(http://pik.bg)
Обучението на магистрати и експерти за работата с деца е от съществено значение
Децата не получават достатъчна подкрепа, когато участват в наказателно или гражданско производство, а съдебната обстановка, която може да бъде смущаваща за децата, не винаги е съобразена с техните нужди.
Това са само част от констатациите в годишния доклад на Агенцията на ЕС за основните правата (FRA) на тема „Правосъдие, съобразено с интересите на детето — перспективи и опитът на работещите с деца“, изготвен въз основа на проучване в 10 страни-членки на ЕС (България, Хърватия, Естония, Финландия, Франция, Германия, Полша, Румъния, Испания и Обединеното кралство) през 2014 г.
По покана на заместник-министъра на правосъдието Вергиния Мичева – Русева, представителят на FRA г-жа Моника Гутиерез презентира днес доклада пред експерти от работните групи към Министерството на правосъдието, участващи в изработване на проекта на Закон за наказателно правосъдие за деца и транспониране на Директива 2012/29/ЕС за установяване на минимални стандарти за правата, подкрепата и защитата на жертвите на престъпления.
„Практиките за участие на деца в наказателното и гражданското съдебно производство се различават значително не само между отделните държави членки, но и в самите тях, което говори за необходимостта от ясни и последователни стандарти и насоки, както и от систематично наблюдение на тяхното прилагане“, заяви г-жа Моника Гутиерез, която е експерт в областта на равенството и правата на човека.
Тя посочи, че констатациите в доклада целят да предоставят на държавите-членки полезни инструменти за идентифициране на пречките, несъответствията или слабостите в съдебното производство, и по-специално в процедурите за транспониране и прилагане на съответните директиви на ЕС, така че участието на децата в съдебното производство да стене по-безопасно за тях.
„Не всички държави-членки имат специализирани наказателни и граждански съдилища. Там, където няма такива, следва да бъдат създадени или пък да бъдат оборудвани помещения и среда, подходящи за деца“, цитира част от препоръките Моника Гутиерез и допълни, че обучението на магистрати и експерти за работата с непълнолетни е от съществено значение.
Други препоръки от доклада се отнасят до намаляване на продължителността на съдебното производство с участието на деца, предоставяне на безплатна правна помощ, включително безплатен и лесен достъп на децата до повереник, наличие на служби за подкрепа, имащи за задача правилно информиране на децата и техните родители, еднакво третиране на всички деца, участващи в съдебни производства и др.
Заместник-министър Вергиния Мичева-Русева запозна европейския експерт с основните принципи, залегнали в проект на Закон за наказателно правосъдие за деца, който предстои Министерството на правосъдието да публикува за обществено обсъждане.
„Радвам се, че България е осъзнала необходимостта от реформа в детското правосъдие, което е от изключително значение за развитието на страната ви“, заяви Моника Гутиерез.
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2015/11/13