(http://www.klassa.bg/)
ДСБ напуска правителството
ДСБ сваля доверието си от правителството и напуска управлението. Това съобщи лидерът на партията Радан Кънев пред журналисти в Поморие след 5-часово съвещание на националното партийно ръководство.По думите му, причината за това е в отказа на ПП ГЕРБ от договорения вариант за конституционни реформи. Решението на демократите било провокирано и от бламирането на Христо Иванов като правосъден министър.
От думите на Кънев стана ясно, че Петър Москов е подал оставка като зам.-председател на ДСБ. Той ще остане здравен министър. "Подкрепяме това, което той направи за здравната реформа у нас", каза още Радан Кънев.
На въпрос дали очаква разцепление в Реформаторския блок, Радан Кънев отговори: „Не мога да коментирам в този момент. Не веднъж съм казвал, че след провала на конституционната реформа, залогът, пред който е изправена страната, е по-голям от единството на една партийна коалиция".
Като най-голямо разочарование за групата на ДСБ той посочи, това, което се случи с договорения конституционен компромис.
„Направили сме много компромиси, взели сме много тежки решения в името на малко неща - на това България да не се управлява от тройната коалиция и кабинета „Орешарски ", от тези, които потопиха КТБ, и страната ни да проведе конституционна реформа. Когато тя се спира с гласовете на същите тези хора, всички наши основания за подкрепа на правителството пропадат. Пак казвам, подкрепяме реформаторските политики на министър Москов. Надяваме се, че и в тази ситуация те ще бъдат продължени", коментира Радан Кънев.
От своя страна здравният министър допълни: „Моята оставка я искат ДПС и не знам колко още опозиционни партии. И това е още от първия ден. Моята оставка е най-настървеното искане в държавата. Няма да я получат по този начин".
От партията завиха, че ще бъдат силна опозиция в парламента към всяка политика, която смятат за нереформаторска. "Най-важната ни работа оттук нататък е да затвърдим регионалните си организации", допълни още Радан Кънев.
Преди това в интервю пред Дарик Кънев заяви, че ще подаде оставка, ако ДСБ реши да остане на власт и не излезе в опозиция.
„Няма вариант, в който лидерът да е в опозиция, а партията да е на власт. Партията ни ще вземе решение и естествено е, че ако решението на партията е да остане на власт, моето решение ще бъде да отстъпя лидерския пост. До неделя ще е ясно", подчерта Кънев.
Ако страната ще се управлява от ГЕРБ, ДПС и АБВ без реформи, предсрочни парламентарни избори са по-доброто решение, заяви още съпредседателят на Реформаторския блок. По думите му решението с кого ще управлява ГЕРБ е личен избор на премиера Бойко Борисов. Залогът дали България ще се управлява от бившата тройна коалиция е много по-голям от единството на Реформаторския блок, посочи още Радан Кънев.
„Блокът е само на две години, тройната коалиция дойде на власт през 2005 година и сякаш да не си е тръгвала. Дали ще си тръгне тази коалиция, дали ще си тръгне ДПС заедно с Първанов под ръка от управлението или пък те ще бъдат на власт, но ще имат истинска опозиция, защото видях парламент, в който няма опозиция - доста странна гледка, това решение е много по-важно от единството на една партийна коалиция".
На въпрос трябва ли да има предсрочни избори, Кънев отговори: „Този въпрос не е към мен. При положение, че ГЕРБ, заедно с ДПС могат да съберат 200 души мнозинство около това да няма реформи, те спокойно могат да дадат отговор на въпроса дали искат предсрочни избори или искат да си управляват така. Много е важна стабилността, но стабилност, при която България не се променя като правосъдие, като икономика, като обществени поръчки, преди всичко като огромна политическа корупция и една партийна партизанска администрация, която смазва под тежестта си цялата държава - това е стабилност, в която не вярвам".
По думите му ако България продължи да се управлява без реформи, тя ще рухне много тежко: „Ако това е мнозинството в българския парламент, което видяхме в сряда, сякаш да има избори е по-доброто решение. Най-голямата партия трябва да реши действително, защото начинът, по който тръгна тази година на управление, с непрекъснато отслабващ импулс за реформи през цялата година, накрая с кулминацията отказ от правосъдна реформа чрез едно мащабно решение на огромното мнозинство от народните представители, не дава сигнал, че в момента може да се пречупи тази тенденция".
Парламентът бетонира недосегаемостта и безконтролността на българската прокуратура, коментира още Кънев по повод на приетите конституционни промени. Той бе категоричен, че прокуратурата не работи ефективно и посочи като доказателство липсата и прекратяването на дела за корупция.
„Има едно много добро и едно много лошо решение от гласуването в сряда. Доброто решение е разделянето, което прави съдиите независими от прокурорите и прокурорите независими от съдиите. Прокурорът в Българската конституция е призван и да разследва корупцията на съдиите. Така че и той трябва да е независим, защото както има в България корумпирани прокурори, така има и корумпирани съдии, които също трябва да бъдат под контрол", подчерта Кънев.
„Следващото решение, преобръщането на юлския компромис - съгласието, което уж имахме над 180 народни представители. Оказа се, че на думата си държат само хората от Реформаторския блок, всички други се отметнаха. Ако има ясна причина за моето решение, че повече в мнозинство с ГЕРБ не мога да бъда, то е как гласуваха ГЕРБ. Защото мен ДПС и АБВ много трудно могат да ме разочароват. Аз съм влязъл в политиката, когато тия хора са били на власт с тройната коалиция. Влязъл съм, за да ги няма, а не за да ги има", подчерта лидерът на ДСБ.
По думите му с това решение парламентът е засилил напълно безконтролния съветски модел на прокуратура в България, който преди всичко е доказано неефективен.
„Доказаната тежка неефективност, съчетана с политическа рекетьорска роля на прокуратурата в България е абсолютно явна. Ние я бетонирахме, съзнателно, под натиска на същата тази прокуратура, в рамките на сделка с нея, бетонирахме нейния недосегаем, почти божествен статут. Най-силната, най-отговорната институция в държавата е безконтролна", категоричен бе Кънев.
Той не изключи възможността да се кандидатира за президент дори ако не е лидер на партията: „Това дори би улеснило нещата, защото партийните лидери като се кандидатират за президенти, понякога това се отчита като недостатък. На този въпрос естествено не мога да отговоря лично, защото съм много зависим - зависим съм от тази дясна общност, която желае модерна правова държава".
Излизането в опозиция не е нищо особено. Въпросът е в името на каква кауза. Това каза още в Поморие Кънев.
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2015/12/13