11/14/15 07:07
(http://www.klassa.bg/)

Учени обявиха, че са създали свръхефективни соларни клетки

 Учени от Масачузетския технологичен институт (MIT) обявиха, че са открили начин да добиват повече енергия от слънчевата светлина, пише Tech Times. Инженерите са открили, че могат да увеличат количеството енергия, пренасяно от всяка една клетка, като покрият металната й повърхност с диелектрик - вид базиран на кислород материал.
Магията се случва, когато светлината достигне в оксидния материал. При взаимодействието между ултравиолетовите фотони и покритието се отделят допълнителни електрони, които са нужни за захранването на клетката. Отделените електрони са “повърхностни плазмони”, които представляват въртящи се облаци от електрони. “Изследването ни разкри изненадващ факт - поглъщането на видима светлина е в директна зависимост от дълбочината, на която електроните се разпространяват в покритието от диелектрик,” казва Никълъс Фанг. “В предишни проучвания това е нещо, което е пренебрегвано.”
За да тестват теорията си, изследователите са използвали сребърен лист, покрит с окис. Достигайки листа, слънчевите лъчи са произвеждали заряд. Оказало се е, че учените могат да намаляват или увеличават дебелината на покритието, за да регулират количеството и вида на поглъщаната и превръщана в енергия светлина. Тъй като този вид соларни клетки са изключително тънки, за изработването им е необходим по-малко материал, отколкото за използваните в момента слънчеви панели. Наред с това, системата, включваща слой от диелектрични материали, има потенциала да произвежда значително по-бързо слънчева енергия и да бъде използвана за високоскоростни технологии, каквато е преносът на данни. Оксидните материали не са новост и от дълго време се използват за производство на транзистори, но за пръв път се прилагат по този начин.

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване