03/07/16 09:15

Радослав Янков със Световна купа в сноуборда, Сани Жекова завърши на пето място

/КРОСС/ 26-годишният сноубордист Радослав Янков стана първият български спортист, спечелил Световна купа в зимен спорт. Чепеларецът се класира шести в последното състезание за сезона - паралелен слалом във Винтерберг (Гер), и това бе достатъчно да завърши в генералното класиране пред основния си конкурент Роланд Фишналер (Ит). В предишните си 8 сезона за Световната купа Янков не бе преминавал квалификациите, но тази година спечели две състезания и веднъж се нареди втори. „От 8-годишен се занимавам със сноуборд. Тренирам предимно в чужбина, тъй като в България няма условия за това. Подготвям се главно в Австрия", обясни пред Нова телевизия Радослав Янков. Той уточни, че у нас няма специална писта, където сноубордистите да могат да тренират и която да е отделена от любителите на зимните спортове.„Родителите ми ме запалиха по спорта, който се превърна в моя професия", допълни спортистът. Александра Жекова завърши на пето място в дисциплината сноубордкрос от Световната купа по сноуборд във Вейзона, Швейцария, след като спечели първото състезание. Тя финишира първа в четвъртфиналната си серия, а на полуфиналите се класира трета, което й осигури място в големия финал. Там българката се движеше трета по средата на дистанцията, след което беше изпреварена. Фотофиниш остави Жекова на пето място в крайното класиране. Победителка стана италианката Микела Мойоли, която записа първи успех за сезона