03/10/16 16:14

Бургазлията Диян Костадинов стана олимпийски шампион по съставяне на шахматни задачи

/КРОСС/ Кметът Димитър Николов приветства новите спортни успехи на Бургас. Днес той се срещна с Диян Костадинов, който стана олимпийски шампион по съставяне на шахматни задачи, както и с отбора до 19 години на хандбален клуб "Фрегата", спечелил Купата на България. "Постиженията ви са наистина сериозни и носят прилив на самочувствие за нашия град", каза кметът. Бургаският шахматист Диян Костадинов спечели най-високото отличие -Златен Олимпийски медал по съставяне на шахматни задари, раздел обратни матове. Това се случи на турнир, който се организира съвместно от Световната Федерация по шахмат (FIDE) и Световната Федерация по Шахматна композиция (WFCC). Той съпътства Шахматната Олимпиада, която ще се проведе в Баку (Азербайджан) през септември тази година. Едва за втори път българин е носител на златното отличие. Единствено гросмайстор Петко Петков е ставал шампион преди 26 години на Олимпиадата в Нови Сад. Това е нов връх в кариерата на бургазлията, който е печелил три пъти 2-ри места за Световната купа, сребърен Олимпийски медал на Шахматната Олимпиада в Сочи 2010, Бронзов медал от последното Световно първенство и десетки победи в други турнири по света. Отборът на "Фрегата" пък триумфира миналата седмица с Купата на България по хандбал при младежите до 19 години, побеждавайки на финала "Спартак" - Варна с 34:31. "Фрегата" заслужи и два индивидуални приза