12/24/15 06:57
(http://radiomilena.com/)

Бъдни вечер- един от най-хубавите семейни празници

Бъдни вечер е един от най-хубавите семейни празници. Така както мине вечерта, така ще върви животът на семейството през цялата година. Точно заради това подготовката за празника е много важна. Трапезата трябва да бъде изобилна и приготвена с много любов и внимание. От украсата до ястията. Естествената украса привлича положителна енергия и носи символиката за здраве, богатство и успех.
Бъдни вечер е посветен на дома, огнището, но и на умрелите предци-родственици, които също се считат за част от семейството.
По традиция, преди да се нареди празничната трапеза на Бъдни вечер, стопанинът на къщата запалва специален пън в огнището, наречен бъдник. Отначало разбърква с него огъня, наричайки: “Колкото искрици, толко пиленца, шиленца, теленца, дечица в тоя дом!” Дръвчето остава да тлее цялата нощ и да поддържа огъня жив. Дървото е крушово, дъбово или буково По искрите от огъня пък се гадае каква ще е годината. Колкото повече са те, толкова по-богата ще е реколтата, кравите по-млечни, а прасетата – по-тлъсти.
Традицията повелява на трапезата на Бъдни вечер да има нечетен брой ястия. Гозбите обаче са постни. Трапезата трябва да е отрупана с всичко, което се произвежда в домакинството: варено жито, варен фасул, сърми, пълнени чушки с боб (или ориз), ошаф, туршии, лук, чесън, мед и орехи, вино. В някои краища правят също тиквеник, зелник и пита, в която е скрита паричка (на когото се падне, ще бъде щастлив цялата година). В четирите ъгъла на стаята се поставя по един орех. Това се прави, за да се осветят четирите краища на света. Преди да започне вечерята на Бъдни вечер, най-възрастният в дома прекадява трапезата. Празничният хляб в различните краища на България се нарича боговица, вечерник или коледник. На трапезата се разчупва от най-възрастния в семейството с думите: “Ела, Боже, да вечеряме”. В християнски времена, поканата започва да важи за раждащия се Христос. Първото парче се слага под иконата на света Богородица. Момите слагат залък от боговицата под възглавницата си, за да им се присъни момъкът, за когото ще се омъжат.
От тестото на погачата се пекат и малки кравайчета – колачета. С тях се даряват коледарите на следващия ден. Всеки трябва да опита всички ястия, за да му върви годината. Накрая по избраните орехи се гадае ще бъде ли здрав; ако орехът е пълен, няма да боледува.
Трапезата не се вдига цялата нощ, за да не избяга късметът. Вярва се, че когато домочадието заспи, близките покойници идват да вечерят.
Когато настъпи полунощ и Коледа, тогава ще дойдат коледарите, тогава ще се роди Христос.
Вярва се, че на Коледа небето се отваря и всичко в един миг светва. На Коледа човек може да си пожелае каквото поиска, желанията се сбъдват.

Публикувана на 12/24/15 06:57 http://feedproxy.google.com/~r/Radiomilenacom/~3/cjenZxbxoV8/

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване