(http://pik.bg)
Сеизмолог: Уралският масив има ниска сеизмична активност
Уралският масив има ниска сеизмична активност. Затова и земетресението с магнитуд 4.1, станало в понеделник, около 3 часа посред нощ, изненада жителите на района около Среден Урал, Русия, съобщава Румяна Главчева, експерт-сеизмолог, дописен член на БАНИ, бивш ръководител на секция „Сеизмология” в Геофизичен институт (дн. НИГГГ-БАН, цитирана от "Фокус".
Трусът – къде вибрации с постоянна сила, идващи от земята, къде като две последователни вълнообразни сътресения – бе усетен максимално в Свердловска област (Екатеринбург, Первоуралск, Новоуралск) и по-слабо в Пермския край.
Местните учени уточняват епицентъра между селищата Шаля и Староуткинск, Свердловска област. Очевидци от Екатеринбург (б. Свердловск) – административен център на областта – говорят за усетено мощно сътресение “Сякаш автомобил нахлу в сградата. Стени трепереха, нападаха предмети, мебели се местеха. Няма сериозни повреди в здания.” Следователно, интензивността на въздействие на стотина километра източно от епицентъра е около V степен по 12-степенната скала. Тогава може да се очаква, че в слабо населения епицентрален район интензивността е достигнала VII степен.
Дежурните сътрудници по извънредни ситуации оповестяват „Няма повреди на комуникации. Няма хоспитализирани жители на Свердловска област (район на епицентъра). В градовете Екатеринбург, Первоуралск и Новоуралск са сформирани групи за съдействие при промяна на обстановката.” Извършват се специализирани проверки на жилищни и производствени сгради.
По данни на Института по геофизика на Уралското отделение на Руската академия на науките (ИГф на УО – РАН) през последните 230 години - от 1788 г. до днес - в региона на Уралския масив са документирани 43 земетресения с магнитуд между 3 и 5.5. Не повече от 5-6 от тях са с приблизително подобна сила. Вчерашното земетресение е сред най-мощните, документирани на територията на Среден Урал (през 1832, 1847, 1868 и 1914). Старши научен сътрудник Гуляев съобщава: “Tакива земетресения се случват съвсем внезапно, но следвайки наличната статистика, поредното земетресение с магнитуд над 4.0 може да се очаква в Урал през 2030 година. А, иначе, инструментите регистрират слаби земетресения с магнитуд до 2.5, които за жителите остават незабелязани. ”
Ежегодно ИГф на УО – РАН регистрира в Урал по 2-3 земетресения с магнитуд около 3.0. Последно силно земетресение в Среден Урал е станало през 1914 година. Епицентърът му е бил на 30 км от Первоуралск, магнитудът – 5.5, а максималната интензивност от 6-7 степен; трусът не е причинил сериозни повреди.
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2015/10/20