10/25/15 22:22

МТИТС: „Информационно обслужване” се справя с безпрецедентна по своя мащаб хакерска атака

/КРОСС/ „Информационно обслужване" - компанията, която поддържа и администрира сайта на Централната избирателна комисия и отговаря за компютърната обработка на резултатите от Местни избори 2015 и Националния референдум, регистрира безпрецедентна за България хакерска атака срещу публичната инфраструктура на ЦИК. Това се случи малко след началото на изборния ден. По-късно през деня стана ясно, че подобна атака е организирана и срещу публичните Интернет страници на други ключови по отношение на изборните процеси държавни организации, съобщава пресцентърът на МТИТС. От началото на атаката от тип „отказ от услуга" (DDoS), към Интернет портала на ЦИК са направени над 530 милиона заявки в рамките на 10 часа, като една четвърт от тях са от видими IP адреси с произход Виетнам, Турция и САЩ. В началото на атаката са отчетени над 65 милиона едновременни потребителски сесии към портала на ЦИК, което е равносилно на опит на 65 милиона потребителя да достъпят Интернет страницата в един и същи момент. За сравнение:• Нормалният и обичаен трафик към сайта на ЦИК на предишни избори е бил около 1,8 милиона заявки в рамките на цял месец, което е 275 пъти по-малко отколкото заявките в днешния ден за 10 часа.• През 2013 г., когато беше отразена подобна атака, бяха регистрирани общо 12 милиона заявки за цял месец, което е около 44 пъти по-малко от регистрираните днес за 10 часа)