(http://pik.bg)
Импулсивността се наследява
Склонността към невнимателно и импулсивно поведение не се дължи на особености във възпитанието и индивидуалния характер, а на генетични фактори, твърдят учени в статия, публикувана в сп. Neuropsychopharmacology.
За последните години учените са установили няколко особености в работата на мозъчните клетки, гените и хормоналната система, които водят до развитие на импулсивност и допринасят за развитието на наркомания и алкохолизъм, пише actualno.com.
Например през ноември тази година учените са установили, че специфична мутация в серотониновия ген 5-HT2B прави европейците по-импулсивни и склонни към агресия при опиянение. Андрей Анохин от Вашингтонския университет в Сент Луис (САЩ) и неговите колеги открили още едно свидетелство, че импулсивността в поведението се предава по наследство от родителите на детето, като наблюдавали поведението на 600 близнаци тийнейджъри и деца. Учените се интересували от една особеност в поведението на децата и тийнейджърите, която психолозите наричат "предпочитание по време".
Под този термин се разбира склонността на човека да не чака и да избира по-малко ценната награда или благо точно сега, жертвайки възможността да получи по-голямо преимущество след известно време. Като цяло малките деца по-зле умеят да се сдържат и по-често вземат малката награда тук и сега, отколкото възрастните или тийнейджърите на възраст 16-18 години. Но както показало сравнението на ДНК на близнаци, склонността да се постъпва така с 50% се обяснява с генетични фактори.
Анохин и колегите му успели да установят няколко десетки "гена на импулсивността", които са свързани с проявата на тази особеност в поведението на човека. Много от тях, съдейки по данните от предварителния анализ, отговарят за събирането на ензимите, произвеждащи молекули серотонин, едно от ключовите социални вещества в нашия мозък.
Тази връзка между серотонина, серотониновите рецептори и импулсивното поведение принципно може да се използва за борба с наркоманията и алкохолизма, като се притъпява импулсивността на страдащите от нея хора. И все пак, предупреждава Анохин, подобни клинични експерименти може да се провеждат само след потвърждение на съществуването на тази връзка с по-голяма извадка близнаци.
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2015/12/09