(http://pik.bg)
Информационна кампания за либерализацията на енергийния пазар събра експерти във Велико Търново
Информационна кампания за либерализацията на енергийния пазар се проведе в сградата на Областна управа в старата столица, предаде "Фокус". Николай Налбантов, директор Дирекция ''Енергийни стратегии и политики за устойчиво енергийно развитие’’ в Министерство на енергетиката заяви, че либерализиран пазар на електрическа енергия съществува и е добре развит в повечето европейски страни. В България този процес е в развитие от няколко години. По думите му в нашата страна трябва да намери почва, един добре развит пазар, така, както е в останалите страни.
При пазарни условия стремежът за извличане на икономически ползи от тези дейности не трябва да възпрепятства или ограничава предоставянето на обществените услуги в енергетиката, каза директорът на Дирекция‘’Енергийни стратегии и политики за устойчиво енергийно развитие’’. Пазарът трябва да е от полза за всички участници на пазара- производители, доставчици и потребители, добави той. ‘’Трябва да се постигне прозрачност и почтеност в дейностите по търговия с електрическа енергия, по тази цел има и специални нормативни актове’’, посочи Налбантов.
Необходимостта от преструктуриране на електроенергийния сектор е породена от няколко фактора, сред които: нови строги екологични изисквания, глобализация на икономическите отношения, повишаване на енергийната ефективност, развитието на интелигентни мрежи. Глобализацията е необходима, за да се постигне най- висока ефективност в предлагането на електроенергия чрез пазарни механизми и конкуренция на цената на енергия, обясни Николай Налбантов.
По време на информационната кампания бяха посочени и европейските практики. Процесът на либерализация в България започна през 2004г., посочи Налбантов. Със законови промени от 2003 година нашата страна е въвела в съответствие законодателството си с това на Европейския съюз, каза той. С тези законови промени са въведени възможности определени категории потребители, наречени ‘’привилегировани’’ по критерий количество на потребление да могат да излязат на свободен пазар. През 2007г. са влезли в сила нови промени, при които всеки един е получил правото да бъде на свободния пазар. Третият етап от либерализацията на пазара са промените в Закона за енергетиката от 2012 година, когато са въведени изисквания по отношение на независимостта на операторите. Операторите, за да извършват услуги, свързани с ползването на мрежите трябва да са независими от останалите, конкуриращи се на пазара дейности като производство и доставка, за да нямат възможност да поставят определени участници в привилегирована позиция, обясни Налбантов. По време на кампанията стана ясно, че до края на 2015 година е необходимо да се създаде общ пазар на ЕС, в който и България трябва да се интегрира.
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2015/11/20