10/19/15 07:09

Франция е новият европейски шампион по волейбол за мъже

/КРОСС/Франция е новият европейски шампион по волейбол за мъже. Французите стъпиха на европейския връх за първи път в своята история, след като победиха сензационния финалист Словения с 3:0 (25:19, 29:27, 29:27) в зала "Арена Армеец" в София. С този успех "петлите" затвърдиха доминацията си в световния волейбол през 2015 г. По-рано през годината те спечелиха Световната лига, а по време на шампионата в България и Италия записаха шест победи в шестте си мача. Французите завършват сезона с 23 победи в 24 официални мача. Словенците пък оставиха изключителни впечатления с играта си. Те никога не бяха стигали дори четвъртфинал на европейско първенство, а в груповата фаза записаха две поражения в трите си мача. След това обаче записаха впечатляващи победи над Холандия, Полша и Италия, а във финала дадоха сериозен отпор на най-добрия отбор в света, преди да преклонят глави. Франция започна много силно двубоя в "Арена Армеец", взе ранно предимство в първия гейм и след това методично го увеличаваше, за да го затвори с комфортен аванс от шест точки. Във втората част обаче словенските волейболисти намериха ритъма си. Те поведоха с пет точки при първата техническа пауза - 8:3. Французите съкратиха пасива на съперника и дори направиха обрат при 18:17. Това не сломи волейболистите на Словения, който си върнаха предимството и стигнаха до три поредни геймбола при 24:21. Те обаче не издържаха на напрежението и ги пропуснаха