11/26/15 11:04
(http://www.dnevnik.bg/)
(http://www.dnevnik.bg/)
Администрацията губи поетапно монопола върху публичната информация
Портал за отворени данни, в който да публикуват данни от държавните институции в отворен код - лесночетим машинен формат на информацията, с която разполага администрацията, а гражданите - не. Задължение и на дружества със 100% държавна или общинска собственост да дават обществена информация. Отпадане на таксите при повторно използване на информацията, а таксата при първо искане да не е по-висока от разходите за нейното възпроизвеждане. Въвеждане на възможност за получаване на информация и по електронен адрес.
Това са част от най-важните промени в Закона за обществена информация, приети окончателно днес в Народното събрание. Единственото предложение, което не събра подкрепата на мнозинството, е информация задължително да предоставят и дъщерни дружества с 50% или повече процента с общинска и държавна собственост. Законът беше приет без дебати в пленарната зала.
До 1 юли 2017 г. трябва да бъде въведен Портал за отворени данни, който вече съществува на адрес opendata.government.bg. Всяка година с решение на Министерския съвет поетапно ще се определят институциите, които ще трябва да публикават данни в отворен код. По този начин се дава възможност на гражданите да имат достъп до същата информация, която има и администрацията.
Затегна се и режимът при позоваването на търговска тайна, като се въведе възможност при голям обществен интерес тайната да пада. В момента много институции се позовават на тази съществуваща възможност в досегашния закон.
Също така дружествата, които са 100% публична собственост, вече няма да могат да отказват достъп до информация. Вносителите Мартин Димитров и Петър Славов от Реформаторския блок посочиха за пример Българския енергиен холдинг (БЕХ) и Министерството на икономиката в мандата на Пламен Орешарски, които отказваха информация за проекта "Южен поток". БЕХ се позоваваше на възможността, че не са в обхвата на Закона за достъп до информация, а министерството, че няма подадана информация от холдинга.
Също така се разширява кръгът на институциите, от които може да се иска информация - музеи, библиотеки и архиви; повторното предоставяне става безплатно; насърчават се организациите от обществения сектор да предоставят информацията в отворен, машинночетим формат заедно със съответните метаданни; всяка информация от обществения сектор, създадена след 1 октомври 2015 г., да се поддържа в електронен вид.
Сред поправките са и възможността достъпът до обществена информация да се извърши по електронен път при поискване на заявителя, както и всяка година ръководителите на институциите да определят информация, която да се публикува в интернет.
Прочети цялата новина http://www.dnevnik.bg/bulgaria/2015/11/26/2656924_administraciiata_gubi_poetapno_monopola_vurhu/?ref=rss
Публикувана на 11/26/15 11:04 http://www.dnevnik.bg/bulgaria/2015/11/26/2656924_administraciiata_gubi_poetapno_monopola_vurhu/?ref=rss
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2015/11/26