(http://pik.bg)
Депутат: Медузите в Черно море отказали българите да летуват у нас
“Много български туристи, предпочели в последните години други дестинации за лятната си отпуска, сочат като причина за отказа си от българското Черноморие, наред с презастрояването и лошия достъп до плажовете, така и замърсяването на морето и свръхпопулацията на медузи”. Това посочва в писмен въпрос до министъра на околната среда и водите депутатът от Реформаторския блок Петър Славов.
Според Славов в края на август и септември популацията на медуза от типа “Ризостома пулмо” е достигнала “толкова големи размери, че къпането в морето стана крайно неприятно, а за хората с алергии и опасно за здравето”. В отговора си обаче екоминистърът Ивелина Василева посочва, че за периода 15 май - 30 септември в Басейнова дирекция “Черноморски район” няма постъпил нито един сигнал от гражданин или от природозащитници относно прекомерен размер на медузи. Според данни на Института по океанология при БАН в изминалите години – 2012, 2013, 2014 също не са забелязвани необичайни тенденции. “По-големият брой на различни видове медузи през месеците август и септември, наблюдаващи се в непосредствена близост до брега е обичайно явление и се дължи на факта, че тогава е техният размножителен период и те са по-често срещани в плитките крайбрежни води”, пише министър Василева до депутата Славов.
Видовете медузи, обитаващи в Черно море не са смъртоносни и крият минимални рискове за човешкото здраве, уточнява Василева. От МОСВ уточняват, че основният път, по който медузите попадат в Черно море е чрез корабоплаването и по-специално обмена на баластни води, както и чрез корабните корпуси. В тази връзка, съгласно директиви на ЕС, България и Румъния ще бъде разработен общ план за действие за ранно откриване на неместните видове и извършване на контролна на баластните води на корабите, които посещават български пристанища.
Мерките, които следва да се предприемат включват оборудване на корабите с пречиствателни съоръжения, както и оборудването на специализирана лаборатория. От друг отговор на екоминистъра Василева до депутата Славов става ясно, че популярното и предпочитано място за летуване село Лозенец няма шанс да получи европейско финансиране, тъй като според одобрената Оперативна програма “Околна среда” 2014-2020 средства се отпускат на общини с минимум 10 000 жители. Заради наднормено замърсяване с отпадни води, които се изливат директно в морето Централният плаж на Лозенец бе затворен за повече от седмица в разгара на туристическия сезон това лято.
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2015/10/15