10/26/15 08:23
(http://www.klassa.bg/)

Какви са германските младежи?

 На всеки пет години по поръчка на петролната компания "Шел" се прави проучване за настроенията и отношението на младите хора /между 12 и 25 години/ към света. Матиас Алберт, политолог от университета в Билефелд описва днешните младежи като "прагматично поколение в преход". Според него, те са "оптимистично настроени и отворени към света" - и за разлика от предходното поколение, се интересуват повече от политиката и обществото. Отминало е времето на апатичната младеж, която се интересува главно от личния си живот. "Новите млади се вълнуват от онова, което става в света", установява ученият.

"Все някак ще се справим"

Макар светът сега да е разтърсван от кризи, младото поколение запазва своя оптимизъм, но това не означава, че то е наивно. "Младежите не игнорират кризите в света", подчертава Алберт. Страхът от терористични атентати или от война в Европа дори е нараснал - само че позицията на младите е: "все някак ще се справим".

Този оптимизъм напомня за реакцията на канцлерката Меркел по повод сегашната дискусия за бежанците, в която тя заяви уверено: "Ние можем да се справим!". Днес младите германци се страхуват повече от ксенофобията, отколкото от притока на чужденци. В източните провинции страхът от бежанската криза е малко по-голям, отколкото в западните - 37 на сто от младите източногерманци и 27 на сто от западногерманските им връстници споделят, че притокът на бежанци ги тревожи.

За пръв път над 50 на сто от младите хора изразяват мнението, че Германия може да приеме точно толкова или дори повече преселници, отколкото е приела досега. В тази оценка влизат обаче данните за бежанския приток отпреди лятото на 2015 г. Анкетите с младите хора са проведени през февруари т. г. Тенденцията все пак се очертава ясно – 82% от младите германци смятат, че е важно многообразието в обществото да се запази.

Затова пък днешното поколение е критично настроено към германските политици. То високо цени демократичната политическа система, но е недоволно от политиците като цяло. С твърдението, че тях не ги е грижа какво мислят обикновените хора, са съгласни 69 на сто от днешните младежи.

"На правилен път"

Въпреки тази критика, министърката по проблемите на семейството и младежта Мануела Швезиг, която присъства при представянето на изследването, е видимо доволна от положителните резултати. Според нея, те сочат, че днешното младо поколение върви "по правилен път".

 

Министърката по проблемите на семейството и младежта Мануела Швезиг

 

Швезиг се радва, че младите германци ценят стабилността в приятелството и семейството. Не я тревожи особено дори фактът, че желанието да раждат и отглеждат деца е намаляло през последните пет години. Само 64% от младите хора искат да имат деца - цели 5% по-малко, отколкото преди пет години.

Социалната пропаст си остава

 

Резултатите дават повод за радост - от това, че сегашното поколение млади германци е готово да поеме повече отговорност, че е активно и заредено с оптимизъм. Цялото поколение ли? Не. Между 10 и 15% от младите хора не споделят увереността на връстниците си. Социално слаби младежи с недостатъчно образование изразяват предимно песимизъм по отношение на бъдещето си, а и по-малко се интересуват от обществото и политиката. Техният дял нито е намалял, нито се е увеличил през изтеклите пет години. "Социалната пропаст в обществото си остава здраво циментирана", заключава политологът Матиас Алберт.

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване