12/30/15 16:29
(http://www.klassa.bg/)

90 дни кошмар за „Ислямска държава”: Изводи от операцията на Русия в Сирия

 Най-добрата оценка за действията на руските Въздушно-космически сили (ВКС) в Сирия дадоха не в руското Министерството на отбраната (МО), а чуждите военни експерти, които публично се изказаха: „Това е впечатляващ успех!”
Да си припомним как започна всичко. Преди 3 месеца по молба на сирийския президент Башар Асад, руските ВКС започнаха въздушна операция по унищожаване на терористите от „Ислямска държава”.

И още на следващия ден от сградата на Националния център за управление на отбраната на РФ официалният представител на МО генерал-майор Игор Конашенков за първи път обяви първите резултати от операцията пряко в ефира.

През следващите дни тези „репортажи” станаха задължителни – всеки полет за бойна задача, всяко използване на авиобомби, ракети „въздух-въздух”, крилати ракети по позиции на джихадистите в Сирия бяха „прозрачни” за целия свят.

„За първите денонощия руската авиация нанесени точни авиационни удари по 12 обекта на ИД в дневно и нощно време – делово обяви тогава генерал Конашенков. – Денем са извършени над 20 самолетоизлитания по 8 обекта на терористичната групировка ИД. Участие взеха самолети Су-24М и Су-25, преминали през дълбока модернизация и притежаващи най-съвременни системи за прицелване.”

„Данните от обективния контрол потвърждават пълното унищожаване на команден пункт на терористичната групировка в района на Ел Латамна. С удари на Су-24 е унищожен щаб на терористични формирования и склад с боеприпаси близо до Тел Биса. В резултат от пряко попадение на авиационна бомба върху склад, детонирали боеприпаси, което довело до пълното му унищожаване. В резултат на авиационен удар в тунел и складови помещения на работилница по направа на снаряди и бомби в район южно от Ер Растан възникна пожар, който напълно унищожи обекта.”

„През нощта са нанесени удари по още 4 обекта на „Ислямска държава”. Извършени са 8 самолетоизлитания от Су-24М и Су-25. Унищожен е щаб и склад за боеприпаси в района на Идлиб, а също така триетажен укрепен команден пункт на терористите в района на град Хама. С пряко попадение на бомба напълно е унищожен завод по приготвяне на взривни вещества и боеприпаси край град Хомс.”

Това е практически целият отчет на МО относно първите денонощия на авиационната операция в Сирия. Той е впечатляващ, но бледнее в сравнение със сегашните реалности. След 3 месеца, за 5 денонощия на предпоследната седмица на декември, са извършени 302 бойни полета и са нанесени удари по 1093 обекта на терористите. Нарастването на усилията в бойното използване на руската авиация са просто впечатляващи.

Ако се проследи хронологията на авиационните удари, то честотата и ефективността при използване на авиацията са нараствали от ден на ден. Ако през първата седмица руската авиогрупа е нанесла удари по 112 обекта, то в първата половина на октомври са извършени 669 бойни излитания (115 нощни) и са унищожени 456 обекта на джихадистите. А в първата десетдневка на декември, на 8 срещу 9 декември са извършени 82 полета по 204 обекта.

През ноември за първи път са използвани крилати ракети Х-101, които хвърлиха в шок натовските военни: стратегическа ракета „въздух-повърхност” (с използвана технология за намалена радиолокационна забележимост) бият на разстояние 5500 км с точност на попадението до 5 м.

Оценка на военния министър Сергей Шойгу за постигнатите резултати: „В специалната операция в Сирия участват далечната оперативно-тактическа авиация, кораби, подводници от няколко флота. За първи път са нанесени масирани удари от високоточни крилати ракети с въздушно и морско базиране на далечина 1500 километра. Като цяло бойната авиация е извършила над 5000 бойни полета и е унищожила около 9000 обекта от инфраструктурата на терористите.”

За провеждане на военната операция в Сирия руската армия в най-кратък срок съумя да прехвърли, да разположи и подготви за изпълнение на бойни задачи пълноценна войскова групировка. Първоначално тя включваше над 50 самолета и вертолета: фронтови бомбардировачи Су-24М, бомбардировачи Су-34, щурмови Су-25СМ, изтребители Су-30СМ, вертолети Ми-24 и Ми-8. На 17 ноември към операцията са привлечени 25 самолета от далечната авиация с бази в Русия, както и допълнителни Су-34 и Су-24СМ.

Освен аеродрумът Хмеймим, като летища за „подскок” се използват пистите в Шайрат (провинция Хомс) и в Ал Гайас (Палмира).

За охрана на авиобазите в Сирия са прехвърлени подразделения от морската пехота на Черноморския флот (Севастопол), група спецназ и десантчици (Новоросийск).

За прикриване и охрана на групировката в Хмеймим са разположени няколко зенитни оръдейно-ракетни комплекса „Панцир-С1”, система за радиоелектронна борба (РЕБ) „Красуха-4”. На 26 ноември (2 дни след свалянето на Су-24) в Хмеймим се появиха руски ЗРК С-400, които покриват не само авиобазата, но и въздушно пространство с радиус 600 км.

Откъм морето руската групировка е прикрита от корабите на оперативното съединение на ВМФ с флагман ракетният крайцер „Москва” (сменят го с „Варяг”), намиращ се в източната част на Средиземноморието.

В началото на декември към операцията беше привлечена и подводницата Б-237 „Ростов на Дон”, която извърши групов залп от крилати ракети „Калибр-ПЛ” по позиции на терористи в ИД в Сирия.

Към бойните действия бяха привлечени и ракетни кораби от Каспийската флотилия, която 7 октомври и 20 ноември изстреля по джихадистите от Каспия „Калибр-НП), успешно поразявайки цели на 2500 км.

Мащабното бойно използване на такава голяма групировка теоретически допуска и наличие на загуби. Те дойдоха, откъдето не са чакани – подъл и предателски удар от турски изтребител на сирийската граница получи фронтовият бомбардировач Су-24. Тогава загинаха командирът на екипажа Олег Пешков, разстрелян от земята, и морският пехотинец Александър Позинич от групата за спасяване на пилотите.

Географията на ударите на руската авиация и флот се формира основно в провинциите Алепо, Идлиб, Дейр ез-Зор, Рака, Латакия, Палмира, Дамаск и Хама. Там по данни на разузнаването са съсредоточени голямо количество командни пунктове на терористите, позиции, укрепени райони, оръжейни складове на ИД. Точните удари по тези обекти позволиха на правителствената сирийска армия, порядъчно обезкръвена в гражданската война след 2011 г., съществено да притисне джихадистите.

Усилването на руската авиация създаде възможност на сирийските въоръжени сили да се прегрупират, да преминат в настъпление. Джихадистите от ИД са изтласкани от 12 населени пункта в Латакия. В района на Палмира щурмовите отряди на Башар Асад са навлезли на дълбочина 6 км.

С поддръжка от въздуха армията деблокира авиобазата Кваирес, успя да си върне летище Мардж ал-Султан източно от Дамаск. В района на столицата продължават ожесточени градски боеве за освобождаване на районите Джубар и Източна Гута, което ще премахне пряката заплаха за Дамаск. Това ще е вторият голям успех след деблокирането на Алепо.

Това ще има голям морален и пропаганден ефект вътре в страната. Дамаск ще се върне към относително спокоен живот, правителството за пръв път след 5 години ще се заеме с възстановяване на инфраструктурата.

В сирийския Генщаб отбелязват, че именно подкрепата на руските ВКС сирийската армия е взела стратегическата инициатива и е освободила 80 селища, установявайки контрол над територия от 500 км.

Ако се погледне картата на Сирия и контролираните територии от страна джихадистите и от въоръжената опозиция, то картината не е в полза на войските на Башар Асад. Това обаче има своето логично обяснение.

Първо, за преминаване към по-мащабно настъпление са необходими повече войски, с каквито Асад не разполага. Второ, голямата антитерористична коалиция, инициатор за която стана Франсоа Оланд и Владимир Путин подкрепи, така и не бе сформирана. Борбата се води образно казано с разперени пръсти, а не с юмрук. Трето, нито Русия, нито Западът и дори Иран, не са готови за пълноценна операция в Сирия. Сега се води само огнева поддръжка на правителствената армия от страна на Русия, която при цялата й ефективност не може да осигури пълна победа.

Усилията на Руската армия в Сирия не са безполезни. Изминалите три месеца показаха, че военнополитическата ситуация в тази арабска страна кардинално се промени. Вечното отстъпление и загуби постепенно се превръщат в движение напред. И което не е маловажно: част от политическата опозиция стана съюзник на сирийската армия.

„Специално отбелязвам, че работата на нашата авиационна група спомогна за обединяването на усилията на правителствената армия и на опозиционната Сирийска свободна армия – отбеляза Владимир Путин. – Сега някои нейни части с численост около 5000 души, както и регулярната войска, водят настъпателни действия против терористите в провинциите Хомс, Хама, Алепо и Рака. Освен това ние ги поддържаме от въздуха, оказваме помощ на сирийската армия с въоръжение, боеприпаси и материални средства.

И на този тандем, ако се укрепва и развива, напълно ще му е по силите да притисне джихадистите от ИД в Сирия. Особено пък с отчитане на руското оръжие, което е способно да подготви почвата за пълномащабно настъпление срещу такъв силен и опасен противник като международната терористична организация „Ислямска държава”.(Виктор СОКИРКО)

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване