(http://www.klassa.bg/)
2 от 10 нови жилища се купуват без Акт 16
Половината от сделките в София са с нови апартаменти
2 от 10 нови жилища се купуват лез да имат Акт 16, научи „Монитор”. По информация от посредническите агенции такива имоти излизат до 20-30 на сто по-евтино.
„Цената на подобен имот е по-ниска, зависи от много фактори и във всички случаи има риск за купувача”, обяснява Добромир Ганев от „Форос”. По думите му само в изключителни случаи, когато строителят е утвърдена фирма, сградата се намира в много престижен район може да се продава на цени, които другите предлагат готови жилища.
Най-евтино излиза преди първа копка,
но тогава и рисковете са най-големи. „За това е най-добре да се ползват услугите на професионални консултанти, защитаващи интересите на купувачите”, съветва брокерът. Според него подобни сделки са форма на безлихвено кредитиране на строителя, за това и той прави отстъпка от цената на недостроеното жилище. Тя зависи от това колко пари трябват на предприемача за да реализира проекта. Рисковете за купувача намаляват с напредване на строителството. По думите му не повече от една трета от новите жилища се купуват без Акт 16. Най-често такива сделки се сключват след завършване на грубия строеж на сградата.
„На пазара в София има ръст на продажбите на жилища без разрешение за ползване”, казва Тихомир Цаков „Аристо”. По думите му причината е в намалялото предлагане на качествени нови имоти в столицата. „Такива апартаменти излизат с десетина процента по-евтино. Спестените пари от тази отстъпка след това помагат на купувача да довърши имота си, който
обикновено се продава на шпакловка и замазка.
„На зелено” се търсят по-големи жилища. Апартаментите с една спалня вече не са хит на пазара, какъвто бяха преди време. Интересът към по-просторни жилища ще се засилва”, допълва той.
Константин Пандов от „ЕППИ” смята, че търсенето на апартаменти без Акт 16 се увеличава, но продължава да е слабо. Причина за ръста е малкият брой реални и качествени оферти на пазара. Според него делът на такива сделки е не повече от 20%. „Имам много голямо значение какъв е етапът на строителство. Ако сградата е пред получаване на разрешение за ползване, тогава рисковете за купувачите ще са много по-малки, отколкото е на по-ранен етап на строителството”, добавя той. „Най-голямото търсене в момента е на жилища с цени около 60 000 евро”, обяснява Пандов и добавя, че расте и интересът за просторни тристайни с чиста площ от 100 квадрата.
Полина Стойкова от Bulgarian properties прогнозира, че подемът в жилищния пазар в София ще продължи и през 2016 г. с допълнително увеличение на обема продажби и нарастване на цените с около 7%.
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2016/03/10