Март
2025
02/29/16 10:47
(http://www.klassa.bg/)

Наследниците на цигарите „Слънце”: Държавата ни ограби два пъти

 Бивш склад под наем приютява близо 500 студенти от Пловдивския университет вече няколко десетилетия. В сградата, южно от централния корпус на ректората на ул. "Цар Асен", се намира факултетът по химия. Там е и университетската библиотека, която пази на хартия и електронни носители над 700 000 тома. В жълтото здание се намира и лабораторията на химиците, в която има оборудване за над 4 млн. лева. От близо година за съдбата на сградата се води битка, която трябва да намери решение до месец, пише „Марица”.
  През това време ръководството на университета не получи никаква помощ от държавата и общината за решаването на проблема. Сега, ако загуби спора, вузът ще е принуден да изнася на пожар скъпата техника и библиотеката. Не е ясно и къде ще продължат обучението си студентите. 

Собствениците на сградата са непреклонни. Твърдят, че имат оферта за над 3 млн. лева и настояват бащинията им да бъде освободена. От университета обаче вадят документи за редица подобрения и разширения. Казват, че ако не са се грижили за имота, той отдавна щеше да е руина, както много други тютюневи складове в Пловдив. Искат да купят сградата, но не могат да го сторят без помощта на държавата.

По закона за реституцията жълтото здание е върнато на наследниците на братята Костадин и Иван Драганови от Стара Загора. Това са създателите на известните по цял свят цигари „Слънце”. 

През 20-те години на миналия век Драганови основават фабрика под Аязмото. Бизнесът им се разраства бързо. През 1938 г. те купуват от община Пловдив близо два декара земя в центъра на града. Нотариалният акт за сделката е от времето на Цар Борис ІІІ. Фамилията го пази и до днес не само като ценен документ, но и като семейна реликва. 

Предприемчивите братя Драганови построяват върху земята пететажен склад за тютюн, а в двора му издигат малка сграда с портиерна и гараж. По-късно вдигат няколко малки сушилни и работилници. Бизнесът с цигари продължава да разцъфтява, а луксозните кутии с надписа „Слънце” се продават из половин Европа. 

Идва 9 септември и фабриката е национализирана. През 1948 г. народният съд праща Иван Драганов в Софийския затвор като враг. Костадин е пожален. Остава в Пловдив и е заставен да управлява фабриката в името на новата власт. През 1953 г. складът е иззет от Тютюневия монопол. Същата година в Пловдив е основан предшественикът на Пловдивския университет - Институтът по хранително-вкусовата промишленост. Той е разположен в сградата на днешния ректорат /бивш имот на католическата църква/ и в тютюневия склад на братя Драганови. 

В по-ново време жълтата постройка в двора на университета е предоставена за нуждите на Химическия факултет. През годините там е направено известно дострояване и ремонт. 

През 1992 г. със Закона за реституцията наследниците на Драганови получават обратно 5-етажната сграда, къщичката, гаража. Пазя грижливо всички документи, имам три деца и искам те да знаят потеклото и историята на рода, да знаят дядовците и прадядовците си, казва Боряна Крусева, внучка на Костадин Драганов. По професия тя е реставратор, но през последните години се е отдала изцяло на отглеждането на децата си, както и на делата на своя род. През всички години тя е помагала на майка си, която заради обрата в съдбата живее в пълна мизерия. В същата ситуация се намира и леля . Боряна е щастлива, когато майка от панелката в квартал "Западен" се връща да живее в апартамента на нейния баща. Сега майка ми Дора Крусева е много възрастна и тежко болна, но поне дочака да се върне в бащиното си жилище, което е нейно рождено право, казва реставраторката. 

При възстановяването на имота със Закона за реституцията наследниците на Драганови са задължени с мораториум да не гонят от помещенията Пловдивския университет до 2000 г. Разбира се, ПУ плаща наем, който по думите на реститутите е „смешен”. Става дума за 5-етажна сграда, като всеки от етажите е по около 900 квадратни метра. След 2000 г. наемът се увеличава, но отново е далеч от пазарните стойности. 

През последните 15 години не е актуализиран, а инфлацията изяжда част от парите, твърдят наследниците. Така миналата година те настояват за увеличение, с което да се достигне минималната цена, на която се отдават държавни имоти на държавни учреждения. Междувременно някои от наследниците умират в Швейцария. Последният подписан договор за наем между двете страни е за срок от една година. 

В крайна сметка наследниците на тютюнопроизводителите, които в момента са 10, стигат до решение да продадат сградата. „Не исках да навредя на университета, възпитана съм с уважение към образователните институции, все пак там учат млади хора и разговарях с г-н ректора, че искаме най-напред да го предложим за продажба на тях”, разказва Боряна Крусева. 

По думите това ще бъде във взаимно удобство - университетът ще се сдобие със собственост, която така или иначе ползва с години. Всеки от наследниците ще си вземе парите и ще се отърве от грижите по сградата, а 80-годишната болна от рак Дора Крусева ще остане да живее в бащиния си апартамент. 

Започват серия от разговори между представители на фамилия Драганови и университета. Първоначалните намерения на реститутите е за цена, близка до данъчната оценка на имота. Протакането във времето започва да изнервя фамилията. Междувременно се получава предложение от външен купувач. След това се появява и втори.

”След Нова година потърсих г-н ректора, за да му кажа за новите купувачи, и той ми каза: Да, но това е вече невъзможно, защото сме в режим на съсобственост”, разказва Боряна Крусева. Тя останала като гръмната, като разбрала, че вече има два акта за държавна собственост за части от имота, издадени от областната управа. Единият е за процент от 5-етажната сграда, която е възстановена в пълен размер със Закона за реституцията, а другият за надстройка, правена по времето на социализма.

”Оказа се, че държавата ни ограби два пъти за един и същи имот - веднъж при национализацията и втори път след реституцията”, заключава Боряна Крусева.

Междувременно реститутите са пратили до университета 6-месечно предизвестие за напускане на имота, което изтича през март. Каква ще бъде съдбата на имота на братя Драганови и дали ще се стигне до успешна сделка с ПУ "Паисий Хилендарски", ще стане ясно в съвсем близко време. От ръководството на университета твърдят, че най-добрият вариант е двете страни да направят взаимни компромиси и да си стиснат ръцете. За целта държавата трябва да намери близо 2 милиона лева, за да купи сградата, а учебното заведение да намери още средства, за да доплати стойността . 

Аз исках да направя услуга на университета, като им продам имота по данъчна оценка, за да направя услуга и на себе си, но те ми създадоха проблем и ме ограбиха, заключава Боряна Крусева. Заради огорчението тя се заканва заедно с трите си деца да захвърлят българските си паспорти и да се махнат от родината си.

Сделка или не? Ще стане ясно още тази пролет. 

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки

новините от вчера Новините от вчера
новините от днес Новините от днес

Търсене


Архив

ПоВтСрЧеПеСъНе
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване