10/23/15 07:43
(http://www.klassa.bg/)

Абе, къде са социолозите?

 Една от особеностите на предстоящите местни избори и референдум за електронно гласуване е крещящата липса на социолози по екраните на телевизорите и страниците на вестниците. Без постоянното мерене на извадки или случайни грешки помежду им, вотът просто не е същият. Сравняването на проценти и рейтинги създаваше усещане за спортно състезание, в което политиците цял месец не спират да се надпреварват. Сега това го няма, което в не малка степен създава усещането за скука в настоящата изборна кампания.
 
Къде изчезнаха социолозите и кой ще ни каже какво да очакваме на изборите?
 
"Донякъде това е полезно - целта на социологическите изследвания е да дават информация на клиентите, а не да бъдат използвани за пропаганда и агитация", казва директорът на "Галъп Интернешънъл" Първан Симеонов. Това беше особено валидно през 2011 г., когато социолозите бяха по-чести посетители на телевизионните студия от политиците, както тогава се шегуваше управляващият партньор на "Алфа Рисърч" Боряна Димитрова.
 
От началото на кампанията на практика има само две публикувани проучвания - на "Галъп" за местните избори в Пловдив и на "Алфа Рисърч" за обществените нагласи преди местния вот и референдума, поръчано от Института за развитие на публичната среда. Симеонов добавя, че друга причина за нежеланието на агенциите да излизат публично с данни е опитът им от предишни избори. Тогава всяка поява на резултати се е разглеждала като намеса в полза на някои от политическите опоненти.
 
Друго обяснение за отсъстващата социология е липсата на национален вот. Заедно с предишните местни избори през 2011 г. се проведоха и президентски, което даваше възможност на партиите да правят национални проучвания, с локални въпроси, и това правеше сондажите относително по-евтини. Другото обяснение обаче е нежеланието на партиите данните да излизат наяве. ГЕРБ се притеснява да не стане ясно каква е преднината им, което може да откаже част от привържениците им да се разходят до изборните урни. При другите партии мотивът е точно обратният.
 
И все пак, кой къде е
 
Кой управлява градовете сега и кои са кандидатите на местните избори
 
 
Така преди изборите е много трудно да се направи ясна картина за битките на предстоящия вот. Самите социологически агенции не споделят данните от изследванията, които са им поръчани от клиентите, за да не попадне информация във "вражески ръце". Единствено гравитиращият до ГЕРБ и част от Реформаторския блок Институт за дясна политика прогнозира, че ГЕРБ ще спечели 20  областни градове, Реформаторският блок и БСП - по три, ДПС - един и един ще бъде взет от независим кандидат. Прогнозата обаче е по-скоро умозрителна и не се базира на изследвания.  
 
От неформалното проучване, което "Капитал" направи сред социолозите, са ясни три неща.
 
При ГЕРБ има четири групи градове. Едни са такива, където кметовете са безспорни, като София, Стара Загора, Бургас и Габрово. В други партията няма подобно категорично надмощие - като Благоевград, Русе, Добрич, Варна или Велико Търново. Има и трети тип - като Пловдив или Плевен, където ще има доста по-оспорвана борба. В Плевен оценката за сегашния кмет на ГЕРБ не е висока дори сред редиците на партията. А кандидатът на Реформаторския блок и ВМРО Георг Спартански е бил три мандата председател на Общинския съвет по времето когато кмет беше съпредседателят на ПГ на РБ Найден Зеленогроски и има доста шансове да направи прецедент и да измести ГЕРБ. На четвърто място са областни центрове като Враца, Сливен или Хасково, където ГЕРБ хвърля сериозни усилия, за да ги овладее. Основните разлики между социолозите са кои точно градове от извън "безспорните" ще бъдат спечелени от ГЕРБ на първи тур.
 
На второ място се очертава доста слаба избирателна активност, което ще подпомогне партийно подкрепените кандидати с твърди ядра срещу независимите претенденти. Такъв например е случаят със София. Иво Желев от "Естат" смята, че "при средна към висока активност не е изключено да има втори тур и Георги Кадиев да излезе срещу Фандъкова. При ниска активност е по-малко вероятно да има втори тур". Другите социолози, до които "Капитал" се допита, дават изключително малък шанс за балотаж в София.
 
На трето място интересна ще бъде намесата на ДПС. Засега изглежда, че партията ще подкрепя на много места ГЕРБ - като например в Хасково или Северозападна България. Всичко това може да има решаващото значение - на последните парламентарни избори ДПС отбеляза най-съществено разширяване на присъствието си именно в Северозападна България. Варна е по-особен случай - там доскорошният основен играч за движението - Янко Станев, първо премина в СДС, но сега ще прехвърли гласовете, които стоят зад него, на кандидата на ГЕРБ.
 
Четвъртото наблюдение, което социолозите споделиха е, че на много места хората, които искат промяна, и тези, подкрепящи статуквото, са почти наравно разделени. Първите обаче подкрепят различни кандидати. При евентуален втори тур тази енергия за промяна вече може да бъде консолидирана към един претендент. Такива градове са например Пловдив и Сливен.
 
Като обобщение може да се каже, че изборите изглеждат предрешени само в по-големите градове, но в по-малките общини битките ще са реални. Там кампанията е и доста по-активна от тази в София или Бургас, като местните политически сили са впрегнали всички средства от арсенала на политическата технология, познат ни още от Алеко Константинов  - раздаване на боб и леща, разполагане на жандармерия и прокурорски проверки, сплашване на електората, обещание за чутовни правителствено финансирани проекти и т.н.

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване