11/26/15 11:04
(http://www.dnevnik.bg/)

Администрацията губи поетапно монопола върху публичната информация


Портал за отворени данни, в който да публикуват данни от държавните институции в отворен код - лесночетим машинен формат на информацията, с която разполага администрацията, а гражданите - не. Задължение и на дружества със 100% държавна или общинска собственост да дават обществена информация. Отпадане на таксите при повторно използване на информацията, а таксата при първо искане да не е по-висока от разходите за нейното възпроизвеждане. Въвеждане на възможност за получаване на информация и по електронен адрес.

Това са част от най-важните промени в Закона за обществена информация, приети окончателно днес в Народното събрание. Единственото предложение, което не събра подкрепата на мнозинството, е информация задължително да предоставят и дъщерни дружества с 50% или повече процента с общинска и държавна собственост. Законът беше приет без дебати в пленарната зала.

До 1 юли 2017 г. трябва да бъде въведен Портал за отворени данни, който вече съществува на адрес opendata.government.bg. Всяка година с решение на Министерския съвет поетапно ще се определят институциите, които ще трябва да публикават данни в отворен код. По този начин се дава възможност на гражданите да имат достъп до същата информация, която има и администрацията.

Затегна се и режимът при позоваването на търговска тайна, като се въведе възможност при голям обществен интерес тайната да пада. В момента много институции се позовават на тази съществуваща възможност в досегашния закон.

Също така дружествата, които са 100% публична собственост, вече няма да могат да отказват достъп до информация. Вносителите Мартин Димитров и Петър Славов от Реформаторския блок посочиха за пример Българския енергиен холдинг (БЕХ) и Министерството на икономиката в мандата на Пламен Орешарски, които отказваха информация за проекта "Южен поток". БЕХ се позоваваше на възможността, че не са в обхвата на Закона за достъп до информация, а министерството, че няма подадана информация от холдинга.

Също така се разширява кръгът на институциите, от които може да се иска информация - музеи, библиотеки и архиви; повторното предоставяне става безплатно; насърчават се организациите от обществения сектор да предоставят информацията в отворен, машинночетим формат заедно със съответните метаданни; всяка информация от обществения сектор, създадена след 1 октомври 2015 г., да се поддържа в електронен вид.

Сред поправките са и възможността достъпът до обществена информация да се извърши по електронен път при поискване на заявителя, както и всяка година ръководителите на институциите да определят информация, която да се публикува в интернет.

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване