03/08/16 07:40
(http://www.klassa.bg/)

Всички без зелени са за промяна на концесията за Банско

 Правят регистър на съоръженията и специализирана кадастрална карта

3,5 часа власт, администрация, инвеститори и зелени спориха за бъдещето на ски зоната над Банско. Този път нямаше ръкопашни битки, нито скачащи еколози с каски и плакати, но някои изявления често бяха прекъсвани с реплики. Не се стигна до консенсус. Всички обаче без представителите на коалиция “За да остане природа в България” се обявиха за актуализация на сегашния концесионен договор.

Красен Станчев от Института за пазарна икономика изчисли, че прекратяване на концесията

ще донесе загубиза държавата от

минимум

285 млн. лв.

които трябва да плати на концесионера.

“Вашето мнение е глупаво и основано на лъжи”, влезе остро Станчев при изказване на Тома Белев и зелените му колеги. Те пък упорито настояваха, че ски съоръжения са продавани на офшорка.

По-късно пред журналисти представителят на “Юлен” Петър Петров заяви, че някои ски съоръжения са били обявени за частни преди концесията, така че “Юлен” няма общо с това. По време на дебата обаче Петров потвърди, че при разваляне на концесията ще се търсят обезщетения по съдебен ред за връщане на всички направени инвестиции до този момент и пропуснати ползи за оставащите 15 г. от договора.

“Колко членове има г-н Белев”, върна Петров топката към еколозите.“Малко срам нямате ли, всички съоръжения са от периода 2002-2007 г., не е имало тогава една реакция от неправителствена организация за строеж”, включи се в дебата и бившата екоминистърка Евдокия Манева. И репликира, че когато Мальовица горяла, гасели всички освен зелените.

Екоминистър Ивелина Василева пробваше да успокои дебата и настояваше да се дадат предложения. За бъдещето на ски туризма се изказаха и министрите Божидар Лукарски, Николина Ангелкова и Красен Кралев, както и шефовете на три парламентарни комисии - Петър Кънев, Найден Зеленогорски и Станислав Иванов, кметът на Банско Георги Икономов, представители на концесионера “Юлен”. Шефката на ДНСК Милка Гечева беше категорична, че на територията на национален парк “Пирин” не е констатирано незаконно строителство.

“Не е работа на зелените да се занимават с офшорки, тук

не чувам

екологични

аргументи”,

коментира Петър Кънев, шеф на парламентарната икономическа комисия.

“92 от стоте най-големи компании, листвани на световните борси, са офшорки”, каза Кънев. И даде за пример “Кока-Кола”, “Крайслер”, “Фолксваген”.

Министър Ивелина Василева повтори трите варианта за бъдещето на ските на Банско - запазване на сегашното състояние, което ще продължи да води до напрежение, прекратяване на договора за концесия или изменението му.

“Не можем да си позволим държавата да понесе щети, надявам се да има преосмисляне на позициите за намиране на разумно решение”, каза още министър Василева.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Резултатите от дискусията ще бъдат обсъдени в Министерския съвет и докладвани на премиера Бойко Борисов, по чието изрично настояване се проведе и срещата в понеделник.

 

Именно

 

правителството

 

ще трябва да

 

вземе

 

окончателното

 

решение

 

дали ще се пристъпи към изменение на концесиония договор. Целта е да се постигне яснота в текстовете за обект, предмет и обхват, както и за големината на концесионната площ.

 

“Ангажираме се да изискаме от концесионера да предостави цялата информация за ски съоръженията и те да бъдат включени в регистър, както и за

 

изработване на

 

специализирана

 

кадастрална карта

 

на ски зоната”, каза Василева. Затова се създавала работна група с представители на министерствата по околната среда и на регионалното развитие, ще бъдат поканени и зелените.

 

При изменение на концесията предмет на договаряне ще бъде и завишаване на концесионното възнаграждение. Досега били платени около 2,5 млн. лв.

 

Има 5 обекта, за които няма оценка на въздействието върху околната среда, но те са от периода 2002-2007 г., когато това не се е изисквало от закона, заяви Мирослав Калугеров, шеф на Националната служба за защита на природата. “Няма документ, който да доказва неизпълнение на концесионния договор”, заяви и Мариета Немска, председател на междуведомствената работна група за Банско, създадена с решение на правителството.

 

“Най-лошият изход е прекратяване на концесията, това ще донесе огромни щети за бюджета и

 

5 г. в Банско

 

няма да се

 

карат ски”,

 

каза и Найден Зеленогорски, шеф на комисията по регионална политика в парламента. Според него изходът е балансирано решение при спазване на екологичното законодателство.

 

“Надявам се това да е последната среща за Банско. Да спрем да тъпчем на едно място, защото, докато се опитваме да доказваме кой крив, кой прав, съседите си правят ски зони и ни вземат пазара”, заяви кметът на Банско Георги Икономов. Той обвини еколозите, че се изявяват като ментори, а дори не дават и един екологичен аргумент.

 

Има изследвания, 70-80% от хората подкрепят ски зоната, а вас не ви подкрепят и 2%, каза Икономов. 

 

 

 

 

 

Красен Станчев: Само мечките са намалели

 

в Пирин, всички други животни са повече

 

Ако законите се спазват, всеки спор трябва да се решава между концесионера и концедента”, каза Красен Станчев от Института за пазарна икономика. А сега какво ставало? Който вика по-силно, е прав.

 

“Концесионният договор не дава основание за разтурянето му. Има два варианта за това - единият е доказването на монопол, а такъв няма. Другият е екологичен, но в момента екологичното състояние на зоната е по-добро, отколкото през 90-те”, каза Станчев.

 

“Единственият животински вид, който е намалял по време на интензивното инвестиране, са мечките. Всички останали растителни и животински видове са увеличили популациите си,” заяви икономистът.

 

“Това, което знаем, е, че не можем да предвидим за 30 г. напред инвестициите. Но последните концесионни намерения са преизпълнени. Пълна глупост е да смятаме, че концесионерът подкупва наред.

 

Вярно, че има корупция в държавата, но 7 правителства се смениха от 2001 г. насам, не може концесионерът да е подкупвал всички, както и всички съдебни състави, които са се произнасяли през последните 15 г. Няма да му излезе сметката”, каза още Станчев. До момента нито една страна по договора не е водила процедура за разваляне на договора. 

 

 

 

У нас 1 км писти на
579 кв. км, в Австрия
- на 100 кв. км

Огромни загуби за туризма при прекратяване на концесията за Банско прогнозира министърът на туризма Николина Ангелкова. Тя призова за консенсус и напомни, че туризмът формира над 14% от БВП. С прекратяването на концесията щял да бъде нанесен удар и на имиджа на страната. Ангелкова заяви, че Банско е определено на първо място по конкурентоспособност в цяла Европа. Според Европейската туристическа комисия България е поставена на 6-то място като предпочитана дестинация.

Министърката се надява проблемите да бъдат решени, като се промени договорът за концесия и се надгради постигнатото, а не да се съсипва икономиката на Банско, но и на района. Загубите щели да бъдат милиони и дори милиард лв. Над 37% от хората от Банско са заети в сектора, без да се прибавят работещите в съпътстващите индустрии. Тя заяви, че в България има 32 писти и 110 лифта. На 579 кв. км територия се пада 1 км ски писти, а в Австрия е на 100 кв. км, каза Ангелкова. 

 

 

 

Зелените искат да е ясно

всичко преди решението

“Имаме ли проблеми с изпълняването на концесионния договор? Има ли анализ за изпълнението на концесионния договор? За мен е странно, когато представители на 8 ведомства обясняват как има нередности в този концесионен договор, защо 15 г ние нямаме нито един спор за разрешаване на тези нередности”. Това каза Тома Белев от “Асоциация на парковете в България".

За нас е важно, ако концедентът и концесионерът признават, че има проблем, той да бъде изчистен в рамките на договора. Ако се установи, че не може да стане в рамките на договора, да се изчисти в съда, каза той.

От коалиция “За да остане природа в България” настояха преди да се реши каквото и да било да е ясен размерът на всяко съоръжение в обхвата на концесията, да се създаде кадастрална карта, да се изчисли концесионното възнаграждение. И това да стане преди да се взема решение. Зелените изразиха недоволство, че няма прозрачност. Тома Белев се оплака, че нямат достъп до проверките на ДНСК за строителството в ски зоната.

 

 

 

 

“Юлен”: Направихме

еталон на зимния туризъм

Не са налице основания концесионният договор за ски зонато в Банско да бъде прекратен. Имаме успешна концесия, каза представителят на “Юлен” Петър Петров.

Направихме един еталон за зимния туризъм. Естествено е да бъдем атакувани, но не е доказано нарушение в нашата ски зона. Както казва народът - по обрулено дърво никой не хвърля камъни, заяви той.

Юристът потвърди, че ако държавата прекрати контракта, ще последват действия в съда. “Тогава би следвало да ни бъде върната цялата инвестиция, а тя е три пъти над заложеното в договора”, каза той.

По-късно пред журналисти той заяви, че за “Юлен” е по-изгодно да се прекрати концесията, защото от това ще спечелят. Той изчисли компенсациите на около 200 млн. лв.

От компанията са за предоговаряна на концесията. Колкото до методиката за изчисляване на концесионното възнаграждение, Петров каза - всичко е въпрос на преговори. 

Въпреки продължителните дискусии отново не беше постигнат консенсус. СНИМКА: Пиер Петров
КРАСЕН СТАНЧЕВ СНИМКА: 24 часа
НИКОЛИНА АНГЕЛКОВА
ПЕТЪР ПЕТРОВ
Тома Белев СНИМКА: Булфото

 

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване