12/15/15 01:39
(http://pik.bg)

Употребата на антидепресанти при бременни увеличава риска от аутизъм при децата

Употребата на антидепресанти при бременни увеличава риска от аутизъм при децата

Жените, които взимат определени широко достъпни антидепресанти докато са бременни, увеличават с близо два пъти риска от развитие на аутизъм при децата си. Това показват резултати, базирани върху проучване на повече от 145 000 бременности в Канада.

Изследователите са открили, че рискът от аутизъм се увеличава с 87% когато жените използват антидепресанти лекарства в напредналите стадии на бременността си – ключов период за развитието на мозъка на детето. „Нашето проучване установи, че приемането на антидепресанти по време на второто или третото тримесечие на бременността почти удвоява риска детето да бъде диагностицирано с аутизъм до седемгодишна възраст, особено ако майката взима селективен инхибитор на обратното поемане на серотонина, често известни със съкращението си SSRI“, заяви водещият автор на проучването Аник Берард от Университета в Монреал.

Медикаментите със SSRI са най-често изписваните антидепресанти, и в тях влизат лекарства като „Прозак“, „Паксил“ и „Золофт“. Учените все още не са установили точно какво предизвиква развитието на аутизъм, въпреки че се вярва, че то е причина от генетични фактори и такива на околната среда. Според учените тяхното откритие е особено важно, тъй като в момента 10% от бременните жени употребяват антидепресанти.

Въпреки големият процент на риск от аутизъм при употребата на медикаментите в напреднала бременност, изследователите не са открили по-голям риск при приемане на селективния инхибитор на обратното поемане на серотонина в първото тримесечие на бременността или в годината преди забременяването. 

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване