11/05/15 07:05
(http://www.klassa.bg/)

Берлин подкрепи Лондон за Европа на две скорости

 Канцлерът на Германия Ангела Меркел подкрепи предложенията на британския финансов министър Джордж Озбърн за промяна в управлението на Европейския съюз и преход към "Европа на две скорости". Идеята на Лондон е по-голяма интеграция между страните от еврозоната и изключение за Великобритания от по-близкия съюз между държавите членки.

Германия ще подкрепи някои от исканията на Великобритания за реформи в ЕС, "макар да не сме съгласни по всички точки", каза Меркел във вторник по време на конференция в Берлин, организирана от Федерацията на германските индустриалци (BDI).

Преди нея Озбърн представи лично пред 1200 бизнес лидери за пръв път част от идеите, "които са ни необходими, за да останем в Европа". С това министърът, който е смятан за фаворит като нов премиер на Великобритания, започна совалка в ключови европейски столици. С нея се опитва да убеди както европейските си партньори, така и евроскептиците в страната си в смисъла на британските предложения. Не се очаква те да бъдат напълно огласени преди срещата на върха на ЕС в средата на декември.

Идеята


Озбърн обрисува съжителството на двете Европи. По-широкият съюз ще се крепи на единния пазар и ще включва всички 28 еврочленки. Това означава, че европейските договори трябва да бъдат пренаписани, за да е ясно, че има "съюз с много валути", в който някои страни може никога да не влязат в по-тесния съюз - този на еврозоната.

Понастоящем девет от страните, включително България, не ползват общата европейска валута. От тях само Великобритания и Дания имат възможност никога да не приемат еврото. Ние заедно с Полша, Румъния, Унгария, Хърватия, Чехия и Швеция сме длъжни да приемем еврото, когато покрием маастрихтските критерии. Швеция отдавна го е изпълнила, но блокира приемането на еврото, като отказва да влезе в Европейския валутен механизъм.

Сега Великобритания ще поиска пренаписването на основните европейски договори така, че да се предотврати възможността страните от еврозоната да изкривяват единния пазар в своя полза. Озбърн призна в Берлин, че съществуването на две отделни системи в ЕС може да е трудно. Затова Лондон предлага механизъм за "аварийно спиране", ако някоя страна от втората група смята, че нейните интереси за застрашени, припомня в. Daily Telegraph.

Изданието посочва, че тази концепция беше очертана за пръв път миналата година в обща статия на Меркел, Озбърн и германския финансов министър Волфганг Шойбле. В нея се говори за учредяването на "рамка за управление", която да "гарантира честно третиране" за страните като България, които са в общия пазар, но не в единната валута.

"Нека бъда откровен - посочи Озбърн в Берлин -  има място за сделка и можем да я постигнем заедно. Вместо да стоим на пътя ви и да налагаме вето на промените в Лисабонския договор, ние във Великобритания можем да помогнем на еврозоната да постигне онези трайни промени, от които се нуждаете за силно евро."

Мнозина от германските индустриалци напуснаха залата с подозрение, че Лондон просто се бори за максимално добра сделка с ЕС, посочва Financial Times. Въпреки това Озбърн си спечели подкрепа освен от Меркел също и от председателя на BDI Улрих Грило.

"Не всички страни искат по-тесен съюз, каза той с намек за конкретния термин от европейските договори, който евроскептиците на Острова искат да променят. Трябва да уважаваме това... Германия се нуждае от Великобритания."

Подкрепа и от Италия


Британското предложение се радва и не по-малко важна подкрепа - тази на Италия, една от шестте учредителки на ЕС, допълва Daily Telegraph. Според изданието тече съгласуване между Лондон и Рим на общо предложение за промяна на европейските договори в посока на Европа на две скорости.

"Една италианско-британска инициатива за изясняване на разликата между страните от еврозоната и другите може да е от голямо значение", коментира пред вестника Чарлз Грант, директор на лондонския Centre for European Reform. "На езика на дипломацията това показва, че една от шестте основателки на съюза има желание да работи с Великобритания за реформа на ЕС."

Изграждането на консенсус по въпроса изглежда по-реално и след изричната подкрепа на Меркел. Основният въпрос, по който канцлерът изрази несъгласие, е по желанието на Лондон да се променят правилата за социални помощи за лица от ЕС. Според Меркел, а и Брюксел, това може да стане само ако не застрашава принципа на свобода на движение.

По-голямата част от половинчасовата реч на Меркел обаче беше посветена на бежанците. "Мисля, че не трябва да сме тесногръди по този въпрос", каза Меркел. "Онези в Европа, които днес мислят, че не са засегнати от въпроси, ще се окажат засегнати по някакъв начин утре, дори и само с това, че единството на Европа ще бъде поставено на изпитание."

Ден по-рано на партийно събрание в Дармщат тя беше още по-категорична и намекна, че конфликтите и реакциите спрямо бежанците на страните по балканското трасе към Германия могат да възобновят войните на Балканите. "Затова свикахме конференция с лидерите на тези страни... защото не искаме да се върнем отново по онзи път... на военни конфликти там", посочи Меркел.

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване