(http://www.klassa.bg/)
Нови въздушни батерии са по-мощни и по-евтини
Дните на електрическите превозни средства, които могат да изминават ограничени разсояния с едно зареждане са преброени. Това е така, ако проучването на Университета в Кеймбридж е истина.
Въпреки че, много фактори допринасят за ограничената гама от модерни електромобили, основните фактори, които спират електромобилите от дълги пътувания, колкото на бензиновите превозни средства са мощността на литиево-йонните батерии, теглото и цената им. Но това може да се промени скоро, благодарение на литиево-кислородни батерии.
Изследователи от Университета в Кеймбридж, Великобритания, са създали лабораторна демонстрация на литиево-кислородни или "литиево-въздушни" батерии, които имат около 10 пъти повече мощност от енергията на литиево-йонни батерии, използвани в днешните електромобили - приблизително равна на енергиинат мощност на бензина, според проучване в последното издание на списание Science.
Повече от просто задържането на повече енергия, батериите също са с повече от 90% ефективност и могат да се презареждат повече от 2000 пъти, се казва в проучването. За ви стане ясно, повечето настоящи литиево-йонни батерии са 80% до 90% ефективност.
Но най-вълнуващото е, че литиево-въздушните батерии могат да бъдат пет пъти по-евтини и пет пъти по-леки, отколкото днешните литиево-йонни клетки.
Ако тези батерии са наистина 10 пъти по-мощни и пет пъти по-леки от батериите, използвани понастоящем в електромобилите, обсегът им може да бъде увеличен с 650 км. с едно зареждане или повече от разстоянието от Лондон до Единбург без спиране за презареждане. Тази технология, разбира се, има повече приложения, освен мобилността. Тя може да се използва и при мобилните устройства. Представете си, ако батерията на вашия смартфон може да бъде 10 пъти по-тънка или 10 пъти по-дълготрайна ако остане със същия размер.
"Това, което сме постигнали е значителен напредък за тази технология и предлага изцяло нови области за научни изследвания - не сме решили всички проблеми, присъщи на тази химия, но нашите резултати показват маршрутите напред към практическо устройство", казва професор Клер Грей от Катедрата по химия в Кеймбридж.
Въпреки че учените са показали, батериите в лабораторията, те прогнозират, че готовата за производство версия е на около десетилетие далеч. Така че, докато следващата ви кола не може да има литиево-въздушни батерии го в основата, следващата ще може. И ако смартфоните ще се използват, можем да се надяваме за iPhone 18.
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2015/11/05