02/23/16 12:28
(http://www.dnevnik.bg/)

Българите зад граница ще гласуват и за кандидати, а не само за партии


Българите зад граница да избират депутати и с преференция, като се обособи 32-ри многоманадатен избирателен район "Чужбина". Такава промяна в Изборния кодекс предлагат народните представители от ГЕРБ. Под законопроекта са се подписали лидерът на групата Цветан Цвтанов, шефът на правната комисия Данаил Кирилов, Станислав Иванов, Георг Георгиев, Джема Грозданова, Иван Чолаков и Анна Александрова.

Броят на мандатите ще бъде определен по методиката на Централната избирателна комисия, но се очаква да са около 3-4 мандата. За база вероятно ще се вземе броят на гласувалите зад граница на последните парламентарни избори - 144 208 по положени подписи в избирателните списъци. В мотивите си вносителите посочват, че броят на депутатските места в един избирателен район се определя на единна норма на представителство за цялата страна в замисимост от броя на населението във всеки избирателен район. За вота през октомври 2014 г. нормата на представителство е около 40 000 гласа, обясни пред "Дневник" Данаил Кирилов.

Единствената промяна, свързана с прага на преференциите, е за общинските съветнии. Запазва се 7%, но не от общинската избирателна квота, а от подадените гласове за съответната листа, както е във вота за депутати и евродепутати.

В изборите до редовните парламентарни избори през 2018 г. се създава възможност за експериментално електронно гласуване по интернет в до 20 избирателни секции, които се определят от Централната избирателна комисия чрез жребий. Предвижда се избирателят да може трикратно да промени вота си преди потвърждаването му. След това получава съобщение за приключване на гласуването като достъпът до неговия IP адрес се блокира.

Според вносителите с тази възможност ще отпаднат много от въпросите за откриването на избирателни секции извън страната и ще се осигури на повече сънародници зад граница да гласуват. Това гласуване ще намали разходите на страната за вота в чужбина.

Изрично се предвижда, че резултатите от гласуването по интернет не се взимат предвид при определяне на резултатите от изборите, както и че след вота Централната избирателна комисия трябва да обобщи резултатите и да направи анализ на електронното гласуване.

Към Министерския съвет се създва специализиран орган за техническо осигуряване и технически контрол на електронното гласуване. Този орган трябва да открие електронен интерактивен сайт за регистрация и гласуване - не по-късно от 7 дни от датата на насрочване на изборите. Позволява се гласуване в продължение на 72 часа, които изтичат в 21 часа в деня, предхождащ изборния ден на територията на България.

Избирателят, който желае да гласува по интернет, трябва да заяви това, чрез специалния сайт не по-късно от 25 дни преди изборния ден, като посочи трите имена, единен граждански номер, пощенски адрес, електронен адрес и телефонен номер. Отбелязва и желания от него начин да получи паролата за гласуване - препоръчано писмо или лично чрез общинската администрация. Трябва да декларира и, че няма да използват прокси-сървъри. При опит за гласуване чрез прокси-сървър паролата на избирателя се блокира за 3 часа, а при всеки следващ опит - за 6 часа.

От ГЕРБ предлагат още изборният ден да се измести с един час - да започва в 7 часа и да приключва в 20 часа. Сега времето за гласуване е от 6 часа до 19 часа. Запазва се възможността за един час удължаване. Предизборната агитация пък ще бъде 21 вместо 30 дни преди деня на вота, защото анализът на проведените досега избори показвал, че кампанията започвала прекалено рано и в последните дни всички били изморени, а избирателите отегчени. В същото време обаче се запазва таванът за финансиране на предизборните кампании.

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване