(http://www.klassa.bg/)
БЮДЖЕТ 2016 – ПОВЕЧЕ ДАНЪЦИ, ПО-НИСКИ ЗАПЛАТИ, ПОВЕЧЕ БЕДНОСТ
Новият проект за бюджет за 2016 г. е може би най-критикуваният държавен документ в последно време. И с основание. Новите държавни сметки, представени от министър Владислав Горанов и неговия екип, не очертават никакви приоритети за държавното управление в икономиката. Няма никакъв план за приоритетни инвестиции в отделни сфери, най-вече в икономиката, от които да се формира заложеният 2,1% икономически ръст. А ако в сметките не е ясно откъде и как ще нарасне Брутният вътрешен продукт на страната, този ръст е чиста химера. Или по-лошо – чиста лъжа.Чиста лъжа е и твърдението, че с новия бюджет ще се подобри положението на бедните в България, които вече са над 80% от населението по официални статистически данни. Това личи най-ясно от структурата на приходите в бюджета за следващия период до 2018 г. Догодина например са предвидени 78,8% да е делът на данъчно-осигурителните приходи. От тях 51% ще дойдат от косвените данъци. Но разходната част е предвидено да намалява до 2018 година, което е знак, че държавата все по-малко средства ще преразпределя. Именно това поражда основателни съмнения, че положението на българите с подобни бюджетни рамки изобщо няма да се подобри. Даже напротив.
Заблудите, че в този бюджет е залегнала каквато и да е оптимизация на държавните приходи и разходи, че се предвиждат реформи, ще ни доведат до поне още няколко актуализации през следващата година. И това си личи с просто око, дори за неспециалистите.
Приходната част на бюджета – близо 20, 6 млрд. лева е разчетена основно на приходи от данъци – 18,065 млрд. лв. Дотук добре, но от чий джоб ще дойдат тези данъци? Ако са верни сметките за икономически ръст от 2,1 % през следващата година, би трябвало това да е отчетено и в ръста на преките корпоративни данъци, освен в косвените Данък добавена стойност и акцизите. На практика обаче се оказва, че сумарно корпоративният данък от 10% плюс данък дивиденти – 5%, ще донесе по-малко приходи от облагането на обикновените хора. Ето цифрите:
- корпоративен данък: 1, 735 млрд. лева;
- данъци върху дивиденти и др.: 108, 5 млн. лв.
- данъци върху доходите на физическите лица: 2,830 млрд. лв.
Тези цифри звучат почти като признание, че и следващата година правителството няма да се справи със събираемостта и повече от 40% от икономиката ще продължи да си живурка на сянка. Сянката, разбира се, е последното убежище за дребните бизнеси в държавата, които скатават данъци и осигуровки, тъй като от 2009 г. насам са поставени в екстремни условия и малкото, което остана живо от предприемачеството в България, предпочита да укрива данъци по всякакъв начин.
РЯЗКО УВЕЛИЧЕНИЕ НА СИВИЯ СЕКТОР В ИКОНОМИКАТА
Е, в този бюджет не се забелязват никакви усилия икономиката да се изведе на светло и приходната част на бюджета да се стабилизира.
Аргумент в тази посока е и поредното увеличение на минималната работна заплата за страната – 420 лева. На тази сума работодателите ще трябва да платят общо 74,76 лв. социални осигуровки, а служителите – 36,58 лв. данък общ доход плюс 54,18 лв. осигуровки. Общо данъчната тежест върху минималната заплата става 165,52 лв. или с 15,76 лв. повече. Прякото следствие от това увеличение е работодателите да държат все повече разходи за заплати на сянка, защото и те, и служителите им имат по-голяма изгода да укриват доходи от НАП и НОИ.
Големият дял на сивия сектор, който не плаща данъци или укрива данъци, обаче е мощен източник за пълноводни и мътни парични потоци – животворната влага на корупцията. Защото срещу подкупи фактури не се издават и тези „присъщи разходи” са изрично условие, за да се прави бизнес в държавата. Това увеличава и подкупите, които искат чиновниците, и бизнесът автоматично започва да укрива от данъчните все повече средства, в българския вариант – за да задоволи чиновническите апетити и някакси да оцелее след това.
Сивата икономика съответно не внася и ДДС в хазната – основно приходно перо за всеки бюджет. Догодина се разчита на 8,5 млрд. лева приходи от ДДС. Тъмна Индия е как тази финансова цел ще бъде постигната при масовата контрабанда в страната. Достъпът до обществени поръчки и еврофондове е също „платен”, а това е единственият финансов извор за българската икономика. От еврофондовете се очаква да бъдат усвоени около 3 млрд. евро. Как ще стане обаче при тази бюрокрация и широка корупция при уреждането на това кранче, е неясно. Още повече, че този източник зависи до голяма степен от влошаващата се геополитическа среда. Нелегалната емиграция в Европа притиска Брюксел да отделя все повече и повече средства, за да се справи с нашествието от Близкия изток. Не се вижда и краят на военните операции в този район, което постави Турция в изгодна позиция да рекетира ЕС както за еврочленството си, така и за да удържи 3 млн. бежанци на своята територия. Меркел вече се раздаде на Ердоган, като му обеща най-безразсъдно бързо приемане в ЕС – процес, който също ще струва милиарди евро, а отделно Брюксел му отпусна спешно 3 млрд. евро за нашествениците. Още докато тялото на сваления по най-подъл и позорен начин СУ – 24 от турски Ф-16 не беше изстинало, и на земята с него се гавреха дрогирани туркмени. По всички експертни оценки тази сума от 3 млрд. евро изобщо няма да стигне за справяне с тази катастрофа и още до края на зимата Турция пак ще изрекетира ЕС за още милиарди.
Да се разчита обаче на единствен източник на финансиране – в случая на еврофондовете, за една държава е направо несериозно. И задължително ще доведе до увеличаване на дела на дълговото бреме. Да, ще вземем 5,3 млрд. лв. дълг, за да се преструктурират задълженията на страната, защото в момента финансовият ресурс е евтин и може донякъде да намали държавните харчове за лихви. Но никъде не е записано в проекта колко средства ще върне Фондът за гарантиране на влоговете? Става дума за онези пари, които изхарчиха около КТБ като заем от държавата. Например.
Доскоро бяхме от първенците на Европа по нисък дълг, съотнесен към БВП. Най-тревожни са обаче темповете на нарастване на дълга на България. И къде отидоха онези 16 млрд. лева дълг, който бе гласуван през февруари месец тази година. Всички питаме и какво налага актуализация на бюджета за тази година, след като има към 800 млн. лева плюс към края на деветмесечието.
Засега от финансовото министерство мълчат. Независимо, че всички водещи икономисти в страната на практика въстанаха срещу този бюджетен проект, дори бившият финансов министър на Бойко Борисов – Симеон Дянков, се обади в строя и директно обвини авторите на бюджета, че „… бюджет 2016 не е бюджет на реформи,… пицата е тиха, незабележима и няма да се запомни с нещо съществено, а в бъдеще ще трябва да се вдигнат данъците”.
В едно Дянков е прав – приходната част, ако разчита основно на данъци – преки и косвени, неминуемо ще се появи необходимост и от
РЯЗКО УВЕЛИЧАВАНЕ НА ДАНЪЧНОТО БРЕМЕ.
И за бизнеса, и за хората – процес, който наблюдаваме от август насам. Още в средата на лятото, докато повечето хора почиват и не следят активно информационния поток, финансовият министър Владислав Горанов презентира ново увеличение на пряката данъчна тежест върху хората. В проекта се предвиждаше всяка община да може да увеличава с до 2% данък общ доход за населението. Малко след това Горанов цъфна с още едно предложение – данък „уикенд”, който предвиждаше да увеличи ДДС-то върху движимото и недвижимото фирмено имущество. И това предложение катастрофира, но двата провала изобщо не спряха Горанов и законотворчеството в данъчната сфера в един момент се превърна в пиеса на абсурда. Финансист № 1 дори се огледа в градинките на бабите. В НС влезе вариант, в който с готвените промени в Закона за местните данъци и такси всички селски градини и ниви, които попадат в строителните граници на селищата, ще се облагат с данък върху земята, дори и малките парцели, в рамките на неселеното място, в които хората отглеждат зеленчуци за лична консумация или зърнени храни за фуражи на животните си. С данък върху земята щеше да се уредят и собствениците на земеделските парцели и ниви, които са извън границите на населените места, но не са регистрирани в местните земеделските служби и за тях не се получава финансово подпомагане. Засега тази идея не срещна радушен прием и у депутатите, но се пита докога на Горанов ще му се отказва да вдигне данъците. Защото бюджетът за следващата година така е скроен, че ще се пропука още в средата на годината и единственият начин държавата да си върже гащите ще бъде чрез нови многомилиардни дългове.
Следва продължение
НИКОЛАЙ АЛЕКСАНДРОВ ПРЕД НС: ДЪРЖАВНИТЕ СМЕТКИ НЯМА ДА ИЗЛЕЗНАТ
Аз ще се спра повече на философията на бюджета, защото това е най-важното и определя посоката, в която се движим.
Започвам с първия показател – реален ръст от 2,1% на Брутния вътрешен продукт за 2016 г. – трудно постижим, да не кажем невъзможен, поради ред причини. Да започнем вътрешно, какво се случва в държавата и какво е състоянието на икономиката, как вървят икономическите процеси и какви са икономическите процеси, които ние очакваме през следващата година. Като изхождаме от това, че сме малка икономика, която казахте – от отворен тип, външните сътресения оказват много значителни влияния на икономиката на национален мащаб. Следователно при цялата тази обстановка, която наблюдаваме в целия ЕС и на световно ниво, можем да предположим, че следващата година ще има значителни неблагоприятни за икономиката в световен мащаб процеси. Тази година имаше съществени такива индикации както на финансовите пазари, така и на пазарите за полезни изкопаеми, да не говорим, че следващата година се очаква и още една държава, която да влезе на пазара за фосилни горива. Не знаем как ще влезе, не знаем как ще бъдат цените.
Второто перо. Бюджетът се формира от данъци на потреблението. Тук трябва да зададем въпроса: А ние стимулираме ли потреблението? ДДС, който е основен и формира най-големи постъпления към бюджета, се формира именно от потреблението. Но ние практически тази година сме в дефлация. Това сме го говорили в началото на тази година, говорихме го и в края на миналата година за проектобюджет 2015. Ако не стимулираме потреблението, няма как да излезем от самата дефлация. Ако не стимулираме потреблението, това означава, че ние, разберете колеги, ще стимулираме и приходите в самия бюджет. Оттук насетне трябва да зададем въпроса дали не трябва да има промяна в данъчната политика на държавата. Някои колеги преди това повдигнаха тема, която от АТАКА много отдавна повдигаме, а именно за прогресивното облагане на физическите лица и на корпорациите като цяло. Тоест говорим за смяна на модела.
Започвам по следващото перо и защо е недостижимо. Когато влизате във властта и когато обявявате, че няма да променяте данъците, няма да увеличавате данъчните ставки, няма да имате никакви изменения, вие правите един сигнал към инвеститорите, че оттук насетне очаквате едно стабилно управление. В това стабилно управление по този начин да привлечете инвеститори. Но когато в един прекрасен момент започнете да играете на приливи и отливи и казвате, ще въвеждаме нов данък, няма да въведем нов данък, това не е добър сигнал за инвеститора. Именно поради тази причина АТАКА няма да подкрепим Бюджет 2016, защото няма как да се изпълни.
Проф. Румен Гечев пред тв АЛФА: Дълговата спирала е неизбежна
Българската икономика ще зависи от нашите колосални заеми – удвояване на дълга само за няколко години. Страшна е скоростта, с която той нараства. В тази посока – прецедентът с Гърция е съвсем ясен: там дългът до първите години на новия век бил около 60 млрд., след което за 6-7 години стигна 300 млрд., когато валякът тръгна надолу. Аз не бих се притеснявал, ако взимаме заеми, които отиват в икономиката, за развитието на нови стратегически отрасли. Но този заем отива за поддържане на съществуващите социални разходи на някакво ниво. Няма мотор – няма пари да се раздвижи икономиката, публично-частното партньорство. Има и други „странни капанчета“ в проекта за бюджет, освен споменатите 5,3 млрд. дълг. Там пише, че минималните фискални резерви в края на годината няма да са по-малки от 4,5 млрд. лв. Но нали отчитаха, че фискалният резерв е 11 млрд. Значи веднъж крият 1,5 млрд. лв. в капиталови разходи, без да могат да обяснят какви са, втори път от тия 11 млрд. лв. ни казват: забравете за 6,5 млрд. Не пише къде ще отидат тези пари – и при капиталовите, и при намаляването на резерва. Вероятно така се заделят „бели пари за черни дни“, за да се управлява комфортно. Това правителство обича да харчи фискалния резерв. България има най-голям спад на БВП за първата година на кризата с изключение на Гърция. Другото, което ни притеснява, е отсъствието на реформи в която и да е система, въпреки обещанията. До момента не е направена една реформа: има боричкания за реформи, говорене за реформи, стачки срещу уж реформи. Но ние влизаме в 2016 г. без нито една реформа. Увеличаваме дълговете неимоверно, стопяваме резерва, но реформи няма. Затова прогнозите за бюджета няма да бъдат изпълнени, но и да бъдат, той пак е твърде песимистичен със заложен растеж от 1,5-2 % годишно. А ако бюджетът не бъде приет, това води до оставка на правителството – това е световната практика. Попитах колегите от управляващите: не отчетохте ли бюджетите на другите страни членки?! В лични разговори обаче депутати от двете формации му казвали: „Да, професоре – така е.“
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2015/12/02