11/25/15 07:56
(http://www.klassa.bg/)

Сателит ще търси потвърждение на все още недоказана теза на Айнщайн

 Това вероятно е най-голямото научно постижение на 20 век и следващата седмица космически изследователи ще отбележат 100-годишнината от публикацията на Общата теория за относителността на Алберт Айнщайн по подобаващ начин - с изстрелване на спътник, който да помогне да се тества точността на последното недоказано предположение на теорията, а именно съществуването на гравитационни вълни.
Извеждането на сателита Lisa Pathfinder е планирано да се извърши на 2 декември от центъра на Европейската космическа агенция (ЕКА) в Куру, Френска Гвиана. Апаратът ще носи оборудване, което ще бъде тествано като компонент от бъдеща орбитална обсерватория за наблюдение на гравитационни вълни.
“Общата теория на относителността е научният еквивалент на “Сикстинската капела” на Микеланджело,” казва Педро Ферейра от Оксфордския университет. “И двете са уникално дело на гении и всяко едно от тях би могло да се създаде само от един човек. Удивително е, че сателитът Lisa Pathfinder, които е разработен, за да помогне да се открият гравитационните вълни, предсказани от теорията, ще бъде изстрелян точно на годишнината от публикуването на труда на Айнщайн.”
Смята се, че гравитационните вълни се разпространяват в Космоса, когато звезда се освобождава от масата си - при превръщането си в черна дупка, например, или когато двойки от свръхплътни неутронни звезди започнат да се въртят все по-близо една до друга. Тези процеси разтягат и притискат тъканта на пространство-времето, при което във Вселената се генерират гънки от гравитационна енергия. Това са гравитационните вълни.
Учените се опитват да засекат гравитационни вълни директно, използвайки наземни устройства, състоящи се от две дълги рамена, които се разклоняват под прав ъгъл. Когато гравитационна вълна достигне устройството, тя би трябвало временно да скъси едното рамо и да разтегне другото. Целта е тези промени да се измерят. Основният проблем обаче е, че промяната в дължината на рамото, причинена от гравитационна вълна ще бъде едва няколко стотин милиардни от метъра. Засега такива промени не са уловени.
Ако това бъде постигнато, едно от последните препятствия в разбирането на същността на Вселената ще бъде преодоляно. Усилията се насочват към провеждане на експерименти в Космоса, тъй като там ще бъде възможно да се позиционират детектори на разстояние 5 милиона километра един от друг, което ще увеличи вероятността за засичане на компресирането и разтягането на пространство-времето.
Lisa Pathfinder ще тества оборудване, което по-късно ще бъде използвано за създаване на пълномащабен детектор за гравитационни вълни в орбита. Очаква се бъдещата обсерватория да започне работа през 2034 година. В сърцето на Lisa Pathfinder са два 2-килограмови куба от злато и платина. Те ще се носят свободно във вътрешността на спътника, защитени от всички форми на лъчения и удари от частици. Задачата на сателита ще бъде да установи, дали с помощта на лазери може да измери отклонения в движението на кубовете с точност до една трилионна от метъра.

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване