(http://pik.bg)
БСК иска промени в закона срещу блокади като гръцката
Българската стопанска камара (БСК) алармира, че държавата е загубила време, в което да се наложат законодателни промени за защита на страната и на бизнеса при протести, подобни на тези, които периодично организират гръцките фермери по нашата граница.
Това коментира пред в. "Сега" изпълнителният председател на камарата Божидар Данев. Според него правителствата е трябвало да вземат мерки още след протестите през 2008 г., за да се гарантира, че няма да се стига до рецидиви като сегашната блокада. Едновременно е можело да се наложи възможност да се компенсират загубите на пострадалите бизнес сектори.
"Първо можем да променим българското законодателство за провеждане на митингите и събранията, като се забрани провеждането им със средства на труда. Ако превозвач или фермер може да прегради път с тира или трактора си, това означава ли, че и лекарят може да го направи с рентгеновия си апарат, или пък машинистът с влака да заприщи жп прелеза", попита Данев.
Друго предложение на БСК е управляващите да инициират подобна забранителна разпоредба и на ниво ЕС по отношение на европейските коридори. "Когато някоя държава, член на общността, наруши правото за свободно движение, да се налагат санкции на съответната държава, която го допуска. В случая това е Гърция", обясни още шефът на БСК.
Това е можело да направи всяко българско правителство досега, затова бизнесът критикува държавата, че през изминалите 7-8 години нито министерството на транспорта, нито на вътрешните работи са се опитали да направят нещо. Според Данев в сегашната ситуация това поставя България в позицията на бежанец в собствената си държава.
Превозвачите ни нямат много полезни ходове да търсят компенсации, коментираха юристи пред "Сега". По международното частно право можело да се съди гръцката държава като виновно лице, допуснало причините за загубите. Подобни искове се завеждат в гръцкия съд. От друга страна, индивидуални искове може да се заведат и в наши съдилища за доказване на нанесените щети. Ако обаче ЕК наложи някакви санкции на Гърция, те ще са в полза на бюджета на ЕС, а не на индивидуалните потърпевши от ситуацията. Това, което държавата можело да направи, е да освободи от съдебни такси фирмите. В момента обаче вървят консултации на юристи на различни нива за възможните стъпки.
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2016/02/24