(http://pik.bg)
Митов: До момента няма увеличен миграционен натиск по границите
До момента няма никакви данни за увеличен миграционен натиск по нашите граници, каза външният министър Даниел Митов след лекция в УНСС.
Имайки предвид обявеното много сериозно послание, което прозвуча от Брюксел, а именно, че балканският маршрут е затворен, ние следим потенциалните миграционни потоци, допълни още той. Министърът също така заяви, че страната има договореност за система за ранно предупреждение със своите турски и гръцки съседи.
Имайки предвид проведеното учение и подготвеността на българската държава, министърът изрази съмнение, че маршрутът на миграцията ще се насочи към България. Той също така повтори, че българската държава е взела всички действия и мерки, за да се предотвратят всякакви потенциални рискове от увеличаване на такъв натиск, ако се появи и по други граници.
По отношение на бежанския статут министърът също така заяви, че тази регулация не е вечна. Това е временен статут, и идеята, че голяма част от хората с бежански статут ще останат в Европа е погрешна, поясни той.
България отделя средства и усилия, МВР и Министерството на отбраната са ангажирани с охраната на нашите граници и с евентуално потенциална опасност от засилен миграционен натиск и по други граници, не само по българо-турската, категоричен беше Митов.
Той също така посочи, че договореният в Брюксел в началото на седмицата план за връщане на мигранти в Турция има много противоречиви елементи и такива, които имат нужда от доизясняване, като това как ще се извършва връщането на незаконните мигранти и бежанците.
Въпреки това важен елемент от изминалата в понеделник среща е и желанието и намерението реадмисионното споразумение да започне да се изпълнява максимално бързо, заяви министърът. Той също така допълни, че важен е и поетият ангажимент и намерение на Анкара, освен да съдейства за прекратяване на бежанския поток през Егейско море и през Гърция, да не допуска и създаването на нови маршрути, като фокусът трябва да е върху трафикантите на хора.
Министърът също така коментира и двустранните отношения на България и Турция. Той посочи, че страната ни има редица приоритети в отношенията с Анкара, които трябва да бъдат реализирани - ясен контрол на югоизточната граница, за да се предотврати наплива на бежанци и мигранти, доизграждане на газовите връзки, за да се гарантира диверсификацията на енергийните ни източници, както и редица икономически, търговски, енергийни, инфраструктурни и транспортни проекти. Митов също така посочи, че в момента се решават и въпросите с българските имоти в Турция, реновацията на сгради и връщането им на местната българска общност.
Министърът заяви, че е крайно погрешна тезата, че отношенията между София и Анкара се определят от една или друга партия. Никоя партия, била тя в едната или другата държава, не може да претендира да бъде посредник или ключов фактор за развитието на междудържавните отношения, заяви той. Министърът допълни още, че двустранните отношения между България и Турция са прекалено важни, за да допуснем тяхното влошаване заради политическата съдба на един или друг политик или пък заради действията на един ли друг посланик.
На въпрос от аудиторията Митов отговори, че Турция е заявила своето желание да стане член на ЕС, но това минава през изпълнението на определени стандарти и условия. Демократична, сигурна, стабилна Турция, стъпила на европейски ценности, е желан съсед за България, допълни той като поясни, че София е готова да помогне на страната по пътя й към Европа, както помага на Македония, Черна гора, Сърбия, Албания.
По отношение на влошаването на отношенията между Турция и Русия министърът заяви, че позицията на България е за деескалация на натрупаното напрежение между двете държави, като това трябва да става в рамките на международните договорености. Призоваваме и двете държави да се придържат към тях, най-вече Русия – да се върне към международноправната договореност и рамки, към спазването им, каза министърът.
Според Митов световните кризи като тези в Украйна, Сирия, както и миграционния натиск, са сварили ЕС до известна степен неподготвен, като съюзът е показал, че функционира прекрасно в комфортни времена, но реагира бавно при кризи.
Действията на много от държавите в Сирия са контрапродуктивни и генерират нови миграционни потоци. Последните руски действия и бомбардировки там доведоха до генерирането на нови миграционни потоци, допълни още той.
В своето изказване Митов също така повтори тезата, че "Южен поток" е проект, който няма как да бъде осъществен, но какви решения ще се търсят оттук нататък вече е друг въпрос.
По отношение на българската кандидатура за генерален секретар на ООН министърът поясни, че българската държава е сформирала оперативна работна група в рамките на Външно министерство, като вече е одобрен план за действие и график за по-нататъшна работа. Митов също така допълни, че вече има и гласуван бюджет, който ще бъде уточнен на предстояща пресконференция на работната група.
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2016/03/09