01/08/16 05:34
(http://www.klassa.bg/)

Застреляха в София Веселин Стоименов от ВИС-2

 В София малко преди 21 часа брутално е застрелян 51-годишният Веселин Стоименов. Убийството е станало близо близо до комплекс "Макси". Трупът още е на местопрестъплението, извършва се оглед. Около него са намерени седем гилзи. Фатален се е оказал изстрел в главата.

Убийството е станало във входа на блок 19 зад комплекс "Макси" на бул. "Симеоновско шосе".Затвореният жилищен комплекс "Макси" е блокиран, охраната не допуска никого да влезе. 

Комплекс "Макси" е притихнал Снимки: Николай Литов
 
 

 

По неофициална информация Стоименов е юристът, който е извършил ликвидацията на ВИС-2.  Строименов е отговарял за заведенията на бившата групировка по Черноморието в миналото. После е управлявал хотелите, останали от Георги Илиев -"Дюн", "Орел",  "Астория". Неговата фирма държала и лодките за разходки по Ропотамо.

В близост до мястото на убийството, в "Студентски град", е открит опожарен лек автомобил, който може да е свързан с разстрела, извършват се проверки за връзка между двете събития.

Оожарената кола

 

Убитият има бизнес със заведения, като по първоначална информация има обекти в столицата и по морето. В публикация на сп."Тема", Стоименов е посочен като един от управляващите инвестициите на ВИС по Черноморието чрез редица фирми, сред които "Сохо", "Венис", "Айсберг 02", "Алфа кар", "Интертур" - Несебър, и други.

Убитият Стоименов от години работи като мениджър в хотелиерския бизнес в Слънчев бряг. Хотелският комплекс “Астория” и съседният “Дюн”, дискотека “Айсберг” и изграденият около нея базар са имотите в Слънчев бряг, които се свързват с името на Георги Илиев.  Стоименов е публично известната фигура в Слънчев бряг, която управлява имотите на “ВАИ холдинг”.След смъртта на боса на ВИС-2 Стоименов продължава да управлява хотелите.

В началото на новото хилядолетие, когато все още имаше парцели за продажба в комплекса, Стоименов се явяваше на търговете от името на фирми, свързани с живия по това време Георги Илиев.

Най-известният от имотите на Георги Илиев в Слънчев бряг е хотел “Дюн”. Красивата постройка на самия плаж се появи на мястото на някогашния соцресторант “Дюни”, приватизиран през 1999 г. от варненската “Ел би джей”.

Фирми, близки до някогашния ВИС, управляват на концесия Южния плаж и имат търговски обекти и заведения и в самия център на Слънчев бряг, изградени върху парцели, купени на търговете преди десетина години.

Веселин Доброславов Стоименов има участие в следните фирми:  EТ „Стоименов мотор спорт”, „Венис” ООД, „Хемус инвест” ООД, „Ер Ви Инвестмънт” ООД, „Сохо ООД”, показва справка в Търговския регистър.

В „Сохо” ООД той е съдружник с известния футболист от близкото минало Даниел Боримиров, в момента шеф на школата на „Левски”. Както е известно, неговата съпруга Афродита е сестра на Христофорос Аманатидис-Таки. В по ранен етап – 2008-2010 г. съдружник в „Сохо” е била Антигона Янулис, жената, от която осъденият като лидер на наркобанда Димитър Желязков - Очите има син.

В „Хемус Инвест” Стоименов е съдружник с Афродита Боримирова, Радостин Бързанов /чрез „Ирида 71” той концесионира южния плаж в Несебър/ и Красимир Мавров, кандидат за общински съветник от местната коалиция СИЛА на изборите през 2015 г.

Криминалистите работят по няколко версии за причините за убийството. Основната от тях е засегнати бизнес интереси.

Фирмата на убития предприемач Веселин Стоименов „Венис Марина“ стопанисваше лодките за разходка по река Ропотамо в едноименния резерват край Приморско, но атракцията бе съпроводена с много скандали и съдебни дела.

Последно петте катамарана на "Венис Марина" трябваше да бъдат изкарани принудително от реката заради загубени съдебни дела и разтрогнат договор за наем, но до тази мярка така и не се стигна.

"Венис Марина" "влезе" в резерват Ропотамо в края на 2012 г. Дотогава дългогодишен концесионер на лодките бе бургаската фирма "Ки То трейд".

Само няколко месеца по-късно обаче избухна огромен скандал след сигнал, че концесионерът "Венис Марина" налива бетон в резервата. Ставаше дума за строителни работи по съществуващото заведение на пристана на реката. Стигна се до там, че в края на март 2013 г. договорът с фирма "Венис Марина" за стопанисване на заведението бе прекратен.

Новината бе съобщена на извънредна пресконференция, на която присъстваха шефове от екоминистерството и експерти от РИОСВ Бургас. Те се заканиха, че фирмата-наемател ще отнесе и глоба до 50 000 лв.

Заради допуснатото строителство в резервата тогавашният шеф на екоинспекцията в Бургас Бойчо Георгиев, прочул се покрай несебърската афера "Дюни гейт", получи дисциплинарно наказание "последно предупреждение".

От "Венис Марина" отрекоха да са наливали бетон в резервата и твърдяха, че са предприели само почистване на района и обновяване на съществуващата база на пристана.

Малко след скандала с бетона в резервата РИОСВ разтрогна и концесията за лодките, но "Венис Марина" обжалва. С писмо /изх. Nр6177/ от 12.08.2013 РИОСВ-Бургас уведомява фирмата на Стоименов, че едностранно прекратява и сключения на 24.10.2012 г. договор за концесия на лодките и нарежда да се освободи изцяло имота, който е изключителна държавна собственост.

В началото на 2014 г. процедурата за избор на намател по времето на Бойчо Георгиев е обявена за незаконосъобразна от Бургаски административен съд. Определението се потвърждава окончателно от ВАС с решение 4494/22.04.2015 г.

До освобождаване на реката от катамараните на "Венис Марина" обаче не се стигна нито тогава, нито сега. Така ситуацията стана абсурдна - според РИОСВ, която стопанисва резервата, Венис Марина вече не е законен немател, държавата й връща миналогодишната такса в размер на 48 000 лв. Това лято лодките отново возят туристи срещу 12 лв. на човек, но държавата отново не получава никаква финансова полза от дейността в резервата.

От екоинспекцията в Бургас потвърдиха, че от датата на прекратяване на договора, преведените от "Венис Марина" такса за ползване на обекта са върнати.

Адвокатите на "Венис Марина" обаче обжалват всеки акт на РИОСВ и твърдят, че те са изряден наемател. Следват дела след дела, като към лабиринта от съдебно производства се включва и предишния наемател "КиТо трейд". Той също обжалва процедурата, с която за концесионер на лодките по река Ропотамо е избрана фирмата на Стоименов.
"Спечелил съм всички дела, "Венис Марина" отнесе не една и две глоби, но въпреки това никой не изкара лодките й от Ропотамо“, казва бившият концесионер Тодор Ташев..

В средата на изминалото лято "Роптамо гейт" отново напомни за себе си с едно решение на Върховния административен съд от 27 юли 2015 г., според което следва да бъде извършено принудително изваждане на лодките, собственост на "Венис Марина".
Това трябваше да стане със заповед на областния управител на Бургас, но не стана.
Мотивът на бургаския губернатор Вълчо Чолаков бе, че трябва да се изчака окончателното произнасяне по търговско дело, което касае наличие на договорно отношение между РИОСВ - Бургас и "Венис Марина" ЕООД за стопанисването на лодките.
Според РИОСВ Бургас и това дело вече е спечелено от екоинспекцията, но никой не изкара лодките на Стоименов от реката.

Очаквайте подробности.

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване