно, защото има много митология и лъжи покрай споразумението. Трябва да ги преодолеем и да убедим гражданите си, че то е полезно и ще донесе полза за бизнеса и от двете страни на океана", каза Митов. Министърът добави, че се водят разговори за организиране на голям бизнес и политически форум в САЩ. 

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване