01/04/16 06:38
(http://www.klassa.bg/)

Доган е сред първите, които през 1990 г. подкрепиха плана “Паси” за членство в НАТО

 Ахмед Доган е сред шепата визионери, подкрепили непоколебимо в далечната 1990 г. плана “Паси” за членство на България в НАТО. Припомняме това покрай оживената дискусия около речта на Доган от 17 декември м.г.

“Речта на Доган

е стратегически

анализ,

каквито от десетилетия са дефицит в България, ЕС и НАТО”, написа в своите 140 допустими знака в туитър основателят на Атлантическия клуб д-р Соломон Паси.

И за пореден път, вече трето десетилетие, Паси предизвика гнева и на своите опоненти, и на десетки свои последователи. Така той показа, че е най-дълго провокиралият обществото ни политически лидер през последните 35 г. Но и доказано сред най-правите засега. Измежду живите...

През 1990 г. във Великото народно събрание само Зелената партия, БЗНС “Никола Петков” (и двете са част от СДС) и единствената автономна - ДПС, колективно подкрепят натовската идея. Дори вятърът на промяната – СДС, чийто депутат беше Паси, нямаше мнение по въпроса.

“Не знам как, колко и кога атлантизмът щеше да покълне у нас, ако нямахме мощния гръб на патриарха на българския атлантизъм д-р Желю Желев, избран за президент на 1 август 1990 г.”, казва Паси.

А от падането на Тодор Живков до август 1990 г. са минали само 9 месеца. БКП все още доминира България, живи са СССР, Варшавският договор, Югославия, Чехословакия. БСП тепърва ще подкрепи пуча срещу Горбачов през 1991 г., но Желев, Доган, Паси и шепа визионери вече са обявили национален курс на Запад.

На 8 август 1990 г. 33-годишният д-р Паси - научен сътрудник по математическа логика в БАН, скандализира не само парламента, но и цялата държава с идеята

България да

напусне

Варшавския

договор

и да влезе в НАТО. Тази негова визия е докладвана и на заседание на Северно-атлантическия съвет в Брюксел, където произвежда бурен смях сред 16-те посланици (днес те са 29!) на страните членки. Един от малцината, които приели новината спокойно и с интерес, е бил генералният секретар на НАТО Манфред Вьорнер.

На 23 август в питане до външния министър Бойко Димитров младият Паси развива идеята си “НАТО е бъдещето на България”. Според архивите веднага след Паси на трибуната на ВНС се изстрелва депутатът от БСДП Петър Корнажев - зам.-председател на СДС. Той емоционално разграничава СДС от Паси, който бил изказвал само своето лично мнение. От 144-те депутати на СДС нито един не опонира публично на Корнажев.

“Очаквах срещу мен да се изправи ген. Джуров, но той вероятно с редници като мене не е спорел...”, си припомни с толеранс към историята Соломон.

Речта на младия атлантик отеква като бомба в цялата страна. Хората по предприятия, учреждения и магазини (в тях радиоточките не се гасяха) притихваха, шокирани от идеята на Паси - по-скоро със страх, отколкото с надежда. Социалогически изследвания показват, че през август 1990 г. планът “Паси” събирал едва 15% обществена подкрепа при 85% неодобрение. Младият атлантик стана, макар и за кратко, един от най-критикуваните и обругавани политици у нас, а впоследствие идеята му - една от най-популярните в Нова Европа. В това време разделно Ахмед

Доган без

колебание е

заявил своя избор

Доган, а след него и цялата група на ДПС са сред първите 135 депутати от 400-членното ВНС, подписали петицията на Паси. Соломон я внася в деловодството на парламента на 22 декември 1990 г. като подарък за 34-ия си рожден ден.

Месец по-рано, през ноември 1990 г., по покана на правителството на САЩ Паси оглавява първата депутатска група от страна-член на Варшавския договор, посетила щаб-квартирата на НАТО. ДПС е надлежно представено и в тази национална атлантическа мисия. Председателят на парламента Николай Тодоров не пропуска да разграничи събранието от акцията на Паси и първопроходците на източноевропейския атлантизъм. Но Соломон обича и да се разграничават от него, и да го подкрепят. А тези, които го подминават, обикновено се връщат, за да му се извинят.

Пред Вьорнер Паси за първи път разкрива плана за създаване на Атлантически клуб като публичен инструмент за реализацията на стратегията за членство в НАТО. А Ахмед Доган редом с д-р Желев и ключови депутати от ВНС са сред първите членове на клубния борд. Втората среща Паси-Вьорнер е през 1991 г. в прочутия трабант, който сега е в Националния военноисторически музей.

Соломон е продължител на вековната семейна традиция за защита на човешките права и малцинствата. Баща му

проф. Исак Паси

е сред отявлените

защитници на

младия учен

Ахмед Доган,

когото комунистическата власт репресира дори в научната му кариера през 80-те. Майка му д-р Лилия Паси е сред учредителите на клубовете за гласност на д-р Желев. А Соломоновият прадядо Елиезер Калев е спасявал от бесилкабългари участници в Априлското въстание, които след Освобождението кръщават улица в Пловдив на негово име.

Паси не се притеснява да скандализира обществото, ако смята, че е прав. Перифразирайки Аристотел, мотото на Паси е: “Обществото ми скъпо, истината ми е по-скъпа.” Една от ранните му акции е в апогея на Възродителния процес, в началото на 1980-те. Той приема турския псевдоним Сюлейман Техликели, с който подписва математическото и художественото си творчество. Това е бил много скромен и съвсем плах - според зрелия Паси днес - жест на солидарност с репресираните ни турски сънародници. Но ние, съвременниците на Паси, помним, че за такива “шеги” комунизмът репресираше и дори вкарваше в затвора.

Малцина помнят, че при конституирането на ВНС д-р Паси прави и друго, изпреварило времето си и събрало доста критики, предложение: Ахмед Доган да бъде избран за зам-председател на ВНС.

Паси вижда у

Доган фактор за

стабилизация

на разклатения от Възродителния процес националнен мир. “За мене изборът на Доган в ръководстството на ВНС беше съвършено естествен през 1990 г, но с това предложение предизвиках неразбираем към днешна дата негативизъм и език на омразата. Днес, през 2016 г. можете ли да си представите Народно събрание без зам-председател от ДПС!”, пита Паси, който вярва, че историята го е реабилитирала, макар и след време.

Спред Паси винаги, когато държавата е била на външнополитически кръстопът, Доган е тръгвал на Запад: при косовската криза 1999 г., след 11 септември 2001 г., в Афганистан, при дилемите ЕС-АЕЦ “Козлодуй” и Ирак-НАТО, при българо-американските военни бази (2003-2006), признаването на Косово.

Архивите разкриват и категоричната подкрепа, която Доган оказва на друго, не по-малко скандално за времето си, атлантическо предложение от далечната 1990 г. Тогава д-р Любомир Иванов и група народни представители, заедно с д-р Паси, предлагат България да се включи в коалицията на САЩ, освободила Кувейт от окупацията на диктатора Саддам Хюсеин. Светкавичната победа на коалицията изпреварва изпращането на българския батальон, но документите помнят подкрепата на Ахмед Доган.

“Сегашната толкова дискутирана реч на Доган не е опит за български арбитраж между Русия и Турция, а добра дипломация и национално позициониране като предвидлив преговарящ”, смята Паси.

Колкото и бунтарът Паси да е толерантен към правата на малцинствата, толкова той е чувствителен към ексклузивните практики на отделните партии. За Догановата реч той добавя: “В нея има и дълбинни вътрешнопартийни измерения, които не коментирам. Вътрешната, за разлика от външната политика на ДПС (както и на всяка партия) невинаги съм я разбирал или одобрявал. Изобщо, колкото е по-локална една политика, толкова тя е по-неразбираема за света.

Още недоумявам

защо ДПС не

подкрепи Петър

Стоянов за втори

президентски

мандат

и защо свали достойния проф. Огнян Герджиков - легендарен председател на НС! И защо не подкрепиха Симеон Сакскобургготски за втори триумфален премиерски мандат - сега България можеше да е една много, много по-щастлива страна! Но ДПС има младежки заряд и нейната еволюция е възможна, за да не кажа неизбежна”, предсказва д-р Паси.

Той е категоричен, че през 2016 г. отношенията между НАТО и Русия ще продължат да се обтягат и това мнозина проумяха след току-що подписаната от президента Путин нова стратегия за сигурност, която определя НАТО като заплаха. “В отношенията НАТО-Русия България трябва да помага с дела и да не пречи с думи. (А примери за последното, уви, не липсват.) Съветът НАТО-Русия трябва да възстанови своята работа с мандат за обща и ефективна победа над “Ислямска държава”. Оформя се нов геополитически полюс - БРИКС-ШОС, в който Русия играе водеща роля.”

“Задава се нов световен ред, паралелен на застиналата в миналото ООН”, смята Паси. Според него Ахмед Доган е забелязал точно тази тенденция, убягваща от мнозинството. “Западът има нужда от смарт подходи, каквито Атлантическият клуб отдавна предлага, но правителствата бавно зреят за тях. Европа има нужда от лидери, България още повече.”

Всъщност за хората, които познават почетния лидер на ДПС, е пределно ясно, че позицията му е по-скоро срещу ислямистката политика на президента Реджеп Ердоган, отколкото в подкрепа на президента Владимир Путин. Както се противопоставя на опитите на Анкара за политическо влияние в България, по същия начин Доган отхвърля и хибридната война на Москва, под чиито удари попадаме и ние.

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване