(http://www.klassa.bg/)
€345 МЛРД. ПРАВИ МАФИЯТА ОТ КОКАИН ВСЯКА ГОДИНА
Кокаинът е един от продуктите на планетата с най-голямо обръщение, а трафикът на наркотици е най-динамичният от всички криминални пазари. Как се генерират тези колосални 345 млрд. евро всяка година? Как и къде се произвежда тази специфична нелегална стока? Как се формира цената й? Как и къде се „изпират” тези огромни суми?Отговори на тези въпроси дават двама италианци – прокурорът Никола Гратери и професорът Антонио Никасо. Преди около месец те гостуваха в София и представиха своята книга „Бялото злато“, имайки предвид коката. Те правят много задълбочено разследване, пътувайки до 5 континента, за да проследят пътя на „бялото злато” и действията на криминалните структури, които са свързани с производството, разпространението и продажбата на наркотика на богатите.
Директорът на политиката за борба с дрогата в Колумбия Марта Паредес заявява: „Знаем, че Перу, Боливия и Колумбия произвеждат общо около 1000 – 1200 тона кокаин годишно. Само в Колумбия се произвеждат около 320 тона от белия прах. За останалите страни нямаме информация“.
Перу, Колумбия и Боливия са трите държави в света, където се отглежда суровината – растение, което вирее само в Андите, при това не навсякъде, а само на територията на тези три държави. Индианците го отглеждат и дъвчат листата му, за да лекуват замаяността си от височинната болест, от която страдат, живеейки в селища над 3000 м надморска височина. Любопитно е, че всички традиционни ритуали на хората от Андите се празнуват с листа от кока, сдъвкани в знак на благодарност за добрата реколта, за собственото си здраве и за здравето на животните. Според техните вярвания, който изкорени растението, ще го застигне проклятието на Пача Мама – Майката земя.
От листата на коката до наркотика кокаин има дълъг процес на производство, в който се използват около 20 различни химични съединения, които се предоставят от големи фармацевтични компании. В Колумбия се обработват около 160 000 хектара с растението кока, в Перу – 48 000 хектара. За Боливия няма сигурни данни, но тя е най-благоприятната държава за транзитиране на кокаин, тъй като на територията й няма никакви системи за наблюдение. В самата Боливия от 2006 г. върви изпълнението на програма, ръководена лично от президента, за легализиране на отглеждането на растението кока. През миналата година президентът Моралес обяви, че продължава програмата за легализиране на коката. Слоган на предизборната му кампания е „Да на коката, не на кокаина“.
В съседно Перу годишно се произвеждат над 300 тона кокаин. Всяка година от трафика на дрога в икономиката на Перу се наливат между 3 и 6 млрд. долара, след като се „препират”, разбира се.
КОНТИНЕНТЪТ НА ЕСКОБАР, БЕЛОТО И ПАРТИЗАНИТЕ
На територията на Южна Америка и по-специално в Перу, Колумбия и Боливия се извършва целият цикъл от отглеждането, производството, пакетирането и щамповането на кокаина с отличителната марка на всяка лаборатория. Такова производство за пръв път е организирано в Колумбия от мафиотски картел в град Меделин. За кръстница се смята Гизела Бланко. Тя успява да види в крадеца Пабло Ескобар бъдещия наркобарон на кокаиновата мафия в Колумбия. Заедно с Гизела Бланко и тримата братя Очоа, те формират кокаиновия картел „Меделин” в Колумбия – най-влиятелната организация през 70-те и 80-те години на миналия век, която се занимава с отглеждане, производство и продажба на наркотика. През 93-та година, когато Ескобар е убит, изгрява звездата на друг кокаинов картел – „Кали”.
Като всеки бизнес и кокаиновият има нужда от защита. Обикновено легалният бизнес е защитен от закона или от държавата. Производството на кокаин в Южна Америка не е легален бизнес и властите водят война с наркокартелите. Полицията и органите на правосъдието обаче не могат да се справят с този бизнес вече няколко десетилетия. Една от причините е, че лабораториите в джунглите и каналите до пристанищата на Карибите се пазят от партизански революционни армии. В Перу производителите на кокаин се пазят от въоръжените сили на Сендеро Луминосо – Перуанската комунистическа партия, в Колумбия – от революционните въоръжени сили на Колумбия, а от 1997 от Обединените сили на Колумбия. Тези партизански армии гарантират неприкосновеността на готовия кокаин до пристанищата на Карибско море. Разбира се, след като участват в охраната на стоката, те взимат и своя дял от печалбата и участват във формирането на добавената стойност на белия прах.
КАК ПЕРАТ МРЪСНИТЕ ПАРИ?
От продажбата на около 1000 тона кокаин се формира обща печалба от над 345 млрд. евро. Въпросът, който най-много вълнува организираната престъпност, е как да бъдат „изпрани” тези пари. Т.е. как да се превърнат парите, изкарани от нелегална икономика, в пари, изкарани от легална дейност. Според оценката на Банка д`Италия парите, „изпрани” от мафията, възлизат на 140 млрд. евро годишно. Държавата успява да конфискува едва 3 млрд., или само 2% от тази сума.
В Германия „прането” на пари се оказва детска игра. Докато в Италия инвеститорът трябва да докаже, че инвестираните пари имат легален произход, в Германия службите трябва да докажат, че парите имат мафиотски произход, за да бъдат конфискувани. Този принцип позволява на мафията да „превърта” на територията на Германия всяка година между 29 и 57 млрд. евро, като само 0,5 % от тези пари се прихващат от властите. Това поставя Германия на 8 място в списъка на т.нар. пазари в сянка.
Как обаче става самото „изпиране”? На първо място трябва да докажеш, че тези пари не са от нелегален трафик на дрога, а от някакъв легален бизнес. За целта структурите на организираната престъпност създават свои търговски дружества, които приличат досущ на фирми, които се занимават с легална търговия. Инвестират по същия начин, както легалните предприятия. Единственото, което отличава дружествата на Калабрийската мафия от всички останали, е, че тя се стреми не толкова към увеличение на печалбите, а към изчистване на постъпленията. Затова и мафията се ориентира към бизнес, който не преследва бърза печалба или големи дивиденти. Най-много са инвестициите в недвижими имоти, туризъм, хотели, ресторанти. Търговските дружества на мафията, инвестирали в хотелиерство и ресторантьорство, не преследват печалбата. В техните обекти се предлага добро обслужване на ниски цени. И докато някои фалират, с фирмите на мафията това не се случва, независимо от сезона.
Не само мафията обаче има нужда да „изпере” парите си. Легалната икономика все по-често има нужда спешно от много пари. Как да се влеят обаче те от наркотрафик в законен бизнес? За целта се създават фирми бушони, фиктивни собственици на счетоводни къщи, адвокатски кантори. Техните банкови сметки съществуват само, за да „изпират” парите от наркотрафика. Това прави баките съучастници в мръсните пари от наркотрафика. През 2014 г. банка HSBC плаща глоба от 1,92 млрд. долара заради пране на пари. Подобна глоба плаща дори банката на английската кралица Cutts and Co. Банките могат най-добре да осигурят трансфер на недоказани капитали до офшорните зони. Те са особено привлекателни за „изпиране” на пари поради няколко причини. Таксите за транзакции там са много ниски. На тези места се дава пълна гаранция за банкова и търговска тайна; финансовите операции се осъществяват много бързо. Въобще, вече много трудно може да бъде доказан произходът на парите от наркотици, а все по-нарастващата нужда от тях ги превръща в непреодолим фактор в глобалната икономика.
От джунглата, през пустинята до Барселона, Милано, Варна и цяла Европа
От бреговете на Бразилия или Колумбия кокаинът се транспортира до САЩ, Европа или Австралия. Съществуват канали, по които се транспортира стоката. От Колумбия кокаинът се транспортира до Куба и оттам влиза на територията на САЩ през Флорида. Неслучайно Маями се очертава като едно от средищата на наркотика на богатите. Съществува и сухопътен канал, който минава през Панама и Мексико и оттам кокаинът пристига в Далас, щата Тексас.
Каналите на белия прах за Европа са няколко. Единият тръгва от Перу, минава през Боливия, оттам през Бразилия и кокаинът се транспортира с кораби или със специални подводници до западния африкански бряг на Гвинея Бисау. Оттам през пустинята Сахара, по каналите за трафик на хора, кокаинът пристига на средиземноморския бряг и влиза в Европа през няколко пристанища – „Джоя Тауро” в Калабрия и Милано в Италия, Малага и Барселона в Испания, т.нар. Коста дел Сол. Пристанищата на Черно море във Варна и Констанца също са портове, през които кокаинът пристига в Европа.
Друг маршрут отвежда тонове кокаин през Атлантическия океан към холандските пристанища Ротердам и Антверпен. Всички тези канали са контролирани от една-единствена организация. Тя осъществява и връзката между производители и потребители. Нарича се Ндрангета. Десет фамилии от италианската провинция Калабрия осъществяват връзката между картелите в Латинска Америка и разпространителите в Европа. Другите мафии в Италия, сицилианската Коза Ностра и неаполитанската Камора се държат далече от този бизнес. Единствено калабрийската Ндрангета държи монопола при разпространението на наркотиците на Стария континент.
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2016/01/14