12/19/15 20:45
(http://www.klassa.bg/)

ДДС ден и нощ

 Ако сте очаквали да разберете от медиите дали така нареченият данък уикенд все пак е бил приет, сте щели да се объркате. Когато в края на ноември депутатите одобриха промените в Закона за данъка върху добавената стойност (ЗДДС), всички (включително "Капитал") решиха, че предложената промяна за декларирането на всяко използване на фирмени активи за лични цели е отпаднала. Причината може да се търси в огромния брой предложения и промени, които постъпиха между първо и второ четене, както и в набързо приетите текстове в пленарната зала. Истината е, че промените всъщност са минали в най-тежкия си вариант и дори са били обнародвани в Държавен вестник, и това стана ясно от публикувания тази седмица за обществено обсъждане правилник за прилагането на закона.

Така на фирмите ще им се налага да декларират пред Националната агенция за приходите (НАП) дали собствениците, мениджмънтът или служителите използват фирмени активи за лични цели. Те няма да си приспадат ДДС за времето, площта и километрите на тази част от движимите и недвижимите активи, които се използват за лични нужди. Данъчен кредит ще се удържа независимо от стойността и вида на стоката или услугата, както и за отдавна купени услуги.

Грешен избор

Във вариантите на Министерството на финансите за закон поне имаше заложени ценови прагове, а в някои от депутатските предложения присъстваше и възможността за твърд процент от данъчния кредит, който да се удържа, ако компаниите използват фирмени активи с двойно предназначение. Тези две стъпки бяха малко, но все пак облекчение. Данъчните експерти определиха това като един от приемливите варианти, който заедно с един висок праг от 35 хил. или 50 хил. лв. можеше да помогне за спиране на злоупотребите, основно с автомобили и апартаменти.

Всички конкретни предложения обаче са отхвърлени в комисията и в пленарната зала, като в крайна сметка остават само общите разпоредби, които казват, че данъчната основа се разпределя пропорционално в зависимост от степента на използване на съответната стока или услуга за лични и корпоративни нужди. Тоест, ако собственик на фирма подпише договор в офиса, а вечерта със същия химикал се подпише бележника на детето си, компанията ще трябва да върне част от възстановения ДДС. Ако не го направи, а приходната администрация установи "нарушението", целият данъчен кредит ще бъде удържан или ще трябва да бъде върнат. И не само - ако стоката е ползвана от съдружник или акционер, то следват още 10% от констатираната сума (защото се приема за скрито разпределение на печалбата) и 5% данък дивидент, а и административна санкция от 20% от сумата. Ако пък вещта е ползвана от служител - при ревизия ще се начислят данък общ доход и осигуровки.

"Парламентът всъщност отмени един опростен вариант на прилагането на закона", коментира икономистът от "Отворено общество" Георги Ангелов. Според него депутатите, подобно на медиите, не са разбрали какво гласуват и до последно са мислили, че приемат отпадането на данъка.

Депутатът от Реформаторския блок Мартин Димитров обаче е на друго мнение. Според него в парламента са знаели какво гласуват, или поне неговата група. Идеята е била МФ да разпише конкретни правила, по които да работят фирмите, които да са максимално прости. "В този вариант законопроектът не е добър за фирмите. За съжаление в сегашния парламент нашата група няма достатъчно подкрепа, за да можем да го отменим", каза депутатът. Той също така обясни, че правилникът за прилагане на Закона за ДДС може да бъде атакуван в Административния съд заради липсата на конкретика каква точно част от данъчния кредит ще бъде удържана. "Ако никой не сезира съда, ние ще го направим", каза Димитров. Той обаче не даде обяснение, ако смята законопроекта за лош, защо той е бил подкрепен.

Дори председателят на бюджетната комисия Менда Стоянова призна пред журналисти, че това не е вариантът, който би защитавал в най-голяма степен интереса на бизнеса, но и че не може стоките и услугите с двойно предназначение да не се облагат с ДДС. "Съгласно европейската директива и трайни решения на съда в Люксембург с ДДС се облагат задължително всички ползвани за лични нужди активи и услуги. Това не може да се промени", каза Стоянова пред журналисти. Тя бе един от хората, които предложиха между двете четения да се въведе твърда пропорция 30/70 (30% удържане на данъчния кредит), която да се използва за всички фирмени активи с двойно предназначение. По време на обсъжданията обаче тя оттегли предложението си и е гласувала както всички - приемане на неясния и тежък окончателен вариант.

Как работи новият данък

За разлика от вариантите на Министерството на финансите от септември в приетите промени няма заложен ценови праг. В първия проект минималната стойност на стока или услуга, след която фирмата трябваше да представя декларация пред НАП, ако иска да я ползва за лични нужди, бе 700 лв. След остра реакция на експерти и работодатели и настояване за вдигане на прага до 35 хил. лв. в крайна сметка МФ предложи той да бъде увеличен на 5 хил. лв. Освен това за джипове и яхти бе предложен твърд процент от данъчния кредит, който ще бъде удържан – 30%.

В окончателния вариант отпада подаването на изрична декларация за активите с двойна употреба. На всеки шест месеца фирмите трябваше да подготвят методология, по която да измерват колко точно е използването на фирмени активи за лични цели. След това тя трябваше да се изпрати до НАП, а те по незнайна формула да пресметнат каква част от данъчния кредит да възстановят на компанията. А ако данъчните преценят, че данните не са коректни, имаха право да не върнат нищо от полагаемия ДДС. Пред в. "Сега" зам.-председателят на Асоциацията на специализираните счетоводни предприятия Катя Крънчева коментира, че задължението за подаване на нарочни декларации наистина отпада, но възможността за субективност при определяне на дела за лично ползване остава, тъй като при проверка данъчните може да преценят, че посоченият дял не отговаря на действителността.

Сега отчитането ще става всеки месец - в декларацията по ДДС, където в специални графи фирмите ще трябва да вписват данъка, който са начислили за лично ползване на вещи и услуги. Там ще се посочват номерът и датата на данъчния документ, по който е упражнено правото на приспадане на данъчен кредит за минали покупки, за да е лесно на контролиращите. Така бюрокрацията и несигурността остава изцяло при фирмите, а ползата - при държавата.

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване