(http://pik.bg)
Отличие за епидемиолога проф. Емил Каменов
Видният учен в областта на епидемиологията проф. Емил Каменов бе удостоен с плакет на Народното събрание. Високото отличие от името на председателя на НС Цецка Цачева връчи председателят на здравната парламентарна комисия Даниела Дариткова.
На 8 февруари тази година професорът, който е един от доайените на българската епидемиология, навърши 100 години. Той е вдъхновил своята фамилия и в нея има четири поколения лекари.
Наградата получи неговата снаха проф. Маргарита Каменова, която посочи, че професорът е направил много за профилактиката в българската медицина, направил първия план за борба със заразни болести. „И в годините между 1954 и 1964 година голяма част от болестите, които бяха голям бич за нашето общество, бяха победени – това е станало със заслугите на моя свекър“, посочи тя и заяви, че той сега е в чудесна кондиция, следи това, което прави нашата държава и властите.
„Той беше превъзходен организатор, неговото отношение към работата, неговата отговорност, на която е научил всичките си синове и внуците са му помогнали да вземе всичко най-добро, което е научил”, каза проф. Каменова.
По време на 2 или 3 министерства той е бил със статута на главен епидемиологичен инспектор и тогава направил план за борба със заразните болести. „Направи се отчет, навсякъде в страната се картотекира къде има заразни болести и какви мерки трябва да се вземат – една от основните мерки е имунизацията. Бяха създадени имунизационни протоколи и се обхвана цялото население и то основно в училищата и в детските гради, където са компактни масите и много лесно с помощта на училищните лекари“, каза тя.
Професорът сочи че тогава изчезнал антраксът, бурцелозата, коремният тиф като заболяване, дизентерията, коклюшът, полиомиелитът. Заедно с това започнала и научна работа, подготовка на кадри и проф. Емил Каменов 20 години е бил ръководител на катедрата по епидемиология в ИСУЛ. Проф. Каменова също е работила като училищен лекар и днес още съжалява, че от училищата са премахнати училищните лекари. Според нея това е много сериозна грешка и пропуск. На въпроса за хората, които се притесняват, че ваксинирайки децата си, ще създадат проблеми, тя казва, че „тук стигаме до сериозния въпрос – за доверието към лекаря”. „Не мога да си представя, че ще говоря с една майка и няма да я убедя колко е необходимо да се ваксинира детето“, заяви професорът.
Според нея у нас се е получила известна девалвация на лекарската професия – много хора започнали да си позволяват, включително журналисти да говорят, без да е редно, за лекарски грешки, преди те да са доказани. Самите лекари малко са се оттеглили от обществените си задължения и от чувството си, че те са длъжни на пациентите, защото бяха пренебрегнати дълго време, смята още тя.
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2016/02/26