12/31/15 14:15
(http://pik.bg)

8 любопитни факта за Android, които може би не знаете

8 любопитни факта за Android, които може би не знаете

През 2005 година Google купуват операционната система на Анди Рубин, Android, и от тогава бавно, но сигурно платформата навлиза все по-осезаемо в ежедневието ни. Любопитните факти около Android са много, но този път решихме да ви представим селекцията на Android Pit.

Android 3.0 никога не е работила на телефони

Android вече работи на часовници, телевизори и коли, но Android 3.0 никога не е била ползвана за смартфони. През 2010 година, Apple обявиха iPad и естествено, Google трябваше да реагират. Тогава компанията представи Android 3.0 Honeycomb специално разработена за таблети като Sony Tablet P, HTC Jetstream и Asus Eee.

Версията Android 1.0 не е кръстена на десерт

Всички Android устройства са кръстени на сладки лакомства, нали? Не точно! Android 1.0 беше наречена „Alpha” или „Astro Boy”. Android 1.1 обаче носеше името на малък френски сладкиш – Petit Four.

Android е спасявал животи

Е, не самата операционна система разбира се, а по-скоро продуктите създадени за Android. Може би сте чули поне една от многобройните истории за това как смартфон спасява човек от куршум. Преди време ви разказахме за 5 телефона, които са спирали куршуми в буквалния смисъл на думата

Android е мъж

По принци с аndroid се описват роботи от мъжки род, за ‘женските‘ роботи се използват думи като gynoid, fembot и robotess.

Всеки Android потребител трябва да е благодарен на Стив Гжобс

Между 2005 г. и 2007 г., Android считаха, че имат един-единствен конкурент в лицето на  Microsoft. По онова време технологичната компания беше най-голямата и най-богатата. Тогава всеки телефон имаше  различна платформа – Motorola имаше една система, Nokia друга, Samsung трета – и екипът зад Android си мислеше, че ако някой излезе със стандартна операционна система, то това ще бъде Microsoft. Когато Стив Джобс представи iPhone през 2007 година, екипът зад Android знаеше, че е време да се скочи в надпреварата.

„Sooner” е първия телефон с Android

На 9 януари 2007 година Apple показа iPhone, смартфон със сензорен екран и безпрецедентна операционна система, чиято лекота и интуитивност на използване надминават всичко досега. iPhone печели единодушно симпатиите на потребители и журналисти и тотално обърква плановете на Google. През това време те вече имат прототип на устройство с Android, което така и не вижда бял свят. Устройството носи кодовото име „Sooner” и подобно на смартфоните на Blackberry има хоризонтален, не-сензорен екран и QWERTY клавиатура. След премиерата на iPhone, Google решава да преработи напълно Android, като запази отделни елементи от първите прототипи, но крайната цел е операционната система да се превърне в конкурент на софтуера на Apple.

Android работи в космоса

През 2013 година NASA стартира експеримента ‘PhoneSats’ – ултра-леки и евтини сателити, задвижвани от Android телефони. PhoneSats бяха направени от два смартфона HTC Nexus Ones и един Samsung Nexus S, като цената на един сателит възкизаше на $ 3 500. Сателитите направиха снимки на Земята и изпратиха тези „пакети с данни" до няколко наземни станции. 

Платформата Android не е била предназначена за телефони, нито пък за таблети

През 2013 година създателят на Android, Анди Рубин заяви, че Android в началото не е била предназначена за смартфони. Платформата била проектирана за ‘смарт фотоапарати’. Идеята била да се свързват фотоапарати и персонални компютри и след това снимките да се качват в облака с помощта на услуга, наречена ‘Android Datacenter’. Пазарът на цифрови фотоапарати обаче започнал да замира и Рубин реши, че пазарът просто не е достатъчно голям, за да оправдае усилията. Ето защо Android екипът обърнал вниманието си към смартфоните.

източник: digital.bg

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване