11/12/15 21:55
(http://www.klassa.bg/)

Какво означава закриването на фонда БРИК?

 Американската банка Goldman Sachs преустанови работата на фонда, който инвестираше в Бразилия, Русия, Индия и Китай, съобщава руският вестник „РБК-Daily“, цитирайки американски източници. На свой ред, по данни на агенция Bloomberg, средствата от фонда ще бъдат прехвърлени в Инвестиционния фонд за развиващи се пазари (EMEF). През септември 2015 г. активите на фонда БРИК намаляха до $98 милиона, докато максимумът им бе през 2010 г. и се равняваше на $842 милиона. Първоначално именно от този фонд започна бъдещото обединяване на БРИКС.

Основните причини

Анализаторът от UFS IC П. Дашкевич смята, че през последните години интересът към развиващите се страни намалява, в това число заради забавянето на китайската икономика, санкциите против Русия и по-ниските цени на суровините. А началникът на аналитичния отдел в ИК РУСС-ИНВЕСТ Дмитрий Беденков напомня, че, например от началото на годината борсовият индекс на развиващите се страни MSCI EM се сви с 12%, като в същото време разпространения щатски борсов индекс S&P500 се повиши с 1%, а европейският EUROSTOXX 600 дръпна с около 10%. „През изминалите години самата концепция на фонда загуби актуалност в очите на инвеститорите“ – казва Дашкевич. Според думите му натрупването на активи от различни страни в един фонд при днешните реалности изглежда все по-малко разбираема.

Падането на цените на ресурсите през 2014 г. намали икономическия потенциал и инвестиционната привлекателност на развиващите се пазари. Капиталите от фондовете, ориентирани към пазарите на БРИК, директно се пренасочиха към пазарите в САЩ, Китай и ЕС, казва началникът по управление на операциите на руския фондов пазар в ИК „Фридом Финанс“ Георгий Вашченко. Според думите му този процес ще продължава минимум докато не се възобнови повишаването на цените на експортируемите природни суровини. Нещо повече, както отбелязва анализаторът от ИК „ФИНАМ“ Богдан Зварич, ожесточаването на кредитно-паричната политика в САЩ може да нанесе още един силен удар по развиващите се икономики. Инвеститорите на световните пазари продължават да отиграват възможността през декември САЩ да повишат базовия лихвен процент.

Новото съдържание

Терминът БРИК (BRIC) бе измислен през 2001 г. от тогавашния главен икономист на Goldman Sachs Джим О’Нийл. Според преценките на икономиста групата на най-големите развиващи се страни оказва все по-голямо влияние върху световното развитие. Съгласно публикувания през 2003 г. доклад на Goldman Sachs, до 2050 г. икономиките на БРИК в доларов еквивалент ще задминат по обем икономиките на шестте водещи западни страни. Освен това, именно страните от БРИК трябва да се превърнат в основен двигател за световния икономически растеж, смяташе тогава О’Нийл. Именно след това изследване банката създаде през 2004 г. фонда БРИК.

Впоследствие включените в борсовия индикатор страни създадоха политическо обединение, а през 2010 г. към съюза се присъедини и ЮАР. Постепенно от плоскостта на борсовата абстракция БРИК премина в политическата плоскост, казва Дашкевич. Инициатор за създаването на такъв съюз бе руският президент Владимир Путин, който през 2006 г. предложи да се проведе среща на министрите във формат БРИК. След това, през юни 2009 г., се срещнаха вече ръководителите на държавните от новото обединение.

При това, взаимната зависимост на икономиките от БРИК си остава изключително ниска. Например обемът на търговията между Русия и останалите членки на съюза достигна $105 милиарда, с 50% повече, отколкото през 2008 г. На свой ред, стокооборотът на Китай със страните от БРИК през 2014 г. достигна $312 милиарда, като в същото време тази страна е търгувала със САЩ в обем на $592 милиарда.

 източник- "Руски дневник".

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване