11/23/15 07:54
(http://www.klassa.bg/)

Мартин Димитров: Малкият бизнес няма уикенд, затова - без данък “уикенд”

 С депутата от Реформаторския блок Мартин Димитров разговаря Румяна Денчева

И този данък, и облагането на хорските градинки няма да

донесат особени приходи, само дразнят излишно

- Призовахте за подкрепа на бюджета, “за да покажем, че управлението може и без ДПС”, г-н Димитров. Не подменяте ли дебатите по същество и не превръщате ли бюджета в инструмент за политически доказвания?

- Цитатът е от края на изказването ми. А започнах с най-ценното в бюджета - намаляването на дефицита от близо 6% в края на мандата на предишния кабинет до 2% - т.е. три пъти. Това е по същество

решителна мярка,

защото ни спестява

гръцкия сценарий

Второто голямо достойнство е запазването на ниските данъчни ставки, вкл. плоския данък. Това са причините за подкрепа на бюджета. Въпросът с ДПС идва едва след това.

- БСП призова за по-висок дефицит, за да има пари за социални разходи.

- Точно това е най-голямата спекулация на БСП. Те, видите ли, искали дефицит до разрешените 3%, но били против увеличаване на дълга. Но, 3% дефицит е 2,5 - 3 млрд.лв. нов дълг, и то на годишна база. Много тежка демагогия. Тук е сблъсъкът между лявото и дясното. Ние искаме да ограничим бюджетния дефицит, БСП искат обратното. А точно големите и постоянни дефицити съсипаха Гърция.

- Освен плюсове в бюджета има и рискове. Къде ги виждате вие?

- О, има ги, разбира се. Най-големият е, че административната реформа бе изпълнена частично, и предстои в най-важната ѝ част - МВР. Там грешката бе, че набързо и изненадващо бе предложена реформа и това предизвика противоположен ефект. Причината е очевидна - опитът без консултации, силово да наложиш промени консолидира всички срещу предложенията. Да започнем от справедливостта - честно ли е полицаят на улицата да получава толкова, колкото човека зад бюрото?

- Не, разбира се. Изходът от задънената улица?

- Предлагане на систематична реформа в целия сектор “Сигурност”. Провеждане на консултации. Логично е заплащането пряко да зависи от степента на риск, която поемат различните служители. Да се оптимизират несвойствените и неприсъщи разходи.

- Какво друго трябва, за да се случи бюджетът реално, не на хартия?

- Постигнахме стабилност и избегнахме гръцкия сценарий. Вече ни трябва ускоряване на икономическия растеж.

Само така ще

нараснат доходите

в България

Затова пък трябва пакет мерки, вкл. ниски цени на горивата чрез повече конкуренция на този пазар. Аз продължавам да съм скандализиран от това, че горивата у нас, без данъците, са едни от най-скъпите в ЕС. Защото те не са само парите, които плаща всеки от нас, като си зарежда колата. Те са част от производствените разходи на всички стоки, което означава по-ниски цени, повече потребление и конкурентоспособност. Ключово за ръста е и подобряването на инвестиционната среда, което ми напомня за съдебната реформа.

- Рядко се сещаме за тази косвена връзка...

- Не си даваме сметка, че фирмите, особено чуждите обменят информация. И когато на една фирма ѝ е откраднат бизнесът, тази новина бързо стига до други и сигналът, който носи е- не отивайте в тази държава, там договорите и инвестициите не са защитени. Трябва поне да намалим политическото вмешателство в съдебната система И да засилим контрола в нея през инспектората.

- Сочите ниските данъци като плюс на бюджета. Там още има вероятност да останат данък “уикенд” и “градинка”. Защо сте им противник?

- Малкият бизнес няма уикенд и затова не трябва да има и данък уикенд. И е нелепо да се твърди, че като се изпрати в неделя през служебния лаптоп имейл до съпругата или детето, е използване на служебен актив за лични цели и не се полага данъчен кредит. Вижте в почивните дни малките магазини, обущарници, ателиета, кафенета, къде е почивният им ден? Това с данъка бе

нелепа идея,

която дразни

всички. И дразни

излишно

Няма да се събират кой знае какви приходи, а усилията по прилагането ще са големи и напразни.

- Защо да не обложим поне градинките?

- Какво означава този данък? Когато в границите на града или селото имаш парцел, обикновено близо до къщата и в него хората си гледат плодове и зеленчуци. И се иска да се събират по 3-4 лв. данък. Само печатането на известията ще е лев-два. И какво излиза - пак неефективни разходи по излишно дразнещ данък. Затова аз се обърнах към колегите в управляващата коалиция с призив- хайде

да оставим на мира

малкия бизнес

и да увеличим контрола над големите производители на акцизни стоки. Да монтираме уредите, както пише в закона, но не е изпълнено почти година по-късно.

- А не искате ли по-малко сива икономика, та сте против и по-ниската летва за кешови плащания?

- Разбира се, че трябва ограничаване на разплащанията в брой. И да, то е част от ограничаването на сивата икономика. Но не трябва стъпката да е прекомерна. Да вземем малко населено място и двама души без банкови сметки, които искат да си продадат един на друг стара кола за 5 000 лв. Е, за тази операция да откриват сметки, да плащат такси и комисионни! Затова предложих компромис- 10 000 лв. праг за кешови плащания, защото за толкова са покупките на масовия българин. А за по-големите плащания, то е въпрос и на лична сигурност - по-добре е и за двете страни плащането да мине през банка.

- Предстои парламентът да смени състава на КЗК. Вие сте един от запалените критици...

- Не само че от много отдавна я критикувам, но благодарение на мое предложение

целият ѝ състав

ще бъде подменен

И е много важно какъв ще бъде новия. Аз ще задам един и същи въпрос към всички кандидати- защо горивата ни са едни от най-скъпите в ЕС и вие какво ще направите по въпроса. Ще попитам всички кандидати, аз не съм с нагласата да предлагам кандидат за комисията. От когото не получа конкретен отговор, няма да гласувам за него.

-Парламентът задължи БНБ да прави регистър на притежателите на банкови сметки и сейфове. Не се ли нарушава опасно банковата тайна?

- И сега, институциите, които трябва да имат достъп до тези регистри, го имат, но със съдебно разрешение. Това са лични данни и граждани могат да станат обект на заплахи, на натиск, ако тази информация се използва недобросъвестно. Достъпът трябва да е със съответния контрол и при разрешителен режим.

- Може да е добре да гледаме, като помним КТБ. Тъй като депутатите нямат достъп до доклада на фирмата- следовател, ще останат ли скрити неща?

- Международното разследване бе възложено по наше искане. Наскоро организирахме среща с финансовия министър, синдиците и гаранционния фонд. Поискахме поне лицата на висши държавни длъжности , които ги има в доклада, да се оповестят. Аргументът ни бе, че те обективно са в конфликт на интереси- сега гласуват банкови закони например.

- Има опасност от избирателно оповестяване...

- По закона за достъп до обществена информация изпратихме искане до гаранционния фонд. Искаме да станат ясни публичните фигури, замесени в източването на банката, и фирмите, през които това е ставало, както и информацията за извършените цесии и прихващания. А го направихме по закона за достъп до информация, защото ако ни откажат, може да ги осъдим. Както осъдихме КЗК и я принудихме да ни отговори.

- Допускате ли ново банково цунами, или по-леки вълнения, заради стрес тестовете и оценката на активите?

- Ако банковият надзор си коригира слабостите, които имаше, посочени и в одита на Сметната палата, не очаквам проблеми. Ние не гласувахме за този подуправител, който сега оглавява надзора, но след като парламентът го е избрал, очакваме да си свърши работата. И да информира обществото за предприетите мерки.

 

 

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване